Jak rząd realizuje politykę prorodzinną

Rząd realizuje politykę prorodzinną w miarę możliwości finansowych; resort pracy chce podniesienia progów dochodowych w przyszłym roku - mówił w czwartek, 16 grudnia, w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior.

Bucior odpowiadał na pytania posła Jarosława Sellina i posłanki Teresy Wargockiej (PiS), którzy domagali się wyjaśnienia, dlaczego rząd nie zrealizował przyjętej w listopadzie 2008 r. Deklaracji w sprawie polityki rodzinnej Komisji Wspólnej Rządu i Konferencji Episkopatu Polski, nie podwyższył progów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych ani nie przygotował programu polityki rodzinnej i pomocy rodzinom wielodzietnym.

Autopromocja

Wiceminister podkreślił, że prawie wszystkie punkty deklaracji są przez rząd realizowane, a choć program nie został przyjęty, nie oznacza to, że polityki rodzinnej nie ma.

Świadczenia rodzinne - próg dochodowy bez zmian >>

"Jest realizowana wszędzie tam, gdzie można znaleźć środki. W miarę swoich możliwości zwiększamy środki na świadczenia rodzinne i alimentacyjne. W 2010 r. nastąpiło ich zwiększenie o blisko 11,5 proc. w stosunku do poprzedniego roku, do 9,5 mld zł. Na 2011 r. planujemy dalsze zwiększenie o kolejne 5,5 proc., do 10 mld zł. Jeśli chodzi umożliwienie rodzicom łączenie ról rodzinnych i zawodowych - właśnie w Sejmie toczą się prace nad ustawą żłobkową" - mówił Bucior.

"Jeśli chodzi o rodziny wielodzietne, należy bić się w piersi, że ten rząd nie podniósł progu dochodowego uprawniającego do zasiłków, ale nie zrobił tego żaden rząd od 2004 r. My natomiast zwiększyliśmy zasiłki o 40 proc. W przypadku rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi, zwiększyliśmy świadczenie pielęgnacyjne - wciąż jest to kwota niska - ale zwiększenie nastąpiło, zniesione zostało też kryterium dochodowe" - przypomniał wiceminister.

Nowy sposób ustalania prawa do świadczeń rodzinnych >>

Zwrócił uwagę, że rządowa nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wzmocniła ochronę dziecka i rodziny przed przemocą, co także było jednym z postulatów zawartych w deklaracji. Przypomniał, że sejmowe komisje pracują nad projektem ustawy, który zreformować ma system rodzinnej opieki zastępczej i zwiększyć wsparcie dla rodzin w kryzysie.

"Możemy mieć wątpliwości, czy poziom realizacji poszczególnych punktów jest zadowalający. My chcielibyśmy, żeby były realizowane na wyższym poziomie, żeby nakłady na politykę prorodzinną były jak najwyższe" - zapewnił Bucior.

Czy będzie zmiana ustawy o świadczeniach rodzinnych >>

Zaznaczył, że rząd nie zrealizował tylko jednego punktu deklaracji - nie podniósł kryterium dochodowego. "To zostało wpisane przez panią minister Jolantę Fedak do programu pracy Rady Ministrów. Wobec wyzwań demograficznych pomoże nam tylko rozsądna polityka prorodzinna, pani minister podkreśla to przy każdej okazji i rząd zdaje sobie z tego sprawę" - dodał wiceminister.

Kadry
Sąd: MOPS nie sprawdził zasiłku pielęgnacyjnego w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności
27 wrz 2024

Do MOPS nie trafiło orzeczenie o niepełnosprawności (w 2021 r). Bo opiekun sądził, że nie musi go składać (rząd wtedy przedłużał orzeczenia z urzędu). MOPS wypłacał przez 2 lata zasiłek pielęgnacyjny. I teraz żąda zwrotu pieniędzy. Pomimo, że było orzeczenie o niepełnosprawności tylko nie zostało doniesione do MOPS.

ZUS: Setki wniosków o nowe terminy płatności składek i umorzenie należności
27 wrz 2024

Na terenach objętych powodzią przedsiębiorcy wnieśli do ZUS około 700 wniosków. Większość z nich dotyczy nowego terminu płatności składek. Pozostałe odnoszą się do umorzenia należności z tytułu składek lub rozłożenia ich na raty.

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Do okresu zatrudnienia będą wliczane okresy prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na podstawie umowy zlecenia
27 wrz 2024

Zmienią się przepisy dotyczące zasad obliczania okresu zatrudnienia. Pracownicy zyskają m.in. dłuższe okresy wypowiedzenia, dłuższe urlopy wypoczynkowe czy prawo do wyższych odpraw. Wszystko to dzięki propozycji wliczania do stażu pracy m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia. Zakłada się, że zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Dodatkowy urlop, obniżenie czasu pracy, zakaz delegowania, pracy w porze nocnej i inne. Rewolucja w prawie pracy [trwają prace nad projektem]
26 wrz 2024

Szykuje się ogromna zmiana w prawie pracy. Na czym ma polegać? Chodzi o regulacje w zakresie: wydłużenia czasu usprawiedliwionej i płatnej nieobecności pracownika w pracy; urlopu na żądanie w ramach urlopu wypoczynkowego: 8 dni w związku z powodzią; urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym, do 5 dni; obniżenie wymiaru czasu pracy  do ½ etatu; zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych i delegowania poza stałe miejsce pracy; zawieszenia okresowych badań lekarskich; elektronicznych szkoleń z zakresu BHP; nierozpoczęcia czy zawieszenia terminu na odwołanie od wypowiedzenia, rozwiązania bez wypowiedzenia, żądania przywrócenia, odszkodowania czy żądanie nawiązania umowy o pracę; pozwolenia na handel w niedziele. W myśl projektu nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem na obszarze gmin poszkodowanych, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności.

PPK a podział majątku po rozwodzie - czy możliwy jest zwrot części pieniędzy w formie pieniężnej?
26 wrz 2024

Jeśli oboje małżonkowie są uczestnikami PPK i przy rozwodzie dzielą się zgromadzonymi w tym programie oszczędnościami, otrzymane przez każdego z nich środki są zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli w PPK oszczędza tylko jedno z nich, to otrzymane przez drugiego z małżonków - w wyniku podziału majątku wspólnego - środki mogą być również zwolnione z opodatkowania, ale nie muszą. Zależy to m.in. od sposobu ich przekazania i wieku osoby je otrzymującej.

Dodatek z okazji Dnia Nauczyciela [ile, dla kogo i kiedy]. Dzień Edukacji Narodowej wypada 14 października
26 wrz 2024

Kiedy jest Dzień Nauczyciela w szkołach? Czy Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od pracy? Czy nauczyciele w 2024 r. dostaną dodatek z okazji dnia nauczyciela? Kiedy nauczycielowi przysługuje dodatek na start?

ZUS: Nie możemy przeliczyć emerytur, podnieść ich miesięcznych wartości i wypłacić wstecznych wyrównań [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20]
27 wrz 2024

Redakcja Infor.pl zwróciła się do służb prasowych ZUS z pytaniami o to, co mają zrobić tzw. emeryci „czerwcowi”. Sami siebie określają w ten sposób (np. w listach do naszej redakcji), gdyż uprawnienia zostały im przyznane na podstawie wyroku, który zapadł w czerwcu 2024 r. W odpowiedzi ZUS jasno zadeklarował, że załatwi negatywnie każdy wniosek (wzór w artykule) o wznowienie postępowania, ale każdy niezadowolony z ZUS emeryt ma prawo skierować sprawę do sądu. Dziś nie wiemy, jakie będzie stanowisko sądów wobec postawy ZUS.

Jak zgłosić pracownika do ZUS? [Przykłady]
25 wrz 2024

W jaki sposób należy zgłosić pracownika do ZUS? Ile czasu pracodawca ma na zgłoszenie pracownika do ZUS? Co grozi za niezgłoszenie pracownika w terminie? Podajemy przykłady.

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej
25 wrz 2024

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej. Jakie koszty pokrywa pracodawca w związku z pracą zdalną pracownika? Ile powinien wynosić ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera podczas pracy zdalnej? 

Wniosek o nowe świadczenie trzeba złożyć w październiku - pieniądze wpłyną bez zwłoki
25 wrz 2024

ZUS przypomina rodzicom, którzy posłali swoje dzieci od września do żłobka, żeby jeszcze w tym miesiącu złożyli wniosek o dofinansowanie żłobkowe na starych zasadach. W październiku warto złożyć wniosek o nowe świadczenie Aktywnie w żłobku – pieniądze wpłyną jeszcze w październiku.

pokaż więcej
Proszę czekać...