REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

14-dniowy urlop wypoczynkowy a zatrudnienie w trakcie roku

Jeżek Przemysław
14-dniowy urlop wypoczynkowy a zatrudnienie w trakcie roku/ fot. Fotolia
14-dniowy urlop wypoczynkowy a zatrudnienie w trakcie roku/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, co najmniej jedna część wypoczynku podczas urlopu powinna trwać 14 dni. Czy pracownikowi, który podjął pracę w ciągu roku kalendarzowego, przysługuje 14-dniowy urlop wypoczynkowy?

Problem

Zatrudniliśmy pracownika od 1 marca 2016 r. na podstawie umowy o pracę na czas określony do końca roku. Czy w tym roku należy mu zapewnić urlop wypoczynkowy, którego jedna część będzie obejmować co najmniej 14 dni kalendarzowych wypoczynku – pyta Czytelnik z Mławy.

Autopromocja

Rada

Okres zatrudnienia w Państwa firmie uprawnia pracownika do 17 lub 22 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od przysługującego mu wymiaru urlopu. Na wniosek pracownika powinni zatem Państwo udzielić mu jednej części urlopu obejmującej co najmniej 14 dni wypoczynku.

Polecamy produkt: Urlopy wypoczynkowe - udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia (książka)

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego (art. 152 § 1 ustawy – Kodeks pracy, dalej: k.p.). Co do zasady urlop powinien być nieprzerwany, a więc wykorzystany przez pracownika w całości. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek. Dopuszczalna jest możliwość podziału urlopu wypoczynkowego na części, po spełnieniu dwóch warunków:

● podział urlopu może nastąpić tylko na podstawie wniosku pracownika,
● co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 k.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na wniosek pracownika można udzielić mu urlopu wypoczynkowego w częściach, przynajmniej jedna z nich powinna trwać co najmniej 14 dni.

Pracodawca nie ma jednak obowiązku uwzględnienia wniosku pracownika o podział urlopu na części.

Należy przyjąć, że również pracownik, który został zatrudniony w trakcie roku kalendarzowego i nabył prawo do takiej liczby dni urlopu wypoczynkowego, z których jedna część przypadałaby na 14 kolejnych dni kalendarzowych wypoczynku, może złożyć pracodawcy wniosek o podział urlopu na części. W tej sytuacji nie ma podstaw prawnych, aby pracodawca odstąpił od tej zasady i podzielił pracownikowi urlop wypoczynkowy na takie części, z których żadna nie przypadałaby na okres kolejnych 14 dni kalendarzowych wypoczynku.

Pracownik ze stażem wynoszącym ponad 10 lat został zatrudniony od 2 marca 2016 r. na czas określony do 31 grudnia 2016 r. w pełnym wymiarze czasu pracy. W tym roku kalendarzowym pracownik nie był zatrudniony u innego pracodawcy. Pracodawca ustalił, że w 2016 r. pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 22 dni (10/12 × 26 dni). Na wniosek pracownika pracodawca może podzielić przysługujący urlop wypoczynkowy, pod warunkiem że jedna część urlopu będzie przypadać co najmniej na 14 dni kalendarzowych wypoczynku.

W tej kwestii można się spotkać również z odmiennym poglądem. Zdaniem części ekspertów prawa pracy w przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego nie trzeba zapewniać pracownikowi co najmniej 14 dni nieprzerwanego wypoczynku. Pracownik, który ma prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego, tj. 20 lub 26 dni, ma bowiem większe możliwości skorzystania z tego urlopu w sposób dla siebie najbardziej korzystny niż pracownik, któremu przysługuje urlop proporcjonalny. To stanowisko nie ma jednak oparcia w przepisach prawa pracy.

W omawianej sytuacji pracownik ma prawo do 22 dni (przy wymiarze 26 dni) lub 17 dni (przy wymiarze 20 dni) urlopu wypoczynkowego. Można mu zatem udzielić urlopu, którego co najmniej jedna część będzie obejmowała 14 dni wypoczynku.

Należy podkreślić, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi co najmniej 14 dni wypoczynku, a nie urlopu wypoczynkowego. Prawidłowe zatem będzie udzielenie takiej liczby dni urlopu wypoczynkowego, aby pracownik miał zapewnione 14 kolejnych dni kalendarzowych wypoczynku.

Od omawianej zasady istnieją jednak pewne wyjątki, które uniemożliwiają udzielenie kolejnych 14 dni kalendarzowych wypoczynku. Będzie tak w przypadku:

● urlopu pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę – gdyż uzyskuje on urlop „cząstkowy” z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 k.p.),
● obligatoryjnego przesunięcia urlopu w przypadkach przerwania urlopu spowodowanego m.in. czasową niezdolnością do pracy wskutek choroby (art. 166 k.p.).

W sytuacji gdy pracownik, ze względu na zatrudnienie w trakcie roku kalendarzowego, nie nabył prawa do takiej liczby dni urlopu wypoczynkowego, z której jedna część przypadałaby na okres 14 kolejnych dni kalendarzowych wypoczynku, pracodawca powinien odmówić uwzględnienia wniosku pracownika o podział urlopu na części.

Zobacz serwis: Urlop na żądanie

Pracownik ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Pracę podjął 2 marca 2016 r. Wykonuje ją w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku. 16 maja 2016 r. złożył pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego w okresie od 6 do 17 czerwca 2016 r. Przedstawia to poniższy harmonogram:

Czerwiec 2016 r.

Pon.

6. (UW)

13. (UW)

20. (8 godz.)

27. (8 godz.)

Wt.

7. (UW)

14. (UW)

21. (8 godz.)

28. (8 godz.)

Śr.

1. (8 godz.)

8. (UW)

15. (UW)

22. (8 godz.)

29. (8 godz.)

Czw.

2. (8 godz.)

9. (UW)

16. (UW)

23. (8 godz.)

30. (8 godz.)

Pt.

3. (8 godz.)

10. (UW)

17. (UW)

24. (8 godz.)

Sob.

4. (W5)

11. (W5)

18. (W5)

25. (W5)

Nd.

5. (WN)

12. (WN)

19. (WN)

26. (WN)

UW – urlop wypoczynkowy, W5 – dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, WN – niedziela

Pracodawca, udzielając pracownikowi urlopu we wskazanym okresie, spełnił obowiązek wynikający z przepisów, gdyż co najmniej jedna część urlopu wypoczynkowego przypadała na kolejnych 14 dni kalendarzowych wypoczynku. Nie ma przy tym znaczenia, że we wskazanym okresie przypadały dni wolne od pracy. Pula urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi za dany rok kalendarzowy została pomniejszona o 10 dni.

Podstawa prawna:

- art. 152–155, art. 161–162, art. 166, art. 282 § 1 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1268).

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA