| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > 12 listopada wolny od pracy i handlu - ustawa z poprawkami

12 listopada wolny od pracy i handlu - ustawa z poprawkami

Senat przyjął ustawę ustanawiającą 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy. Wprowadził poprawki do ustawy zakładające m.in. ograniczenie handlu w ten dzień. Ustawa z poprawkami trafi ponownie do Sejmu.

Podczas dyskusji senatorowie jako zarzut do ustawy wysuwali m.in. argument "dzielenia Polaków, na tych którzy będą mieć lub nie prawo do dnia wolnego". Wskazywali także na straty, jakie poniesie w związku z dniem wolnym przemysł, na problemy obywateli mających zaplanowane np. zabiegi operacyjne lub sprawy sądowe oraz podnosili kwestię późnego zgłoszenia projektu.

Sprawozdawca projektu wskazywał na wyjątkowość stulecia niepodległości, któremu należy się godne świętowanie. "Ten dzień uzupełni dzień świąteczny z dnia poprzedniego. A ten dzień wolny zapadnie w pamięć jako świętowanie niepodległości Polski (...) Zgadzam się, że wielu obywateli może być zaskoczonych wprowadzeniem tej ustawy, jednak jakoś sobie poradzą. Jestem pewien, że większość będzie uradowana, że mają dzień wolny i mogą go spędzić w rodzinie" - zaakcentował Ryszka.

W czasie debaty senator Jan Żaryn (PiS) podkreślił, że rozmawiamy na temat dnia wyjątkowego w historii Polski. "I strasznie się dziwię, że państwo nie chcą tego w swoich wypowiedziach podkreślać. Bardzo chcemy, żebyśmy ten dzień obchodzili w sposób autentycznie wyjątkowy. I bardzo byśmy chcieli, żeby święto, które przypada raz na sto lat było świętem nas wszystkich" - mówił.

Zgodził się z nim Konstanty Radziwiłł (PiS), którego zdaniem wydaje się "zupełnie naturalne, że jakaś wyjątkowa odpowiedź na to stulecie niepodległości jest oczywista". "Stulecie niepodległości to jakaś świętość. Żałuję, że w tej debacie zabrakło ukazania jak wyjątkowe jest to święto" - zauważył.

W ocenie Jerzego Wcisły (PO) dzień 12 listopada jako wolny "w żaden sposób jednak nie podniesie rangi świętowania 11 listopada". Zaś senator Aleksander Bobko (PiS) dodał, że w to zupełnie niezwykłe święto powinniśmy się spotykać w radosnym klimacie. "A taka dyskusja do tego nas nie przybliża" - podkreślił.

Zgodnie z ustawą 12 listopada 2018 r. ma być uroczystym świętem narodowym i dniem wolnym od pracy.

We wtorek Sejm uchwalił projekt ustawy o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, złożony do izby niższej przez posłów PiS w poniedziałek.

Autorzy ustawy przypomnieli, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »