| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Umowy zlecenia będzie można zawierać tylko z przedsiębiorcą

Umowy zlecenia będzie można zawierać tylko z przedsiębiorcą

Umowy zlecenia i umowy o dzieło będzie można zawierać jedynie z przedsiębiorcą - wynika z prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy nad nowym Kodeksem pracy.

– Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracuje m.in. nad domniemaniem stosunku pracy, który zakłada, że każdą pracę zarobkową będzie można wykonywać tylko na podstawie umowy o pracę albo na podstawie samozatrudnienia. Umowy zlecenia i umowy o dzieło będzie można zawierać jedynie z przedsiębiorcą – tłumaczyła w Polskim Radiu 24 ekspert Pracodawców RP prof. Monika Gładoch.

Jak podkreśliła prof. Monika Gładoch, najważniejsze oczekiwania pracodawców to jasność, przejrzystość przepisów i „uwzględnienie tego, że żyjemy w nowym otoczeniu gospodarczym i że są potrzebne pewne elastyczne rozwiązania dotyczące organizacji i warunków pracy takie jak np. instytucje job sharing czy rozwinięcie idei telepracy”.

INFORAKADEMIA poleca: 10 przykazań RODO dla pracodawców

 – Komisja założyła duży element współdziałania ze związkami zawodowymi. Jest podział pracy, czyli jednego etatu na kilku pracowników oraz zespołowa praca, czyli zadaniowość w obrębie zespołu – wyjaśniała.

Dodała, że jeśli chodzi o umowę o pracę tendencja w komisji są całkowicie odwrotne do stanowiska związków zawodowych. – Komisja pracuje nad domniemaniem stosunku pracy, która zakłada, że każdą pracę zarobkową będzie można wykonywać tylko na podstawie umowy o pracę albo na podstawie samozatrudnienia. Umowy zlecenia i umowy o dzieło będzie można zawierać jedynie z przedsiębiorcą – podsumowała prof. Gładoch.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK