| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Niższe wynagrodzenia komorników

Niższe wynagrodzenia komorników

Komornicy będą mieli niższe wynagrodzenia? Propozycje drastycznego ograniczenia wynagrodzenia komorników mogą zagrażać sprawnemu egzekwowaniu orzeczeń sądów, a tym samym także bezpieczeństwu obrotu gospodarczego.

Ponadto poziom opłat egzekucyjnych powinien motywować dłużników do spłaty zadłużenia na wcześniejszych etapach postępowań, zanim sprawa trafi na drogę egzekucji komorniczej. Proponowanie opłaty stosunkowej na poziomie 2 proc. czy 5 proc. wartości roszczenia oznacza także, że koszty egzekucji byłyby dla dłużnika znaczne niższe niż koszt kredytu w banku. Tym samym dłużnik mógłby celowo opóźniać spłatę zobowiązań, bowiem egzekucja nie była by dla niego aż tak dotkliwa od strony kosztowej.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan niniejszy projekt będzie miał negatywny wpływ na budżet państwa oraz budżety jednostek samorządu terytorialnego. Wynika to m.in. z faktu, że większy poziom bezskutecznej egzekucji stwierdzony przez komorników (postanowieniem o nieściągalności) to wyższy poziom należności zaliczonych przez przedsiębiorców w koszty uzyskania przychodów, a także większe możliwości korekt podatku VAT przy skorzystaniu przez przedsiębiorców z tzw. ulgi na złe długi, a zatem zdecydowanie mniejsze wpływy z tytułu podatków.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Wśród przedsiębiorców powszechna jest frustracja z powodu tempa i skuteczności odzyskiwania zasądzonych wierzytelności. Wielu zmuszonych jest walczyć o byt, dokonywać gwałtownych redukcji kosztów (w tym obniżać poziom zatrudnienia), aby w ogóle funkcjonować i utrzymać się na rynku. Niski poziom efektywności postępowań egzekucyjnych wpływa, zdaniem przedsiębiorców, m.in. na wzrost poziomu bezrobocia, a także pośrednio na poziom cen towarów i usług, gdyż nieregulowane, nieegzekwowalne należności są uwzględniane przez przedsiębiorców w cenach świadczonych przez nich usług lub sprzedawanych towarów.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK