reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Współczynnik ekwiwalentu w 2020 r.

Współczynnik ekwiwalentu w 2020 r.

Współczynnik ekwiwalentu za urlop służy do ustalania wysokości ekwiwalentu za każdy dzień urlopu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu danego roku kalendarzowego, a którego nie wykorzystał. Jak w 2020 roku obliczyć współczynnik urlopowy oraz zaplanować czas odpoczynku?

Ekwiwalent za urlop - Kodeks pracy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Powinien być on wykorzystany w naturze, jednakże w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny (art. 171 § 1 K.p.).

Współczynnik urlopowy – 2020

Zgodnie z przepisami rozporządzenia urlopowego współczynnik ustala się corocznie. Pracownik, który nie wykorzystał swojego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania umowy o pracę bądź jej wygaśnięcia w trakcie roku przysługuje ekwiwalent pieniężny. Do jego obliczenia niezbędne jest ustalenie wysokości współczynnika urlopowego.

W celu ustalenia współczynnika należy od liczby dni w danym roku odjąć łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni ustawowo wolnych od pracy. Otrzymany wynik należy podzielić przez 12.

Polecamy: Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

W 2020 roku będzie 366 dni kalendarzowych, a w tym:

  • 52 niedziele,
  • 52 wolne soboty,
  • 9 dni świątecznych przypadających od poniedziałku do piątku.

366 – 113 (52 niedziele + 9 dni świątecznych + 52 dni wolne)= 253 : 12 = 21,08

Powyższe oznacza, że dla pracownika na pełnym etacie, współczynnik urlopowy w 2020 r. wynosi 21,08. Z kolei w przypadku niepełnoetatowców wartość współczynnika obniża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy danego pracownika.

Tabela 2020

Wysokość współczynnika ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy w 2020 roku dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy wynosi:

Ekwiwalent za urlop w 2020 r.

Przy obliczaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy wysokość współczynnika urlopowego odnosi się do roku, w którym następuje wypłata tego ekwiwalentu, bez względu na to, z jakiego roku jest urlop.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2020 r.

Podstawa prawna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama