reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym został uregulowany przepisami Kodeksu pracy o charakterze ochronnym. Kobieta wracająca do pracy powinna zostać przyjęta na dotychczasowe stanowisko i otrzymać wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmowała przed urlopem.

Wysokość wynagrodzenia

Zasadą jest, że pracownik powracający z urlopu wychowawczego, ma zagwarantowane wynagrodzenie, w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmował przed urlopem.

Przykład 3

Pani Zosia przed urodzeniem dziecka była zatrudniona jako specjalista ds. marketingu i zarabiała 3500 zł brutto. W 2012 r. pani Zosia urodziła dziecko i wykorzystała urlopy związane z macierzyństwem, w tym urlop wychowawczy. W marcu 2015 r. pani Zosia wraca do pracy - zarobki na stanowisku specjalisty ds. marketingu w firmie wzrosły i wynoszą obecnie 4000 zł. W tej sytuacji pani Zosia powinna dostać wyższe wynagrodzenie.

Warto zwrócić uwagę na to, że powrót do pracy, nie oznacza, tego, że pracownik nie może zostać zwolniony - po powrocie z urlopu wychowawczego i dopuszczeniu do pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę na normalnych zasadach. Nie istnieje obowiązkowy i odgórnie narzucony czas zatrudniania takiego pracownika.

Pomimo dosyć szerokich uprawnień pracowników, niejednokrotnie pracodawcy naruszają przepisy kodeksowe i często ochrona i gwarancje przewidziane w przepisach są niestety jedynie teoretyczne.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym a zmiana stanowiska pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama