REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w PFRON - pierwsze czytanie w Sejmie

Zmiany w PFRON - pierwsze czytanie w Sejmie/fot. Fotolia
Zmiany w PFRON - pierwsze czytanie w Sejmie/fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projekt noweli ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zakłada wprowadzenie wpłat na Fundusz, z uwagi na nieprawidłowości w ich wystawianiu, m.in. przy wystawianiu ulg. 8 września 2015 r. odbyło się pierwsze czytanie ustawy.

Wprowadzenie wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w przypadkach, gdy dochodzi do nieprawidłowości w wystawianiu ulg - to jedno z głównych założeń projektu nowelizacji ustawy, który we wtorek poparła sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Autopromocja

Podczas posiedzenia komisji odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Wprowadzenie wpłat

Poseł Sławomir Piechota (PO) powiedział, że jednym z głównych celów projektowanych zmian jest „tworzenie warunków zapewniających stabilność funkcjonowania PFRON". Wyjaśniał, że Funduszowi zagraża "wyrwa w przychodach (…) powodowana narastającą liczbą udzielanych ulg". Dodał, że przeprowadzane kontrole wykazują, że znaczna część ulg jest udzielana bezpodstawnie. Projekt noweli zakłada wprowadzenie wpłat na Fundusz w przypadkach, w których obecnie dochodzi do nieprawidłowości w ich wystawianiu (np. w przypadkach wystawiania ulg przez podmiot nieuprawniony lub opóźnienia w wystawianiu informacji o wysokości ulg).

Zobacz: Asystent dla osoby niepełnosprawnej ze środków z PFRON

Udokumentowanie niepełnosprawności

Kolejnym celem projektowanej ustawy - zaznaczył Piechota - jest „wprowadzenie nowego standardu dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność”. Jak wyjaśnił, obecnie niektóre osoby mają problem z udokumentowaniem swojej niepełnosprawności np. podczas podróży zagranicznych. Autorzy projektu chcą, by na legitymacji znalazły się m.in. okres jej ważności i zdjęcie osoby uprawnionej do korzystania z niej, a także by było wskazane orzeczenie, na podstawie którego została wystawiona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Piechota zaznaczył, że projekt noweli ma też doprecyzować wiele przepisów i uporządkować istniejący system, np. poprzez zwolnienie zakładów opiekuńczo-leczniczych z konieczności wpłat na PFRON, tak jak jest to w przypadku domów pomocy społecznej. Autorzy projektu argumentują, że mimo, że osoby przebywające w zakładach opiekuńczo-leczniczych nie zawsze mają orzeczenie o niepełnosprawności, to jednak "ich sytuacja zdrowotna w sposób oczywisty wskazuje na taki stan".

Rekomendowany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (PDF)

Inne zmiany

Ponadto w projekcie m.in. ustala stany zatrudnienia i wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a także reguluje zasady pokrywania kosztów podróży członków Krajowej Rady Konsultacyjnej.

Piechota przyznał, że autorzy noweli otrzymali do niej liczne uwagi, w związku z tym przygotowany został szereg zmian. Wiele wątpliwości wzbudziła np. propozycja wyłączenia z prawa do udzielania ulg usług polegających na świadczeniu najmu, dzierżawy i leasingu. Poseł powiedział, że po analizie autorzy projektu doszli do wniosku, że "są wątpliwości co do obiektywnego wydzielenia takiego zakresu usług, jeżeli jest to związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych". Zaznaczył jednak, że wprowadzone zostaną inne kryteria oceny, na ile osoby niepełnosprawne są zaangażowane przy realizacji tego rodzaju usług.

Zobacz: Udzielanie ulg na PFRON - zmiany

„Pewnie koniec kadencji to nie jest dobry czas na uchwalanie ustaw, ale (…) uznaliśmy, że czas, który upłynie, zanim nowo wybrany parlament będzie mógł zająć się tą kwestią, będzie na tyle długi, że może spowodować poważne konsekwencje dla stabilności i systemu wspierania aktywności osób niepełnosprawnych” – wyjaśnił Piechota.

Poseł Stanisław Szwed (PiS) wyraził opinię, że ze względu na zbliżający się koniec kadencji Sejmu, właściwe byłoby przyjęcie w nowelizacji tylko takich zmian, "które nie budzą żadnych kontrowersji”. Zwrócił uwagę, że środowiska osób niepełnosprawnych i przedsiębiorcy zgłaszali wiele poprawek do projektu, a jedynie część z nich została uwzględniona. Poseł zaproponował skierowanie projektu ustawy do dalszych prac w podkomisji, komisja jednak nie poparła tego wniosku.

Zajrzyj na nasze FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA