Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Emerytury będą chronione przed komornikiem - nowelizacja ustawy

Emerytury będą chronione przed komornikiem - nowelizacja ustawy

Posłowie PiS przygotowali projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach, w którym chcą zwiększyć z ok. 350 zł do ponad 700 zł kwotę emerytur wolną od egzekucji komorniczej.

"Obecnie komornik może zająć 50 proc. emerytury. Jeśli emeryt pobiera najniższe świadczenie (od 1 marca 2010 r. - 706,29 zł) to po egzekucji komorniczej może pozostać mu miesięcznie zaledwie ok. 350 zł, a za to nie da się przeżyć" - powiedziała posłanka PiS Barbara Bartuś, współautorka projektu.

Coraz mniej emerytów i rencistów >>

Dodała, że liczy na poparcie posłów w tej sprawie. "Wiem, Lewica już poparła nasz projekt, a PO i PSL nie powiedziało zdecydowanie nie. Teraz nad projektem trzeba będzie popracować w specjalnej podkomisji" - dodała.

"Gazeta Wyborcza" informowała, że "liczba starszych osób, które nie spłacają na czas kredytów i którym komornicy "wchodzą na emeryturę" rośnie lawinowo. Jako przykład podano oddział ZUS w Bydgoszczy, który zanotował w pierwszym kwartale tego roku prawie 3,2 tys. zajęć komorniczych, podczas gdy w zeszłym roku było to ledwie 500 wniosków.

Rząd negatywnie o emeryturach niezależnych od wieku >>

Rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski powiedział, że ZUS nie ma zbiorczych danych na temat liczby emerytur zajętych przez komorników. Potwierdził jednak, że "liczba zajęć komorniczych wypłacanych przez ZUS stale rośnie i to w szybkim tempie". Wyjaśnił, że komornicy występują z wnioskami o zajęcie świadczenia do poszczególnych oddziałów ZUS.

Zdaniem ekspertki PKPP Lewiatan Małgorzaty Rusewicz, proponowana zmiana może mieć negatywne konsekwencje dla emerytów i rencistów, bo banki zaostrzą kryteria udzielania im kredytów, co może doprowadzić np. do podwyższenia stawek ubezpieczenia kredytów, żądania wyższego niż dotąd zabezpieczenia. Jej zdaniem, może to wykluczyć emerytów z rynku kredytowego.