| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Interpretacja przepisów o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych sprawia pracodawcom trudności

Interpretacja przepisów o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych sprawia pracodawcom trudności

Przekonanie, że urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi na każde szkolenie podnoszące jego kwalifikacje zawodowe, jest błędne.

Warto też zauważyć, że wzory świadectw i dyplomów znacznie się od siebie różnią przede wszystkim tym, że dyplom skutkuje uzyskaniem kwalifikacji zawodowych, a świadectwo ukończenia – nie. Na formularzu dyplomu jest wyraźnie wskazane, jakie kwalifikacje zawodowe nabywa pracownik zdający egzamin.

Moim zdaniem, studia podyplomowe nie powinny uprawniać do 21-dniowego urlopu. Jednak w obecnym niespójnym stanie prawnym, pracodawcy – chcąc opłacić pracownikom studia podyplomowe – powinni liczyć się z tym, że pracownicy będą domagać się urlopu szkoleniowego w wymiarze 21 dni. Taką interpretację przepisów reprezentuje także Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

•  A zatem, jak pracodawcy mają traktować studia MBA?

– Studia MBA to kategoria, która formalnie nie występuje jeszcze w naszym ustawodawstwie. W większości przypadków MBA to po prostu studia podyplomowe, które kończą się uzyskaniem świadectwa ich ukończenia. Wtedy urlop nie przysługuje.

Tak jak w przypadku studiów podyplomowych, studenci kończący studia MBA mogą w niektórych przypadkach przystępować także do tzw. egzaminu dyplomowego. Choć kwestia ta nie jest do końca przesądzona, to zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pracownikowi należy udzielić w takim przypadku 21 dni urlopu.

•  Czy wymiar udzielonego pracownikowi urlopu szkoleniowego wpływa na wysokość premii, np. tzw. trzynastek?

– Urlop szkoleniowy jest usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy. Należy więc go potraktować jak urlop wypoczynkowy czy okolicznościowy. A zatem premie regulaminowe płacone co miesiąc, czy co kwartał i niezależne od wyników pracy – ale od pozostawania pracownika w zatrudnieniu – powinny być normalnie wypłacone. Taką premią jest tzw. trzynastka. Nie można pracownikowi odmówić wypłaty tej premii tylko dlatego, że korzystał z urlopu szkoleniowego.

•  W jakiej sytuacji pracodawca nie może odmówić skierowania pracownika na kurs ponoszący kwalifikacje zawodowe?

– Pracodawca nie powinien odmówić skierowania pracownika na kurs ponoszący kwalifikacje zawodowe w sytuacji, kiedy brak skierowania byłby dla tego pracownika dyskryminujący ze względu na to, że inni pracownicy odbyli już taki kurs. Przykładowo: jeśli w dziale handlowym danej firmy pracuje 5 osób, a tylko 4 zostały skierowane na kurs ponoszący kwalifikacje zawodowe (zakładając, że w momencie zatrudniania wszystkie te osoby miały identyczne kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, stanowiska itd.), to wówczas takie działanie może zostać uznane za dyskryminujące, a pracodawca naraża się na roszczenia pracownika związane z dyskryminacją.

•  Co grozi pracodawcy za nieudzielenie pracownikowi urlopu szkoleniowego, który gwarantuje mu ustawa?

– Jeżeli pracownik zgłosi takie naruszenie lub Państwowa Inspekcja Pracy wykryje taki przypadek, pracodawca naraża się na karę grzywny. Ponadto, jeśli przewidziany ustawowo okres na przygotowanie się do egzaminu minie i pracownik przystąpi do egzaminu, to nie może on już wtedy żądać od pracodawcy udzielenia mu „zaległego” urlopu szkoleniowego w innym terminie. Jest to bowiem szczególny urlop mający służyć określonemu celowi, tj. nauce.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK