REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w dofinansowaniach do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na przełomie 2011/2012 roku

REKLAMA

Od początku 2012 r. wejdą w życie nowe przepisy regulujące kwestie wysokości dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Tym samym rozpocznie się zaplanowany na lata 2012 i 2013 proces stopniowego zmniejszania dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z orzeczonym umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności oraz ich zwiększania w stosunku do pracowników zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności.

Uchwalona w października 2010 roku nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wprowadziła szereg zmian w dotychczas obowiązującym stanie prawnym. Szczególnie istotnym obszarem nowelizacji, zwłaszcza z punktu widzenia pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych pracowników, jest kwestia wysokości dofinansowań do wynagrodzeń. Nadchodzący przełom roku przyniesie ze sobą ich zmianę. Będzie to kolejny moment, od czasu uchwalenia zmian ustawowych, w którym zarówno pracodawcy jak i pracownicy odczują dotkliwie ekonomiczne skutki nowelizacji.

Autopromocja

Obowiązujące do 31 grudnia 2011 roku przepisy ustawy o rehabilitacji przyznają pracodawcy ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego w następującej kwocie:

  1. 160 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
  2. 140 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
  3. 60 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Podstawą do wyliczenia kwoty dofinansowania do końca 2011 roku jest minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w grudniu 2009 r. tj. 1276 zł brutto.

Dofinansowanie do wynagrodzeń - informacja od pracownika niepełnosprawnego o ustalonym prawie do emerytury >>

Od 1 stycznia 2012 roku wejdą w życie kolejne znowelizowane przepisy, które przewidują następujące kwoty dofinansowań:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. 170 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
  2. 125 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
  3. 50 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Tym samym rozpocznie się zaplanowany na lata 2012 i 2013 proces stopniowego zmniejszania dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z orzeczonym umiarkowanym  i lekkim stopniem niepełnosprawności oraz ich zwiększania w stosunku do pracowników zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności. Przypomnieć należy, iż nowelizacja przewiduje, iż kolejna zmiana wskaźników nastąpi z dniem 1 lipca 2012 roku. Począwszy od tej daty miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego przysługiwać będzie w kwocie:

  1. 180 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
  2. 115 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
  3. 45 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Docelowo tj. od dnia 1 stycznia 2013 ustawodawca zaplanował w nowelizacji zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności do wysokości 180 proc. najniższego wynagrodzenia oraz zmniejszenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z orzeczonym umiarkowanym oraz lekkim stopniem niepełnosprawności do wysokości odpowiednio: 100 oraz 40 proc.

Zwrot dodatkowych kosztów zatrudniania pracowników niepełnosprawnych >>

Wraz z nowym rokiem zmianie nie ulegną przepisy dotyczące dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z orzeczonymi tak zwanymi schorzeniami szczególnymi tj.: chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym, całościowym zaburzeniem rozwojowym lub epilepsją oraz niewidomych. Podobnie jak w 2011 tak i w 2012 roku pracodawcy zatrudniający takich pracowników mogą liczyć na zwiększenie kwoty dofinansowania o dodatkowe 40 proc. najniższego wynagrodzenia.

Tak jak w mijającym roku tak i w 2012 podstawą do wyliczenia kwot dofinansowania będzie nadal minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w grudniu 2009 r.

Zmiany czekają także pracodawców z tzw. otwartego rynku pracy. Nowelizacja ustawy o rehabilitacji nie wprowadziła, oczekiwanego przez wielu pracodawców, zrównania w zakresie dofinansowań do wynagrodzeń otwartego rynku pracy z rynkiem chronionym. Tym samym zarówno do końca 2011 jak i w 2012 roku pracodawcy zatrudniający w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników oraz pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc., mogą dalej liczyć na comiesięczne finansowe wsparcie państwa. Jego wysokość utrzyma się nadal na poziomie 70 proc. z kwot dofinansowań, które otrzymują do wynagrodzeń pracowników zakwalifikowanych do lekkiego, umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności pracodawcy posiadający status zakładu pracy chronionej.

Ponadto w przypadku zatrudnienia osób niepełnosprawnych w odniesieniu do których orzeczono: chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych, pracodawcy z otwartego rynku pracy otrzymują 90 proc. z kwoty, które w przypadkach tych schorzeń przysługują zakładom pracy chronionej.

Pracodawcy z otwartego rynku pracy otrzymują odpowiednio 70 lub 90 proc. kwot przysługujących zakładom pracy chronionej. Przełom roku nie przyniesie w tym zakresie żadnych nowych rozwiązań. Z uwagi jednak na to, że od 1 stycznia 2012 r. zmianie ulega wysokość dofinansowania dla pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej, automatycznie wpłynie to także na zmianę wysokości dofinansowania, jaką otrzymają pracodawcy z otwartego rynku pracy.

Niepełnosprawny emeryt nie dostanie dopłaty do wynagrodzenia >>

W założeniu powyżej opisane zmiany ustawowe mają przynieść oszczędności dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jednak istnieje ryzyko, że zmniejszenie kwot dofinansowań spowoduje spadek zainteresowania zatrudnianiem osób niepełnosprawnych po stronie pracodawców, co może pociągnąć za sobą wzrost bezrobocia w tej grupie społecznej.

Karolina Sikora, doradca ds. prawnych Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: POPON

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA