| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego w świadectwie pracy

Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego w świadectwie pracy

Osobie niepełnosprawnej przysługuje dodatkowy 10-dniowy urlop wypoczynkowy. Czy dodatkowy urlop wypoczynkowy powinien być wykazany w świadectwie pracy łącznie z urlopem podstawowym, czy też odrębnie.

Odrębne rozliczenie w świadectwie pracy podstawowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego

W ramach tego stanowiska przyjmuje się, iż odrębnie wyliczaniu oraz wskazaniu w świadectwie pracy podlega wymiar podstawowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Rozporządzenie i stanowiący załącznik do rozporządzenia wzór świadectwa pracy wymagają bowiem osobnego ujawnienia w treści świadectwa pracy informacji o podstawowym urlopie wypoczynkowym oraz informacji o dodatkowym urlopie wypoczynkowym i innych uprawnieniach. Nie ma zatem podstaw prawnych do łączenia w treści świadectwa pracy obu urlopów.

Należy zauważyć, iż prezentowane stanowisko jest korzystniejsze dla pracownika. Uzyskany bowiem w wyniku zaokrągleń ostateczny wymiar urlopu jest w niektórych sytuacjach bardziej zadowalający dla pracownika. Co więcej, zapewnia ono większą przejrzystość. Pracownik, jak i kolejny pracodawca, dysponują bowiem pełną informacją o wymiarze wykorzystanego przez pracownika u poprzedniego pracodawcy urlopu wypoczynkowego: zarówno podstawowego, jak i dodatkowego. Przy łącznym zaokrągleniu mogą powstać wątpliwości z ustaleniem, czy pracownik korzystał z urlopu dodatkowego i w jakim wymiarze.

Stanowisko GIP

Główny Inspektor Pracy opowiedział się za osobnym ujawnianiem w treści świadectwa pracy urlopu wypoczynkowego podstawowego i dodatkowego. W piśmie z dnia 10 kwietnia 2015 roku, znak: GNP-364-023-28-1/15, GIP uznał, że "Konieczność odrębnego ustalenia wymiaru urlopu dodatkowego wynika z przepisów dotyczących świadectw pracy, które przewidują obowiązek zawarcia w świadectwie pracy informacji o wykorzystanym urlopie dodatkowym".

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Publicystka ekonomiczna, bankowczyni, pedagog.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »