| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Urlop macierzyński a urlop rodzicielski

Urlop macierzyński a urlop rodzicielski

Często pojęcia urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego są ze sobą utożsamiane. W rzeczywistości różnic pomiędzy nimi jest wiele, m.in. urlopy wynoszą inną liczbę tygodni, jak też i przysługują na różnych warunkach. Warto na ten temat wiedzieć więcej.

Urlop rodzicielski można podzielić na części. Nie może być ich jednak więcej niż trzy i nie mogą być krótsze niż 8 tygodni. Muszą też występować bezpośrednio jedna po drugiej. Jednocześnie z urlopu rodzicielskiego mogą skorzystać oboje z rodziców, jednak okres 26 tygodni nie może zostać przekroczony.

Pracownica może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego, nawet w jego trakcie. Może to zrobić pod warunkiem, że złożyła wniosek w wyznaczonym terminie - 14 dni od porodu, o korzystaniu z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze oraz urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Jeżeli pracownica spełnia ten warunek, może złożyć wniosek o rezygnację z całości lub części urlopu rodzicielskiego w ciągu 14 dni przed powrotem do pracy.

Ile najdłużej może trwać urlop macierzyński?

Praca podczas urlopu rodzicielskiego

Kobiety przebywające na urlopach po urodzeniu dziecka coraz częściej chcą łączyć je z pracą. Prawo daje rodzicom przebywającym na urlopie rodzicielskim możliwość pracy, jednak maksymalnie tylko na 1/2 etatu. Konieczne jest wówczas złożenie wniosku do pracodawcy, który powinien zawierać informacje o wymiarze czasu pracy, w jakim zamierza się pracować. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić taki wniosek.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Zasiłek macierzyński - także dla ojca

Wysokość zasiłku macierzyńskiego uzależniona jest od momentu złożenia wniosku o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Zasiłek za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast za okres urlopu rodzicielskiego zasiłek przysługuje w wysokości 60% podstawy wymiaru. Składanie wniosków o każdy następny urlop oddzielnie powinno się odbywać na co najmniej 14 dni przed jego rozpoczęciem. Wnioskować o urlop możemy także w inny sposób. Otóż jeżeli pracownica w ciągu 14 dni po porodzie przedstawi pisemny wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a następnie urlopu rodzicielskiego również w pełnym wymiarze, zasiłek macierzyński będzie wynosił 80% podstawy wymiaru zasiłku przez cały okres zasiłkowy.

Gdy ojciec dziecka przebywa na urlopie związanym z rodzicielstwem, wysokość zasiłku liczy się z jego wynagrodzenia a nie z wynagrodzenia matki.

Zasiłek macierzyński może przysługiwać także ojcu dziecka. Wysokość zasiłku macierzyńskiego przysługującego ojcu uzależniona jest od wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia otrzymywanego w roku, który poprzedzał przejście na urlop. Jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy niż 1 rok, wymiar zasiłku obliczany jest na podstawie wysokości wynagrodzenia za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia. Wysokość zasiłku wynosi 100% wynagrodzenia lub przychodu ojca, będącego podstawą wymiaru składek ubezpieczeniowych.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego - dokumenty

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK