| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Praca w Niemczech - zatrudnianie pracowników przez agencje rekrutacyjne

Praca w Niemczech - zatrudnianie pracowników przez agencje rekrutacyjne

W maju 2011 r. nastąpi otwarcie niemieckiego rynku pracy. Działające tam polskie agencje rekrutacyjne staną się jeszcze bardziej konkurencyjne. System stawek minimalnych, który ma chronić rynek niemiecki sprawi, że Niemcom będzie opłacać się zatrudniać pracowników poprzez agencje z naszego kraju, a sami pracownicy będą zarabiać lepiej.

- Będąc jedną z pięciu największych agencji dostarczających personel opiekuńczy do Niemiec jesteśmy świadomi zarówno szans jak i zagrożeń jakie niosą za sobą zmiany regulacji prawnych. Jesteśmy jednak przekonani, że zmiany jakie wprowadzamy w naszej ofercie zachęcą panie opiekunki do pozostania w naszym zespole – komentuje Dariusz Lamot.

Praca za granicą >>

Dodaje, że sytuacja wpłynie dodatkowo korzystnie na unormowanie rynku agencji a w efekcie na polepszenie oferty zarówno dla kandydatek na opiekunki jak i rodzin i instytucji korzystających z polskiego personelu. Work Express już teraz zajmuje się nie tylko rekrutowaniem opiekunek, ale także organizacją dla niech podróży, pełnego wsparcia koordynatora, szkoleń językowych i merytorycznych (np.: pierwszej pomocy dla osób starszych).

Paradoksalnie system płac minimalnych może wpłynąć negatywnie na działające już w Niemczech instytucje zajmujące się opieką. Już w czerwcu 2010 r. diakonie, Caritas, zrzeszenia prywatnych instytucji zajmujących się pielęgnacją chorych i opieką nad starszymi i związek zawodowy branż usługowych Verdi podjęły decyzję o podniesieniu wysokości minimalnego wynagrodzenia dla 800 000 pracowników domów opieki dla chorych i osób starszych. Minimalne wynagrodzenie wynosi 8,50 euro za godzinę w zachodniej części Niemiec, a we wschodniej 7,50. Problem w tym, że niska stawka pozwalała tym instytucjom przetrwać na trudnym rynku usług, ich przyszłość de facto stoi dziś pod znakiem zapytania.

 Polskie agencje pracy tymczasowej chcą skorzystać z otwarcia rynku pracy i już dziś szykują się do wejścia ze swoją ofertą w kolejne branże. - Planujemy rozszerzenie naszej oferty o delegowanie doświadczonych specjalistów dla branży budowlanej oraz inżynieryjnej. W obu tych obszarach mamy już duże doświadczenie zdobyte na rynku polskim jaki i innych rynkach zagranicznych – zapowiada Dariusz Lamot.

Fikcyjna praca za granicą aby uniknąć składek ZUS >>

Dodaje, że wymienione wyżej branże charakteryzują się zasadą ograniczone zaufania co do wyboru nowego partnera. To spora bariera ograniczająca wejście na niemiecki rynek. Siłą polskich agencji jest jednak odpowiednie zaplecze kandydatów i know-how, a przede wszystkim rekomendacje w branży.

– Dlatego intensywnie przygotowujemy się do rosnącego zapotrzebowania na naszych pracowników – mówi Dariusz Lamot. Trwają właśnie rekrutacje pracowników na stanowiska opiekunek do dzieci, opiekunek osób starszych oraz pielęgniarek. Zatrudnione osoby będą pracowały na terenie Niemiec. Poszukiwani są też kandydaci do pracy we Francji. Szczególnie poszukiwani są operatorzy sprzętu ciężkiego, cieśle i dekarze. Rozpoczynają się rekrutacje pracowników branży budowlanej do pierwszych projektów na terenie Belgii.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK