| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop ojcowski > Prawa pracownika-ojca po urodzeniu dziecka w 2019 r.

Prawa pracownika-ojca po urodzeniu dziecka w 2019 r.

Ojcowie zatrudnieni na podstawie umowy o pracę zachowają w 2019 roku szereg uprawnień związanych z rodzicielstwem, między innymi: urlop ojcowski, urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia się dziecka czy tzw. urlop tacierzyński.

Dni wolne na opiekę

Niezależnie od indywidualnego wymiaru urlopu wypoczynkowego i z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, ojciec otrzyma także 2 dni wolne w ciągu roku kalendarzowego na dziecko w wieku do 14 lat. Będą mieli do nich prawo rodzice bez względu na rodzaj umowy o pracę czy wymiar czasu pracy - także wtedy, gdy tylko matka lub ojciec będzie zatrudniony. Obydwoje rodzice będą mieć prawo do dni wolnych, ale nie w tym samym terminie - będą mogli je natomiast wykorzystać jednorazowo lub każde z nich po jednym dniu.

Nie będzie trzeba przy tym podawać dokładnej przyczyny nieobecności w pracy. Wystarczy złożyć wniosek u pracodawcy o udzielenie urlopu w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. 

Wolne na opiekę nad chorym dzieckiem

Ojciec (a także matka) będzie mógł również otrzymać zwolnienie z pracy, aby sprawować osobistą opiekę nad chorym dzieckiem. Jeżeli nie ukończy ono jeszcze 14 lat, pracownik będzie miał prawo do 60 dni na opiekę w ciągu roku. Tylko 14 dni dostanie, jeśli dziecko będzie starsze i będzie nadal pozostawało we wspólnym gospodarstwie domowym z opiekunem.

Za czas zwolnienia będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy z ZUS w wysokości 80 proc. wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku, czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała konieczność zapewnienia opieki. 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »