| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ustawa o zawodzie pielęgniarki i położnej

Ustawa o zawodzie pielęgniarki i położnej

Pielęgniarki i położne zostaną objęte ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych - zakłada projekt ustawy o zawodzie pielęgniarki i przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, którym zajmie się Rada Ministrów.

Rząd ma zająć się także projektem ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych. Zmienia on liczbę okręgowych izb pielęgniarskich oraz wprowadza dla nich nowy podział terytorialny, który będzie pokrywał się z podziałem administracyjnym kraju na województwa. Tym samym dotychczasowa liczba okręgowych izb (45) ulegnie zmniejszeniu do 16. Jednocześnie projektowana ustawa zakłada możliwość tworzenia w ramach danej okręgowej izby delegatur na obszarze jej działania.

Siedzibami organów okręgowych izb będą poszczególne miasta wojewódzkie. Jak podkreśla MZ wiążę się to przede wszystkim z dokonanymi w 1999 r. zmianami podziału administracyjnego kraju. Zdaniem resortu, zmniejszenie liczby okręgowych izb, a co za tym idzie zwiększenie liczby członków należących do poszczególnych izb, powinno spowodować racjonalizację wykonywania zadań przez samorząd oraz związanych tym wydatków.

Minister zdrowia zapowiada zmiany w systemie zdrowotnym >>

W projekcie zapisano, że na pielęgniarkę i położną może zostać nałożona kara pieniężna na cel społeczny związany z ochroną zdrowia w wysokości od tysiąca do 10 tys. zł.

"Ustawa o zawodzie pielęgniarki i położnej dostosowuje polskie przepisy do wymogów UE. W projektach jest wiele niekorzystnych zapisów. Przewiduje się wprowadzenie dodatkowych kar finansowych dla pielęgniarek, nawet do 10 tys. zł, za błędy w wykonywaniu zawodu. Przecież w ramach izby pielęgniarskiej funkcjonuje Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, podlegamy odpowiedzialności cywilnej. Dodatkowe kary to działanie niekorzystne dla środowiska pielęgniarskiego, to kolejne upokarzanie nas i zniechęcanie młodych osób do podejmowania pracy w tym zawodzie" - powiedziała wiceprzewodnicząca OZZPiP Longina Kaczmarska.

Dodała, że pielęgniarki będę domagały się w Sejmie zmiany niektórych zapisów.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »