REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop rodzicielski w świadectwie pracy

Małgorzata Podgórska
Urlop rodzicielski w świadectwie pracy
Urlop rodzicielski w świadectwie pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy dotyczących m.in. wykorzystanego urlopu rodzicielskiego. Poniżej przykładowe wzory zapisu w świadectwie pracy informacji o urlopie rodzicielskim.

Problem

Wystawiamy świadectwo pracy dla pracownicy korzystającej z urlopu rodzicielskiego. Jak powinniśmy podać w świadectwie informację, że pracownica wykorzystała na starsze dziecko, które w tym roku ukończyło 4 lata, cały maksymalny wymiar urlopu rodzicielskiego w ówcześnie przysługującym jej wymiarze 26 tygodni (na podstawie jednego wniosku złożonego w ciągu 14 dni po porodzie), natomiast na drugie dziecko, urodzone 2 marca 2016 r., również wykorzystała pełny, tyle że 32-tygodniowy urlop rodzicielski, o który wnioskowała na 21 dni przed jego rozpoczęciem?

Autopromocja

Rada

W świadectwie pracy powinni Państwo podać informację o wymiarach urlopu rodzicielskiego udzielonych pracownicy na każde z dzieci, wskazać, że urlop ten był udzielony w obu przypadkach w jednej części, oraz podać art. 1791 Kodeksu pracy jako podstawę prawną jego udzielenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.

Uzasadnienie

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy dotyczących m.in. wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawy prawnej jego udzielenia (§ 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy). Od 1 stycznia 2017 r. informację tę zamieszcza się w ust. 5 pkt 4 świadectwa pracy (zgodnie z pomocniczym wzorem stanowiącym załącznik do rozporządzenia). Kolejny pracodawca musi bowiem wiedzieć, czy pracownikowi przysługuje, bądź nie, prawo do urlopu rodzicielskiego w łączącym ich stosunku pracy. Istotne znaczenie ma w tym przypadku wiek dziecka, który może przesądzać o tym, czy pracownik jest jeszcze uprawniony do takiego urlopu. Informację bowiem o urlopie rodzicielskim podajemy w świadectwie pracy tylko wówczas, gdy pracownik ze względu na wiek dziecka mógłby skorzystać z takiego urlopu u kolejnego pracodawcy.

Zgodnie z nowymi przepisami o świadectwach pracy istotny jest nie tylko wiek dziecka, ale także podstawa prawna udzielenia urlopu rodzicielskiego. Jeżeli zatem pracownica korzystała z urlopu rodzicielskiego na podstawie tzw. długiego wniosku (z całości albo części tego urlopu) zgodnie z art. 1791 Kodeksu pracy, to w świadectwie pracy nie umieszcza się informacji dotyczącej wykorzystania 16 tygodni tego urlopu w późniejszym terminie. Taki tryb wnioskowania o ten urlop przesądza bowiem o tym, że z prawnego punktu widzenia nie jest możliwe późniejsze wykorzystanie maksymalnie 16 tygodni urlopu rodzicielskiego. Zatem jeśli w świadectwie pracy zamieszczono informację, że urlop został udzielony na podstawie art. 1791 Kodeksu pracy i wykorzystany w pełnym lub niepełnym wymiarze, to bez względu na wiek dziecka pracownik ten u kolejnego pracodawcy i tak nie będzie już uprawniony do urlopu rodzicielskiego. Jednak informację o wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego trzeba w takim przypadku podać, ponieważ wiek dziecka może sugerować, że taki urlop przysługuje pracownicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowy wzór zapisu w ust. 5 pkt 4 świadectwa pracy informacji o urlopie rodzicielskim wykorzystanym na podstawie tzw. długiego wniosku

4) wykorzystał urlop rodzicielski udzielony na podstawie art. 1791 Kodeksu pracy w wymiarze 10 tygodni w 1 części.

W przypadku gdy urlop rodzicielski został udzielony na podstawie art. 1821c Kodeksu pracy (czyli na podstawie wniosku składanego najpóźniej na 21 dni przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego), to informacja o wykorzystaniu tego urlopu ma istotne znaczenie, jeżeli nie zakończył się rok kalendarzowy, w którym dziecko ukończy 6. rok życia. Urlop rodzicielski przysługuje bowiem tylko do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat. Może to oznaczać, że jeśli pracownik ma młodsze dziecko, to u kolejnego pracodawcy będzie jeszcze uprawniony do części urlopu rodzicielskiego.

Przykładowe wzory zapisów w ust. 5 pkt 4 świadectwa pracy informacji o urlopie rodzicielskim wykorzystanym na podstawie kilku wniosków

4) wykorzystał urlop rodzicielski udzielony na podstawie art. 1821c Kodeksu pracy w wymiarze 20 tygodni w 2 częściach, w tym na podstawie art. 1821c § 3 Kodeksu pracy w 0 częściach.

4) wykorzystał urlop rodzicielski udzielony na podstawie art. 1821c Kodeksu pracy w wymiarze 32 tygodni w 3 częściach, w tym na podstawie art. 1821c § 3 Kodeksu pracy w 1 części.

Informacja w świadectwie pracy dotycząca liczby części urlopu rodzicielskiego wykorzystanego na podstawie art. 1821c § 3 Kodeksu pracy, tj. w późniejszym terminie, ma natomiast znaczenie przy udzielaniu urlopu wychowawczego. Liczba części urlopu wychowawczego jest bowiem pomniejszana o liczbę części, w jakich został wykorzystany urlop rodzicielski. Dotyczy to tylko urlopu rodzicielskiego wykorzystanego w trybie niebezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo niebezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres poprzedniej części urlopu rodzicielskiego (art. 1821c § 3 Kodeksu pracy).

Pracownik wykorzystał w 2017 r. 16 tygodni urlopu rodzicielskiego w 2 częściach. Zrobił to kilka miesięcy po wykorzystaniu pierwszych 16 tygodni tego urlopu. W związku z tym urlop wychowawczy może wykorzystać maksymalnie w 3 częściach, a nie w 5, jak byłoby możliwe, gdyby nie korzystał z urlopu rodzicielskiego w późniejszym terminie.

W związku z tym, że Państwa pracownica wykorzystała na starsze dziecko, które ukończyło w tym roku 4 lata, cały maksymalny wymiar urlopu rodzicielskiego w ówcześnie przysługującym jej wymiarze 26 tygodni (na podstawie jednego wniosku złożonego w ciągu 14 dni po porodzie) i na drugie dziecko, urodzone 2 marca 2016 r., również wykorzystała pełny, tyle że 32-tygodniowy urlop rodzicielski, o który wnioskowała na 21 dni przed jego rozpoczęciem, informacje o wykorzystanych urlopach powinny zostać zamieszczone w świadectwie pracy. Jeżeli pracownik wykorzystał więcej niż jeden urlop rodzicielski, pracodawca w świadectwie pracy wskazuje odrębnie urlop wykorzystany na każde dziecko, podając imię i nazwisko dziecka. Przedstawiamy to poniżej:

Przykładowy zapis urlopu rodzicielskiego w świadectwie pracy

4) wykorzystała urlop rodzicielski na:

- Annę Kowalską udzielony na podstawie art. 1791 Kodeksu pracy w wymiarze 26 tygodni w 1 części,

- Jana Kowalskiego udzielony na podstawie art. 1791 Kodeksu pracy w wymiarze 32 tygodni w 3 częściach.

Powyższy zapis w świadectwie pracy będzie dla kolejnego pracodawcy informacją, że pracownica nie jest już uprawniona do urlopu rodzicielskiego na dwójkę swoich dzieci.

Należy pamiętać, że po zmianach przepisów wprowadzonych do Kodeksu pracy od 2 stycznia 2016 r. urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia (art. 1821c § 1 Kodeksu pracy). Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do:

- 32 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

- 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie (art. 1821a § 1 pkt 2 Kodeksu pracy).

Część urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni może być udzielona w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu (art. 1821c § 3 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

art. 1791, art. 1821a § 1 pkt 2, art. 1821c ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

§ 2 ust. 1 pkt 9 i załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy - Dz.U. z 2016 r. poz. 2292

Zobacz serwis: Urlopy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA