| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Co dalej z PFRON - prace nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji niepełnosprawnych

Co dalej z PFRON - prace nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji niepełnosprawnych

Kluby poselskie opowiedziały się w Sejmie za skierowaniem do dalszych prac w komisji projektu noweli ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych. Opozycja zarzuciła jednak rządowi szukanie oszczędności na niepełnosprawnych.

Czy będzie wypłacana pomoc dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych >>

Obecnie pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności otrzymuje miesięczną dopłatę w wysokości 130 proc. najniższego wynagrodzenia, za zatrudnienie niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym - 110 proc., a w stopniu lekkim - 50 proc. Projekt zakłada zmniejszenie dopłat w przypadku zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i lekkim (odpowiednio do 100 i 40 proc.), a zwiększenie do 180 proc. - dla zatrudniających niepełnosprawnych o znacznym stopniu upośledzenia.

Projekt przewiduje odejście do 2013 r. od dotacji za zatrudnianie osób lekko i umiarkowanie niepełnosprawnych, które mają prawo do emerytury. Budzi to sprzeciw pracodawców. Jan Filip Libidzki (Polska Plus) przypomniał, że już od wielu lat wiadomo, że źródłem wycieku środków z PFRON-u są właśnie dotacje za zatrudnianie lekko i umiarkowanie niepełnosprawnych emerytów. "Konieczne jest zatamowanie tego wycieku" - oświadczył. Podkreślił, że projekt wywołuje zarówno pozytywne, jak i negatywne głosy, ale "jeśli spowoduje, że będzie więcej pieniędzy na rehabilitację realizowaną przez organizacje pozarządowe i samorządy, to warto go uchwalić".

Projekt przewiduje też zlikwidowanie zwolnień z podatków od nieruchomości, leśnego, rolnego i od czynności cywilnoprawnych dla zakładów pracy chronionej, a także zmianę redystrybucji podziału zwolnień z zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (z 90 proc. na zakładowy fundusz rehabilitacyjny i 10 proc. na PFRON na 50 proc. na PFRON i 50 proc. na fundusz zakładowy). Te propozycje budzą duży sprzeciw pracodawców.

W administracji pracuje zbyt mało osób niepełnosprawnych >>

Przeciwko projektowi jest wiele organizacji pozarządowych. Ich przedstawiciele twierdzą, że w ogóle nie powinno być dotacji za zatrudnianie osób z lekką niepełnosprawnością. Ich zdaniem, ten zapis powoduje, że liczba zatrudnianych niepełnosprawnych wzrasta jedynie "na papierze", bo pracodawcy wysyłają głównie starszych pracowników do komisji orzekających, gdzie łatwo mogą uzyskać takie orzeczenie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »