| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop ojcowski > Urlop ojcowski – termin na złożenie wniosku w 2017 r.

Urlop ojcowski – termin na złożenie wniosku w 2017 r.

Urlop ojcowski udzielany jest pracownikowi – ojcu w wymiarze 14 dni kalendarzowych i może być podzielony na części. Warunkiem udzielenia urlopu jest prawidłowe złożenie przez pracownika wniosku. W jakim terminie należy złożyć wniosek?

Pisemny wniosek

Warunkiem udzielenia urlopu ojcowskiego jest złożenie przez pracownika wniosku na co najmniej siedem dni kalendarzowych przed jego rozpoczęciem.

Jeżeli natomiast pracownik uchybi terminowi i złoży wniosek np. na 4 dni przed planowanym urlopem, pracodawca może wyrazić zgodę na udzielenie urlopu, ale nie musi.

Do wniosku należy dołączyć określone w przepisach dokumenty.

Więcej na ten temat pisaliśmy -> Urlop ojcowski - dokumenty 2017 r.

Jeżeli wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego jest złożony prawidłowo, pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek. W razie odmowy lub wymuszenia zmiany terminu, postępowanie pracodawcy będzie uznane jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika za co grozi kara grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

W czasie korzystania z urlopu ojcowskiego, pracownikowi przysługuje ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

Więcej na ten temat pisaliśmy -> Urlop ojcowski – ochrona przed zwolnieniem

Do kiedy należy wykorzystać urlop? Wymiar urlopu

Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie, tj. 14 dni kalendarzowych. Z urlopu pracownik może skorzystać jednorazowo albo dwukrotnie, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku podzielenia urlopu na części, każda z nich nie może być krótsza niż 7 dni.

W praktyce oznacza to, że ojciec dziecka może wykorzystać urlop ojcowski w całości w wymiarze 2 kolejnych tygodni albo 2–krotnie w wymiarze 1 tygodnia.

Wymiar urlopu ojcowskiego nie zmienia się w przypadku większej liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Oznacza to, że w przypadku urodzenia bliźniaków, urlop ten nie będzie wydłużony.

Kodeks pracy uregulował czas korzystania z uprawnienia urlopu dla ojca dziecka. Pracownik – ojciec ma czas na skorzystanie z tego uprawnienia do 24 miesięcy od urodzenia się dziecka.

Inaczej kwestia ta wygląda w przypadku przysposobienia, bowiem urlop ojcowski przysługuje do 24 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie, lecz nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 lat. Natomiast jeżeli w przypadku dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 lat.

Urlop ojcowski a urlop tacierzyński

Często urlop ojcowski jest utożsamiany z urlopem ojcowskim. Jest to błędem, ponieważ są to dwa odrębne od siebie uprawnienia rodzicielskie. Urlop ojcowski jest udzielany niezależnie od urlopu macierzyńskiego przysługującego matce dziecka. W rezultacie, pracownik – ojciec może z niego skorzystać, gdy matka korzysta w tym czasie z urlopu macierzyńskiego czy urlopu rodzicielskiego. Natomiast warunkiem udzielenia urlopu tacierzyńskiego jest rezygnacja w części z urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka. Oznacza to, że jeżeli matka dziecka wykorzysta urlop macierzyński w pełnym wymiarze, to ojciec nie będzie mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego.

Więcej na ten temat pisaliśmy -> Urlop tacierzyński i urlop ojcowski 2017

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »