Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Obywatelski projekt ustawy o płacy minimalnej został złożony w Sejmie

Obywatelski projekt ustawy o płacy minimalnej został złożony w Sejmie

Przedstawiciele NSZZ "Solidarność" złożyli w Sejmie obywatelski projekt ustawy dotyczący płacy minimalnej i 300 tys. podpisów pod nim. Projekt zakłada powiązanie tempa wzrostu płacy minimalnej z poziomem wzrostu PKB.

Głównymi założeniami projektu ustawy złożonego w Sejmie w poniedziałek, 18 lipca, jest powiązanie płacy minimalnej ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej i taki jej wzrost, aby najniższa pensja stanowiła 50 proc. przeciętnej płacy. "Szybkość wzrostu płacy minimalnej zależałaby od tempa wzrostu gospodarczego" - wyjaśnił przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Brak porozumienia w sprawie wysokości płacy minimalnej w 2012 r. >>

Zgodnie z projektem wysokość minimalnego wynagrodzenia rosłaby szybciej w przypadku wzrostu PKB o co najmniej 3 proc. Natomiast jeśli wzrost gospodarczy byłby niższy lub miał wartość ujemną, minimalne wynagrodzenie byłoby ustalane według dotychczas przyjętych zasad.

Minimalne wynagrodzenie - czy będzie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia >>

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna nie wykluczył, że prace nad projektem uda się rozpocząć jeszcze w tej kadencji (pozostały jeszcze trzy posiedzenia Sejmu - jedno w lipcu i dwa w sierpniu). "Zobaczymy, jak to będzie czasowo, będę to szybko opiniował (...) sprawa jest ważna" - powiedział.