| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop rodzicielski > Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego - wzór

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego - wzór

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego można złożyć pisemnie w terminie do 14 dni po porodzie (łącznie z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński) bądź najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego. Jakie informacje powinny znaleźć się we wniosku? Przedstawiamy wzór dokumentu.

Wzór wniosku o urlop rodzicielski

Urlopy rodzicielskie dla samotnych ojców

Rezygnacja z urlopu

Zgodnie z art. 1793 § 1 Kodeksu pracy pracownica może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części i powrócić do pracy. Pracownica składa pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy, zaś pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.

W takim przypadku pracownik-ojciec wychowujący dziecko może złożyć pisemny wniosek o udzielenie mu urlopu rodzicielskiego w całości lub w części, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z części takiego urlopu. Wówczas pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Pracownik-ojciec wychowujący dziecko może również zrezygnować z korzystania z części urlopu rodzicielskiego. W takiej sytuacji pracownik składa pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy, a pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Jeśli składamy wniosek o urlop rodzicielski na 14 dni przed urlopem (a nie w ciągu 14 dni po porodzie na podstawie art. 1791 k.p.) – przepisy nie przewidują wcześniejszej rezygnacji z takiego urlopu.

Przerwanie urlopu

Jeśli rodzic korzystający z urlopu rodzicielskiego wymaga hospitalizacji i nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem, urlop rodzicielski przerywa się na okres pobytu w szpitalu (art. 180 § 61 k.p.). W tym czasie część urlopu rodzicielskiego może być wykorzystana przez drugiego z rodziców, pod warunkiem że łączny okres korzystania z urlopu nie przekroczy 26 tygodni.

Praca na urlopie rodzicielskim a wymiar urlopu wypoczynkowego - PIP

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK