| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlopy okolicznościowe > Urlop okolicznościowy z powodu śmierci teścia lub teściowej - wniosek

Urlop okolicznościowy z powodu śmierci teścia lub teściowej - wniosek

Prawo pracy przewiduje instytucję zwolnienia pracownika od pracy z tytułu ślubu, urodzenia się dziecka albo śmierci. Jest to tzw. instytucja urlopu okolicznościowego, z której pracownik może skorzystać w ważnych momentach swojego życia. Ile dni wolnego pracownik otrzyma z powodu śmierci teścia lub teściowej? Jak napisać stosowny wniosek?

Przyczyny uprawniające do 2 dni wolnych

Warto wspomnieć, że 2 dni urlopu przyznaje się w przypadku ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

Sposób wykorzystania urlopu okolicznościowego

Przedmiotowe rozporządzenie nie określa, w jaki sposób należy udzielić dni wolnych, w jakim terminie oraz jakie dokumenty trzeba złożyć w tym celu. Wiadomo jednak, że zwolnienie od pracy z tytułu okoliczności uprawniających do skorzystania z urlopu okolicznościowego może być udzielone wyłącznie w dni, które zgodnie z rozkładem czasu pracy są dniami wykonywania pracy przez pracownika. Urlopu okolicznościowego nie udziela się zatem w okresie nieświadczenia pracy, np. podczas urlopu bezpłatnego czy wypoczynkowego. Dni wolne nie muszą być udzielone na dzień wystąpienia zdarzenia uprawniającego do urlopu okolicznościowego, jak np. śmierć teścia lub teściowej. Pracownik sam decyduje we wniosku, kiedy chce skorzystać z urlopu. Pracodawca zaś związany jest wnioskiem pracownika. Najważniejsze, aby dni wolne wybrane przez pracownika miały bezpośredni związek ze zdarzeniem uzasadniającym skorzystanie z urlopu.

Jak udowodnić prawo do urlopu okolicznościowego?

Wniosek o urlop okolicznościowy

W celu skorzystania z urlopu okolicznościowego należy złożyć pisemny wniosek. Pracodawca nie został uprawniony do odmowy udzielenia tego typu urlopu, ale może zobowiązać pracownika do przedstawienia dokumentów potwierdzających wystąpienie rzekomego wydarzenia. Należy wówczas w późniejszym terminie dostarczyć dokument, gdyż niedopełnienie tego obowiązku może spowodować uznanie nieobecności pracownika za nieusprawiedliwioną.

Urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci

Urlop okolicznościowy na ślub pracownika

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK