REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie osób 50+ na rynku pracy

REKLAMA

REKLAMA

Wsparcie osób 50+ na rynku pracy przyjmuje różne formy. Pracodawcy mogą liczyć na dofinansowanie do zatrudniania bezrobotnych mających powyżej 50 lat, a Krajowy Fundusz Szkoleń umożliwia dofinansowanie do szkoleń i kształcenia starszych pracowników.

Sytuacja osób 50+ na rynku pracy

Jaka jest sytuacja osób 50+ na polskim rynku pracy i co zrobić, aby ją poprawić? Na te pytania odpowiada Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jego przedstawiciele zaprezentowali dziś wyniki swojego raportu.

Autopromocja

Polskie społeczeństwo starzeje się znacznie szybciej niż mieszkańcy innych krajów europejskich. Dane Eurostatu pokazują, że w 2020 r. osoby po 60. roku życia będą stanowić blisko 25% ludności polskiego społeczeństwa.

- Wydłużenie życia to ogromny sukces cywilizacyjny, ale także wyzwanie. Podejmujemy działania, które z jednej strony zachęcają osoby starsze do pozostania w pracy jak najdłużej, ale także motywują pracodawców do inwestowania w doświadczonych pracowników. Osoby 50+ mają ogromny potencjał i wiedzę. Są pracownikami, których często bardzo trudno zastąpić – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Stopa zatrudnienia wśród osób w wieku 55-59 lat wzrosła z 36% w 2003 roku do 55% w roku 2013. To dobry sygnał i dowód na to, że regulacje wprowadzane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przynoszą rezultaty. Zgodnie ze Strategią Lizbońską, polski rząd dąży do wzrostu stopy zatrudnienia wśród osób z grupy wiekowej 55-64 do 50% w roku 2020, co oznacza blisko dziesięcioprocentowy wzrost w porównaniu do poziomu z roku 2013.

Dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnych 50+

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie działania na rzecz wzrostu zatrudnienia osób 50+ podejmuje Polska?

Zamknięto programy umożliwiające przejście na wcześniejszą emeryturę, wdrożono także reformy mające na celu zmniejszenie liczby osób, które mogłyby być objęte systemem świadczeń z tytułu niepełnosprawności. Dodatkowo, ustawowy wiek emerytalny dla pracowników obu płci będzie stopniowo podwyższany do 67 lat. W 2008 roku, przyjęty został rządowy program „Solidarność Pokoleń”, który zachęca pracodawców do zatrudniania osób powyżej 50. roku życia. Dzięki reformie urzędów pracy wprowadzonej w połowie 2014 roku pracodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do zatrudniania osób bezrobotnych powyżej 50. roku życia, a wprowadzenie Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) pozwala na finansowanie szkoleń i kształcenia starszych pracowników.

Stopa zatrudnienia wśród osób 50+ wciąż jednak utrzymuje się znacznie poniżej średniej krajów OECD. Zespół ekspertów OECD opracował raport pn. ”Lepsza praca wraz z wiekiem: Polska 2015” (Ageing and Employment Policies: Poland 2015) przedstawiający analizę sytuacji Polski w obszarze polityki dla osób starszych wraz z rekomendacjami zmian.

Zapraszamy na FORUM

Jakie są główne zalecenia OECD?

Według OECD działania powinny skupić się na trzech obszarach: motywowania pracowników do aktywności zawodowej, minimalizowania przeszkód związanych z zatrudnieniem po stronie pracodawców oraz poprawy przystosowania zawodowego starszych pracowników.

- Polska potrzebuje dalszych reform mających na celu promowanie dłuższej aktywności zawodowej. Pracodawcy powinni podejmować kolejne kroki, aby polepszyć warunki pracy osób starszych i zmniejszyć znaczną różnicę w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn – powiedział Stefano Scarpetta, Dyrektora ds. Zatrudnienia, Pracy i Spraw Społecznych OECD.

OECD rekomenduje Polsce m.in. promocję zarządzania i organizacji pracy z punktu widzenia cyklu życia, rozpowszechnianie dobrych praktyk i rozwój sieci służących wymianie doświadczeń, dialog społeczny jako motor zmian w ramach polityki służącej wydłużeniu okresu aktywności zawodowej, wsparcie kobiet w wydłużeniu okresu aktywności zawodowej oraz ukierunkowanie szkoleń przeznaczonych dla dorosłych oraz starszych pracowników na aktywność zawodową.

Najlepsze miejsca pracy w Polsce w 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA