| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych mają na celu podniesienie standardów na rynku pracy tymczasowej w Polsce. Postulatów jest wiele. Proponuje się m.in. przekształcenie dłuższych umów w umowy na czas nieokreślony z firmą, u której dana osoba pracuje oraz kary za łamanie przepisów o czasie zatrudnienia.

Lider związku przypomniał też, że obwiązująca ponad 10 lat ustawa dotycząca pracy tymczasowej była skierowana do młodych ludzi poszukujących pracy sezonowej. Tymczasem obecnie w praktyce dotyczy ona kobiet 50+, których sytuacja na rynku pracy jest wyjątkowo trudna. "Stosowanie takich praktyk wobec nich jest wyjątkowo bulwersujące i wymaga szybkiej reakcji" - pisał Duda w liście do premier Kopacz.

Państwowa Inspekcja Pracy na początku października zaprezentowała w Sejmie raport, który powstał po 163 kontrolach inspekcji w agencjach pracy tymczasowej i 186 kontrolach u tzw. "pracodawców użytkowników" - w firmach, w których te osoby pracują. Kontrole ujawniły nieprawidłowości przy przestrzeganiu ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - podała PIP.

Najczęściej dotyczyły one pisemnego sporządzania uzgodnień dotyczących warunków pracy tymczasowej między pracodawcą a agencją zatrudniającą daną osobę. W co czwartej kontrolowanej agencji PIP stwierdziła nieprawidłowości przy wypłacie pracownikom tymczasowym wynagrodzeń lub innych świadczeń.

Inspekcja opisała w raporcie zjawisko obchodzenia prawa przy dłuższym niż pozwala ustawa zatrudnianiu pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy. Polega ono na tym, że pracownik kierowany jest do tego samego pracodawcy kolejno przez kilka agencji pracy. PIP wniosła do resortu pracy o zmiany w prawie, które uniemożliwiłyby zatrudnienie danej osoby u jednego pracodawcy dłużej niż zakłada ustawa, niezależnie od zmieniających się agencji pracy tymczasowej.

Zarobki pracowników tymczasowych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »