REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile może zarobić lekarz przy pracy z COVID-19?

Redakcja
Ile może zarobić lekarz przy pracy z COVID-19?
Ile może zarobić lekarz przy pracy z COVID-19?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zarobki lekarza pracującego przy COVID-19 są wyższe. Personel medyczny ma przyznawany dodatek covidowy. Jaka jest wysokość dodatku? Kto może go otrzymać? Ile medycy mogą zarobić?

Pracownik medyczny: lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny...

Pracownicy medyczni to ostatnio najbardziej poszukiwani pracownicy w Polsce. Ze względu na rozprzestrzeniającą się epidemię powstają braki kadrowe w szpitalach. Budowane są również szpitale tymczasowe, które również zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników i to nie tylko medycznych. Jakich pracowników zalicza się do "personelu medycznego"? Są to pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne i osoby, z którymi zawarto umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych.

Autopromocja

Lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, ratownicy medyczni są przemęczeni i szczególnie narażeni na zakażenie COVID-19. Aby im to zrekompensować, przyznaje się dodatkowe wynagrodzenie tym, którzy mają bezpośredni kontakt z zarażonymi lub podejrzanym o zarażenie. Dodatek otrzymują osoby pracujące w placówkach medycznych, które zajmują się leczeniem chorych na koronawirusa (szpitale jednoimienne, szpitale z oddziałem zakaźnym).

Dodatek covidowy przysługuje niezależnie od podstawy zatrudnienia - może to być umowa o pracę jak i umowa cywilnoprawna (zlecenie czy dzieło).

Kogo zatrudnią poszczególne szpitale? O tym przeczytasz w artykule: Tymczasowe szpitale potrzebują pracowników

Komu przysługuje dodatek?

Covidowe przysługuje lekarzom zajmującym się pacjentami z koronawirusem. W art. 20. pkt 2 Ustawy z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 dodano do Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 1842) art. 4i, zgodnie z którym:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"1. W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pracownikom podmiotów leczniczych, osobom wykonującym zawody medyczne oraz osobom, z którymi zawarto umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, którzy:

1) nie zostali skierowani do pracy na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz

2) uczestniczą w wykonywaniu świadczeń zdrowotnych osobom chorym na COVID-19 lub osobom z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – przysługuje comiesięczny dodatek do wynagrodzenia.

2. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, wynosi 100% kwoty miesięcznego wynagrodzenia wynikającej z umowy o pracę albo innej umowy, na podstawie której praca jest wykonywana.

3. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków pochodzących z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia, na podstawie rachunków i sprawozdań o liczbie uprawnionych osób, o których mowa w ust. 1, składanych przez podmiot, w którym praca jest wykonywana, do właściwego miejscowo dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

4. Koszty realizacji wypłaty dodatku, o którym mowa w ust. 1, są ponoszone ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

5. Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, sposób i tryb wypłaty, finansowania oraz rozliczania dodatków, o których mowa w ust. 1, mając na celu zapewnienie sprawności ich wypłaty oraz rzetelności i gospodarności wydatkowania środków publicznych.”

Ustawa wprowadzająca powyższe przepisy została przyjęta w nocy z 27 na 28 października 2020 r. Rządowi zależało na szybkim dokonaniu zmian ze względu na panującą pandemię (ustawa zawiera również ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy ze Wschodu i nakaz zasłaniania ust i nosa). Podpisał ją już nawet Prezydent RP (3 listopada 2020 r.). Jednak przegłosowanie ustawy zostało uznane za pomyłkę i już w czwartek wieczorem (29 października 2020 r.) przyjęto poprawkę, zgodnie z którą dodatek nie przysługuje wszystkim medykom, a jedynie tym, którzy są zaangażowani w pracę przy COVID-19 na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. W związku z tym wstrzymano publikację ustawy w Dzienniku Ustaw, czym zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO rozważa czy takie działanie organów państwa nie stanowi naruszenia art. 7 Konstytucji RP, a więc obowiązku działania na podstawie i w granicach prawa.

Zarówno pierwsza ustawa jak i jej nowelizacja mają zostać opublikowane jednocześnie. Uzasadniano to potrzebą szczególnego docenienia pracowników medycznych najbardziej narażonych na zakażenie, czyli tych, którzy pracują w szpitalach II i III poziomu zabezpieczenia covidowego (najcięższe przypadki zachorowań). Podnosi się również kwestie zbyt dużego obciążenia budżetu państwa w przypadku przyznania dodatku wszystkim medykom pracującym przy pacjentach z COVID-19.

Wysokość dodatku covidowego

Dodatek dla medyków to tzw. dodatek covidowy. Wynosi obecnie:

  • 80% wynagrodzenia brutto otrzymywanego przez pracownika w innych miejscach pracy niż szpital jednoimienny za marzec 2020 r. albo miesiąc poprzedzający ten, w którym pracownik został objęty ograniczeniem albo
  • 50% wynagrodzenia zasadniczego pracownika w szpitalu, w którym będzie objęty ograniczeniem za marzec 2020 r. (gdy pracownik nie był w tym czasie zatrudniony w danym szpitalu – 50% wysokości miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego tej osoby w szpitalu na dzień udostępniania informacji).

Oznacza to, że personel medyczny przy pracy z COVID-19 może zarobić nawet 180% pensji (przy czym zgodnie z aktualnymi przepisami nie może być to więcej niż 10 tys. zł, a zgodnie z nowymi przepisami maksymalna kwota dodatku nie będzie mogła być wyższa niż 15 tys. zł). Wynagradza im się w ten sposób wielki trud i ryzyko zakażenia koronawirusem.

Zdaniem medyków różnicowanie dodatku covidoego jest niesprawiedliwe i powinno być zrównane - osoby skierowane do pracy przy COVID-19 przez wojewodę (pracujący w szpitalach II i III poziomu zabezpieczenia covidowego) w trybie ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych powinny mieć taki sam dodatek jak inne osoby pracujące przy pacjentach zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia (np. pracujące w szpitalach I poziomu zabezpieczenia covidowego). Stąd przygotowana została nowelizacja przepisów dotyczących covidowego. Jak wiadomo, nie trwało to długo, gdyż już następnego dnia po przegłosowaniu nowelizacji posłowie wycofali się z tego założenia.

Nowelizacja ustawy covidowej wprowadza wyższy dodatek - 100% wynagrodzenia, jednak przegłosowana w czwartek (29 października 2020 r.) poprawka nie zrówna prawa do niej dla wszystkich medyków pracujących przy osobach z COVID-19. Taki dodatek będzie przysługiwał lekarzom wykonującym pracę w szpitalach II i III poziomu zabezpieczenia covidowego. Zarobią oni więc 200% wynagrodzenia, a więc podwójną pensję.

Dodatki covidowe finansowane są z budżetu państwa, a ich dysponentem jest Minister Zdrowia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • ozdrowieniec
    2022-02-15 16:51:00
    Covid będzie panował dopóki będą DODATKI?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kim jest technik sterylizacji medycznej?

Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

Praca w Święta Wielkanocne

Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

REKLAMA

BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

REKLAMA

Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

10000 zł brutto – ile to netto?

10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

REKLAMA