| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Jak obliczyć ekwiwalent urlopowy dla niepełnoetatowca krok po kroku

Jak obliczyć ekwiwalent urlopowy dla niepełnoetatowca krok po kroku

Rozporządzenie urlopowe określa sposób wliczania do podstawy ekwiwalentu za urlop różnych składników wynagrodzenia w zależności od ich rodzaju. Jak krok po kroku obliczyć ekwiwalent urlopowy dla pracownika zatrudnionego na część etatu?

● składniki wynagrodzenia określone w zmiennej wysokości i przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc - uwzględnia się w średniej wysokości wypłaconej w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (rozwiązania umowy); jeśli pracownikowi przysługiwały składniki wynagrodzenia za okres dłuższy niż 1 miesiąc, to do podstawy wymiaru ekwiwalentu za urlop należy przyjąć średnią tych składników wypłaconych w okresie maksymalnie 12 miesięcy poprzedzających uzyskanie prawa do ekwiwalentu.

Obliczając ekwiwalent za urlop:

Krok 1. Podstawę wymiaru należy podzielić przez tzw. współczynnik ekwiwalentowy (z roku, w którym pracownik nabył prawo do ekwiwalentu za urlop), który jest uśrednioną liczbą dni pracy w danym roku kalendarzowym. W ten sposób otrzymujemy stawkę za 1 dzień niewykorzystanego urlopu.

Krok 2. Otrzymaną stawkę należy podzielić przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika.

Należy przypomnieć, że pracownika zatrudnionego na część etatu obowiązuje najczęściej 8-godzinna dobowa norma czasu pracy, bez względu na to, że wykonywał pracę od poniedziałku do piątku po 4 godziny na dobę. Pracownikami z inną dobową normą są np. niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym, dla których wynosi ona 7 godzin, albo niektórzy pracownicy medyczni z normą 7 godzin i 35 minut.

W 2017 r., czyli w roku, w którym pracownik nabył prawo do ekwiwalentu, współczynnik ekwiwalentowy dla pełnego etatu wynosi 20,83, a dla części etatu stanowi jego proporcjonalną część, tj. 10,42 (20,83 x ½).

PRZYKŁAD

Z pracownikiem rozwiązano umowę o pracę 30 kwietnia 2017 r. W tym dniu nabył on prawo do ekwiwalentu za urlop. Wynagrodzenie zatrudnionego stanowiła stawka miesięczna w wysokości 1100 zł, którą należy przyjąć do podstawy ekwiwalentowej w tej kwocie. Ponadto w okresie od stycznia do marca 2017 r. pracownikowi wypłacono wynagrodzenie i dodatek za pracę nadliczbową w łącznej wysokości 2200 zł. Ten składnik jako zmienny należy przyjąć do podstawy wymiaru ekwiwalentu w średniej wysokości, tj. 733,33 zł (2200 zł : 3). Podstawę wymiaru stanowi kwota 1833,33 zł (1100 zł + 733,33 zł), a współczynnik ekwiwalentowy, jaki należy przyjąć, wynosi 10,42. Przy założeniu, że obowiązująca pracownika dobowa norma czasu pracy wynosi 8 godzin, ekwiwalent za 1 godzinę niewykorzystanego urlopu wyniesie 21,99 zł, zgodnie z poniższym wyliczeniem:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »