REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura po 40 latach pracy?

Emerytura po 40 latach pracy?/fot. Shutterstock
Emerytura po 40 latach pracy?/fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura po 40 latach pracy bez względu na wiek - projekt skierowano do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny.

Obywatelski projekt w sprawie emerytur stażowych przekazany do komisji

Autopromocja

Obywatelski projekt zmian w ustawie emerytalnej, umożliwiający przechodzenie na emeryturę po 40 latach pracy bez względu na wiek, Sejm w czwartek skierował do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny.

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw został zgłoszony z inicjatywy PSL w poprzedniej kadencji w 2016 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Przez opieszałość Sejmu ubiegłej kadencji i zamrożenie tego projektu procedowanie nad nim nie mogło być dokończone. Dobrze, że projekty obywatelskie nie podlegają zasadzie dyskontynuacji i są procedowane w kolejnych kadencjach" – mówił w Sejmie występujący w imieniu wnioskodawców szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zaznaczył, że projekt z racji upływu czasu wymaga zmian. Przypomniał, że pod tą propozycją zebrano ponad 115 tys. podpisów. Przekonywał, że obywatele chcą włączenia stażu pracy jako przesłanki do przechodzenia na emeryturę.

"Dlatego w uzupełnieniu tego projektu zgłosiliśmy w porozumieniu z OPZZ nowszy projekt, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom społecznym, uwzględniający zmiany, które nastąpiły przez ostatnie cztery lata" – wskazał prezes PSL.

Podkreślał, że jest to propozycja szczególnie dla tych, którzy ciężko pracują od wielu lat i zaczynają pracę w młodym wieku. Przekonywał, że takie rozwiązanie przyczyni się do zmniejszenia skali zatrudnienia w szarej strefie, da także możliwość wyboru, kiedy chce się przejść na emeryturę, ale z zagwarantowanym wyższym świadczeniem emerytalnym niż minimalne.

"W tym projekcie ustawy jest mowa o 40 latach (stażu pracy – PAP) dla kobiet i mężczyzn. W projekcie uzupełniającym, który moim zdaniem powinien być wiodący, to jest 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Wiek minimalny, który powinien być wprowadzony to 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn" – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Zdaniem prezesa PSL debata o emeryturach powinna być także przedmiotem obecnej kampanii wyborczej. "Staż pracy oddaje nasz wkład w cały system zabezpieczenia społecznego. Jak do tego podejdziemy, będzie miało bardzo duże znaczenie" – podkreślił.

W dyskusji Janusz Śniadek (PiS) przyznał, że ma co do projektu "mieszane odczucia" choć – jak zaznaczył – idea jest mu bliska. Wskazywał, że przedstawiony projekt ma "bardzo poważne ułomności", ponieważ odnosi się do stanu prawnego z 2016 r. przed obniżeniem wieku emerytalnego.

Mówił, że jego wątpliwości budzi to, że szef PSL "był twarzą ustaw podnoszących wiek emerytalny". Jego zdaniem jest to próba odbudowywania wiarygodności. "40 lat stażu wyłącznie składkowego wydaje się wręcz niekonstytucyjne. Z tego mogą nie skorzystać osoby, które przed 1999 r. korzystały z urlopu wychowawczego, również te osoby, które trafiły do systemu ubezpieczeń społecznych po zakończeniu nauki" – wskazywał.

Zapowiedział, że ze względu na to, że jest to projekt obywatelski PiS będzie rekomendował skierowanie go do dalszych prac.

"Ten obywatelski projekt został wniesiony w 2016 r. Cztery lata zajęło, by móc ponownie o nim rozmawiać. Ten projekt z racji tego, że cztery lata leżał zamrożony ma wiele nieaktualności. Natomiast bardzo dobrze pokazuje stosunek partii rządzącej do obywateli" – oceniła Monika Rosa (KO).

Zwracała uwagę, że warto zastanowić się, jak zachęcić osoby po przekroczeniu wieku emerytalnego do pozostania na rynku pracy. "Doświadczenia pokazują, że gdy ludzie mają możliwość przejścia na emeryturę, robią to" – mówiła.

Zdaniem posłanki KO starzenie się społeczeństwa powoduje, że "dziura w systemie emerytalnym jest ogromna i brakuje systemu, który zachęcałby do aktywności zawodowej i pozostania na rynku pracy". Dodała, że najważniejszym problemem są zbyt niskie emerytury. Wskazywała również na potrzebę debaty o całości rynku pracy i systemie emerytalnym.

Katarzyna Kotula (Lewica) zwracała uwagę, że postulat wprowadzenia emerytur stażowych popierają związki zawodowe. "Należy mieć jednak na uwadze, że głównym ryzykiem związanym z wprowadzeniem tego projektu jest obniżenie wysokości emerytur osób przechodzących na emeryturę na podstawie kryterium stażowego w porównaniu z wysokością ich emerytur, gdyby przeszły na nią po osiągnięciu wieku emerytalnego" – powiedziała.

Dodała jedocześnie, że emerytury stażowe są potrzebne jako jedna z możliwych opcji. Zapowiedziała, że Lewica zaproponuje projekt emerytur stażowych, w który będzie również obowiązkowe wprowadzenie gwarantowanej emerytury minimalnej na poziomie 1600 zł.

"Ten projekt przeleżał cztery lata, mogliśmy tę poważną dyskusję rozpocząć wcześniej" – zwracał także uwagę Mieczysław Kasprzak (PSL-Kukiz'15). Przekonywał, że to rozwiązanie nie burzy systemu i jest to jeden z elementów, które należy wprowadzić. "To podnoszą ludzie ciężkiej pracy, pracujący w bardzo trudnych warunkach. To jest bardzo dobre rozwiązanie" – podkreślił.

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed ocenił, że projekt w tej wersji jest nie do zaakceptowania. Mówił, że powstawał on w innej sytuacji prawnej, po podniesieniu wieku emerytalnego. "Pan poseł pytał, dlaczego przez cztery lata nic nie zrobiliśmy. Ja bym powiedział panie pośle: szkoda tych 8 lat koalicji z Platformą Obywatelskiej, gdzie jedynym waszym rozwiązaniem było podniesienie wieku emerytalnego" – powiedział Szwed.

Projekt skierowano do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny.

Zgodnie z projektem na emeryturę będzie można przejść po 40 latach opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Do stażu pracy liczyłaby się praca na etacie, umowie-zleceniu czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Nie liczyłby się czas studiów lub bezrobocia. Jeśli wyliczona emerytura byłaby niższa od minimalnej, do tego poziomu miałoby dopłacać państwo.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Jadzia
    2021-05-10 21:11:36
    jeśli zgromadziłam jakiś kapitał-i nie chcę dalej pracować ,to proszę o przesłanie moich wkładów na osobiste konto- ja tym samym zgłoszę zobowiązanie ,iż nic więcej od Zus nie żądam ,Tym samym nie oczekuję nic od Państwa Reasumując-moje wkłady na emeryturę- winne być składnikiem mego konta-z klauzulą wypłaty miesięcznej,w określonej kwocie-podzielone przez długość lat Życia -a Jeśli coś po mnie zostanie-winno być zaksięgowane na moim koncie
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dodatki funkcyjne w sądach

Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

REKLAMA

Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

Elektroradiolog - kim jest i co robi?

Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

REKLAMA

Kim jest technik sterylizacji medycznej?

Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

Praca w Święta Wielkanocne

Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

REKLAMA