REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca podczas urlopu macierzyńskiego a prawo do zasiłku

Małgorzata Kowalska
Adwokat w RYKOWSKI & GNIEWKOWSKI KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH. Specjalistka z zakresu prawa rodzinnego i spadkowego. W kancelarii odpowiada za prawną analizę sytuacji rodzinnych i opiekuńczych klientów i przygotowanie oraz realizowanie przyjętej taktyki procesowej. Z sukcesem zakończyła kilkaset spraw rodzinnych i spadkowych, których liczba stale wzrasta.
Praca podczas urlopu macierzyńskiego a prawo do zasiłku/ Fot. Fotolia
Praca podczas urlopu macierzyńskiego a prawo do zasiłku/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podjęcie pracy podczas urlopu macierzyńskiego jest możliwe w formie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło) lub w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Czy podjęcie pracy w tym czasie pozbawia prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można podjąć pracę

Autopromocja

Problem

Prowadzę działalność gospodarczą, ale od 26 września 2016 r. pobieram zasiłek macierzyński. Ostatnio dostałam propozycję pracy na 1/2 etatu jako wykładowca. Czy mogę podjąć dodatkowe zatrudnienie na zasiłku macierzyńskim? Czy podpisanie umowy o pracę na 1/2 etatu wpłynie na moją podstawę wymiaru składek z tytuł działalności gospodarczej?

Rada

Podjęcie pracy w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie pozbawi Panią prawa do zasiłku macierzyńskiego. Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego wysokość wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę będzie miała wpływ na Pani podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, w tym ubezpieczeniu chorobowemu. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 - praktyczny komentarz z przykładami

Uzasadnienie

Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu z chwilą urodzenia dziecka nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podjęcie pracy w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego jest możliwe w formie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło) lub w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Nie ma tu znaczenia, czy praca jest wykonywana u pracodawcy udzielającego urlopu czy u innego podmiotu. Artykuł 17 ustawy zasiłkowej zabrania podjęcia pracy w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy oraz o wykorzystywaniu zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Nie ma on jednak zastosowania do zasiłku macierzyńskiego.

Podjęcie pracy w czasie urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego nie pozbawia prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Kodeks pracy nie stawia również wyraźnych ograniczeń w zakresie wykonywania pracy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Podjęcie pracy:

● na umowę o pracę u pracodawcy, który udzielił urlopu macierzyńskiego, jest możliwe dopiero w okresie urlopu rodzicielskiego (pracownica nie ma prawa do podjęcia pracy przez okres 20 tygodni urlopu macierzyńskiego u pracodawcy, który jej tego urlopu udzielił); w takim przypadku wykonywanie pracy jest możliwe jedynie w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy; uzyskane z takiej umowy dochody powodują proporcjonalne zmniejszenie wysokości zasiłku macierzyńskiego;

● na umowę o pracę z „obcym pracodawcą” nie spowoduje ograniczenia wysokości pobieranego zasiłku macierzyńskiego i praca może być wykonywana w każdym okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego (w czasie podstawowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego);

●na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło) u własnego lub obcego pracodawcy jest korzystne dla osób pobierających zasiłek macierzyński; uzyskane dochody nie mają bowiem wpływu na wysokość pobieranego zasiłku macierzyńskiego, a pracę można podjąć w dowolnym okresie pobierania zasiłku; w tym przypadku kobieta będzie otrzymywała pełny zasiłek macierzyński i wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą i pobierająca zasiłek macierzyński z tego tytułu może prowadzić działalność bez zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty zasiłku.

Osoba pobierająca zasiłek macierzyński i:

●wykonująca pracę na podstawie umowy o pracę obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu zasiłku macierzyńskiego oraz z tytułu umowy o pracę,

●posiadająca inny tytuł do ubezpieczeń, np. wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia, prowadzenie działalności gospodarczej, lub gdy ma ustalone prawo do emerytury lub renty, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emertytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, natomiast z ww. tytułów może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Wówczas obowiązkowe będzie także ubezpieczenie wypadkowe.

Osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania tego zasiłku.

W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu pobierania zasiłku są finansowane przez budżet państwa.

Anna G. prowadząca działalność gospodarczą 26 września 2016 r. urodziła dziecko i od tego dnia nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego najpierw za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego (20 tygodni, od 26 września 2016 r. do 12 lutego 2017 r.), a następnie za okres urlopu rodzicielskiego (32 tygodnie, od 13 lutego do 24 września 2017 r.). Anna G. 1 lutego 2017 r. podjęła pracę na umowę o pracę w wymiarze 1/2 etatu. Podjęcie pracy nie ma wpływu na wypłatę zasiłku macierzyńskiego z tytułu działalności gospodarczej.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która jest jednocześnie zatrudniona na umowę o pracę (nie ma znaczenia wymiar czasu pracy) i osiąga wynagrodzenie ze stosunku pracy równe lub wyższe od minimalnego wynagrodzenia (w 2017 r. – 2000 zł), z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej podlega dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. W takiej sytuacji nie podlega ubezpieczeniu dobrowolnemu chorobowemu.

Jeżeli ta osoba z tytułu umowy o pracę będzie osiągała wynagrodzenie w kwocie niższej od wynagrodzenia minimalnego, wówczas z tytułu prowadzenia działalności będzie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Jeśli przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to w razie niezdolności do pracy ma prawo do zasiłku.

Wanda D., pobierająca do 24 września 2017 r. zasiłek macierzyński z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, z umowy o pracę otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 1800 zł miesięcznie.

W związku z tym, że wynagrodzenie Wandy D. z umowy o pracę jest niższe od minimalnego wynagrodzenia (2000 zł brutto), po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego będzie ona podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytuł prowadzonej działalności, natomiast ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, na swój wniosek.

Jeśli ubezpieczona przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to w razie niezdolności do pracy będzie miała prawo do zasiłku chorobowego (ale też macierzyńskiego) z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i z tytułu prowadzonej działalności.

Podstawa prawna:

●art. 17, art. 29, art. 48 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 372; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 396

●art. 6 ust. 1 pkt 5 i pkt 19, art. 9, art. 12 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 963; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

Sprawdź: Wskaźniki i stawki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA