| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Do kiedy można zrezygnować z małego ZUS

Do kiedy można zrezygnować z małego ZUS

Przedsiębiorcy, którzy do 8 stycznia zadeklarowali, że chcą skorzystać z obniżonych składek ubezpieczeniowych, tzw. małego ZUS mogą jeszcze wyrejestrować się z ulgi. Jest to możliwe do czasu rozliczenia pierwszej tegorocznej składki za styczeń.

Przedsiębiorcy, którzy do 8 stycznia zadeklarowali, że chcą skorzystać z obniżonych składek ubezpieczeniowych, mogą zrezygnować. Muszą się jednak jak najszybciej wyrejestrować. - podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

- Myślę, że za rok dostaniemy do konsultacji społecznych nowelizację tej ustawy. Bo nie może być tak, że najpierw przedsiębiorcy nie wiedzieli, do kiedy mogą składać wnioski, a teraz nie jest rzeczą powszechnie znaną, do kiedy można zrezygnować z małego ZUS - podkreśla Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP oraz sekretarz Rady Dialogu Społecznego.

Przedsiębiorcy pragnący opłacać niższe składki zostali postawieni pod ścianą. W sylwestra dowiedzieli się, że chcąc skorzystać z nowego rozwiązania, do 8 stycznia muszą złożyć dokumenty w ZUS. Bo jeśli nie zdążą, to kolejna szansa pojawi się dopiero za rok.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Prowadzenie i przechowywanie po zmianach od 1 stycznia 2019 r.

- Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które złożyły dokumenty potwierdzające chęć skorzystania z płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne, czyli małego ZUS mogą jeszcze - w przypadku choćby weryfikacji przychodów - wyrejestrować się z ulgi - wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS. Jak dodaje, jest to możliwe do czasu rozliczenia pierwszej tegorocznej składki za styczeń. W przypadku osób fizycznych opłacających składki wyłącznie za siebie termin rozliczenia upływa 10 lutego.

- W praktyce oznacza to, że osoby, które np. nie spełniają kryteriów przychodowych, muszą się do tego terminu wyrejestrować z ubezpieczenia z kodem 0590 i raz jeszcze zgłosić z właściwym kodem. Nie można też zapomnieć o opłaceniu składek na ubezpieczenie społeczne we właściwej wysokości. Przekroczenie tego terminu spowoduje konieczność płacenia odsetek - podkreśla.

To ważne, bo ZUS już wkrótce sprawdzi firmy korzystające z nowej ulgi. - Zakład rozpocznie weryfikację uprawnień z początkiem lutego. Obecnie analizujemy poszczególne dokumenty - mówi Wojciech Andrusiewicz.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »