REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiar urlopu ojcowskiego w 2017 r.

Maciej Wiktor Najmoła
Wymiar urlopu ojcowskiego w 2017 r. /Fot. Fotolia
Wymiar urlopu ojcowskiego w 2017 r. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracownikowi, któremu urodziło się dziecko przysługuje urlop ojcowski w określonym wymiarze. Czy wymiar urlopu ulega zmianie w przypadku pracy u kilku pracodawców? Co z pracownikami zatrudnionymi na pół etatu?

Sprawdź -> Urlop ojcowski w 2018 roku

Autopromocja

Czym jest urlop ojcowski?

Urlop ojcowski jest uprawnieniem pracownika wychowującego jednocześnie dziecko. Sformułowanie „wychowywanie” w tym kontekście znaczy faktyczne sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Pracownik może skorzystać z urlopu ojcowskiego w ciągu 24 miesięcy od dnia urodzenia się dziecka. W przypadku jego przysposobienia, 24-miesięczny termin biegnie od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu dziecka, jednak nie później niż do momentu ukończenia przez nie 7 roku życia. Udzielenie urlopu ojcowskiego na wychowanie dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, możliwe jest do momentu osiągnięcia przez dziecko 10. roku życia.

Podczas pobytu na urlopie ojcowskim pracownik nie może być zwolniony z pracy. Przysługuje mu zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru, którą stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających przejście na urlop.

Polecamy książkę: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki jest wymiar urlopu ojcowskiego?

W 2017 r. urlop ojcowski wynosi 2 tygodnie, przy czym za jeden tydzień przyjmuje się siedem kolejno następujących po sobie dni kalendarzowych. Oznacza to, że do 14-dniowego okresu urlopu wliczane są również soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy.

Wymiar urlopu ojcowskiego odnosi się również do pracownika zatrudnionego na część etatu. W sytuacji jednoczesnego zatrudnienia u kilku pracodawców, pracownik-ojciec może skorzystać ze swojego uprawnienia u każdego z nich - prawa i obowiązki przysługujące pracownikowi ustalane są odrębnie wobec każdego pracodawcy. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby wykorzystać urlop ojcowski u każdego z pracodawców w jednym terminie. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z dnia 31 sierpnia 2012 r. oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych w piśmie z dnia 23 kwietnia 2013 r.

Odmiennie niż przy urlopie macierzyńskim, wymiar urlopu ojcowskiego nie zależy od liczby dzieci urodzonych przy porodzie – ojciec bliźniaków czy trojaczków otrzyma urlop również w 2 tygodniowym wymiarze.

Pracownik-ojciec może wykorzystać urlop od razu w całości albo podzielić go na dwie części, przy czym każda z nich nie może być krótsza niż 7 dni. Uprawnienie do urlopu ojcowskiego ma charakter osobisty (nie może on zostać przeniesiony na matkę dziecka), oraz roszczeniowy (w sytuacji spełnienia warunków przez ojca, pracodawca zobowiązany jest do przyznania urlopu).

Urlop ojcowski a zwolnienie lekarskie

Podczas 2-tygodniowego okresu urlopu ojcowskiego pracownikowi może przytrafić się choroba. Problem ten rodzi 2 podstawowe pytania: czy zasiłek chorobowy przysługuje na równi z przysługującym na czas urlopu zasiłkiem macierzyńskim oraz czy okres urlopu ojcowskiego może być przerwany zwolnieniem lekarskim?

Pomimo tego, że art. 12 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie zakazuje wprost pobierania jednocześnie zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego, Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 października 2014 r. (sygn. akt III UK 14/14) stwierdził, że rolą zasiłku chorobowego jest rekompensata utraconego dochodu z powodu choroby. Otrzymując zasiłek macierzyński, pracownik jest jednocześnie zabezpieczony na wypadek takiego zdarzenia.

Zwolnienie lekarskie nie przerywa urlopu ojcowskiego. W przypadku choroby podczas urlopu ojcowskiego, pracownikowi w dalszym ciągu przysługuje zasiłek macierzyński. Zasiłek chorobowy może być przyznany w razie przedłużającej się choroby, zaraz po zakończeniu urlopu ojcowskiego.

Zgodnie z art. 181 kodeksu pracy, w zw. z art. 1823 kp, jedyną przyczyną uzasadniającą przerwanie urlopu, jest potrzeba hospitalizacji dziecka w związku ze stanem zdrowia. Złożenie wniosku o przerwanie urlopu wstrzymuje jednocześnie pobieranie zasiłku. Pozostałą jego część ojciec może wykorzystać bezpośrednio po wyjściu dziecka ze szpitala.

Zobacz serwis: Urlopy

Wniosek o urlop ojcowski

Pracownik-ojciec, który chce skorzystać z przysługującego mu uprawnienia powinien złożyć pisemny wniosek, najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Więcej na ten temat pisaliśmy -> Urlop ojcowski 2017 - wniosek

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z późn. zm.

- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636 z późn. zm

- Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 października 2014 r., sygn. akt III UK 14/14.

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA