| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Konsultacje w sprawie wieku emerytalnego będą trwały 30 dni

Konsultacje w sprawie wieku emerytalnego będą trwały 30 dni

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w najbliższym czasie projekt dotyczący wydłużenia wieku emerytalnego trafi do konsultacji społecznych, które potrwają 30 dni. Przekonywał, że wyłącznym celem reformy jest bezpieczeństwo dzisiejszych i przyszłych emerytów.

"Trochę się niepokoję, kiedy słyszę, jak polityk płci męskiej, albo np. ksiądz bardzo się angażują w wychowywanie kobiet, tłumaczenie na czym polega macierzyństwo, wychowanie seksualne kobiet, trochę martwi mnie taka natarczywość; jest taka grupa mężczyzn, której zawsze się wydaje, że wie lepiej, co jest dla kobiet sensowne, a co nie" - podsumował.

Ludowcy chcą, by wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet umożliwić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Po urodzeniu każdego kolejnego dziecka termin tego przejścia byłby przyspieszany o trzy lata. Koszty przechodzenia przez matki na wcześniejszą emeryturę zostałyby sfinansowane ze składek ich dzieci.

Premier pytany, czy koalicja może ucierpieć przez brak zgody w sprawie reformy emerytur, odparł: "Są sprawy ważne i ważniejsze".

Powiedział też, że trzeba jak najszybciej podjąć pracę nad przepisami, które ułatwią kobietom opiekę nad dziećmi. Ale - jak zastrzegł - to nie ma bezpośredniego zawiązku z ustawą dotyczącą wydłużenia wieku emerytalnego.

Uczestnicząca w spotkaniu u marszałek Sejmu przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet Bożena Szydłowska (PO) powiedziała PAP, że dotyczyło ono punktu widzenia PO na wydłużenie aktywności zawodowej kobiet. "Panuje zgoda co do potrzeby konsultacji tego projektu" - zaznaczyła. Dopytywana, czy rząd planuje - obok podwyższenia wieku emerytalnego - równoległe zmiany prawne dotyczące np. polityki prorodzinnej, Szydłowska odparła, że o rozwiązaniach szczegółowych będzie mowa dopiero na wieczornym spotkaniu premiera z Parlamentarną Grupą Kobiet.

Inna uczestniczka rozmowy Krystyna Skowrońska (PO) oceniła w rozmowie dziennikarzami, że ważne jest, iż rozpoczęta została dyskusja na temat wydłużenia wieku emerytalnego. "Rozpoczęliśmy tę dyskusję, aby ważne argumenty za wprowadzeniem tej reformy były w przestrzeni publicznej". "Cieszymy się, że pani marszałek zainicjowała taką dyskusję w parlamencie" - dodała.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »