REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w urlopach rodzicielskich 2016

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
Honorata Skibicka
Zmiany w urlopach rodzicielskich 2016
Zmiany w urlopach rodzicielskich 2016

REKLAMA

REKLAMA

Od 2 stycznia 2016 roku rodzice będą mieli więcej uprawnień związanych z rodzicielstwem. Obecnie urlop rodzicielski można wykorzystać w maksymalnie 3 częściach, nie krótszych niż 8 tygodni każda. Po nowelizacji, z urlopu rodzicielskiego będzie można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Rodzice będą mieli czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Autopromocja

Dnia 2 stycznia 2016 roku wejdzie w życie kolejna nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzona ustawą z dnia 24 lipca 2015 roku. Korzystnym dla pracowników zmianom ulegnie wiele uprawnień związanych z rodzicielstwem. W niniejszym artykule wyjaśnione zostaną kwestie wynikające ze znowelizowanych przepisów o urlopach rodzicielskich.

Od dnia 2 stycznia 2016 roku wymiar urlopu rodzicielskiego zostanie wydłużony. Jego długość będzie uzależniona od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie: 32 tygodnie przy urodzeniu jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku urodzenia większej liczby dzieci art. 1821a § 1 KP. Urlop rodzicielski zostanie wydłużony, jednak nie oznacza to dłuższego czasu spędzonego z dzieckiem. Dlaczego? Dotychczas do dyspozycji rodziców był urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski. Zgodnie z nowelizacją dodatkowy urlop macierzyński przestaje funkcjonować, na rzecz wydłużenia urlopu rodzicielskiego. Łączny czas do spędzenia z dzieckiem nie ulegnie więc zmianie.

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowością jest możliwość wykorzystania urlopu rodzicielskiego przykładowo przez pracownika – ojca w przypadku, gdy matka nie jest pracownicą, ale jako osoba ubezpieczona w razie choroby lub macierzyństwa korzystała z zasiłku macierzyńskiego przez okres 20 tygodni (dłużej, w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka w trakcie porodu – art. 1821a §1KP). Przykładowo dotyczy to ubezpieczonej matki prowadzącej działalność gospodarczą. W takiej sytuacji ojciec - pracownik będzie uprawniony do korzystania z urlopu rodzicielskiego.   

Z urlopu rodzicielskiego jak dotychczas będzie mogła korzystać matka, ojciec lub oboje rodziców jednocześnie, o ile są pracownikami, aż do wyczerpania wymiaru urlopu.

Urlop rodzicielski będzie mógł zostać udzielony maksymalnie w czterech bezpośrednio następujących po sobie częściach, po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, albo zasiłku macierzyńskiego. Część urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni (ustawa przewiduje wyjątki od tej zasady).

Nowością jest możliwość wykorzystania części urlopu w innym okresie, nie przypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego lub pobierania zasiłku macierzyńskiego za ten okres. Część urlopu może być bowiem wykorzystana nie później niż do końca roku, w którym dziecko skończy 6 rok życia. Ta ostatnia część, nie dłuższa niż 16 tygodni może być więc wykorzystana przez pracowników w wybranym przez nich terminie, np. w czasie kiedy dziecko idzie do żłobka, przedszkola, szkoły, czy w innych dogodnych dla rodziców sytuacjach.

Rodzice mogą także łączyć urlop rodzicielski z pracą zawodową poprzez obniżenie jej wymiaru. W takiej sytuacji pracownik może pracować w wymiarze nie większym niż ½ etatu. Obniżenie następuje na wniosek pracownika. Jedynie wyjątkowo, gdy uwzględnienie wniosku pracownika o obniżenie wymiaru czasu pracy jest niemożliwe z uwagi na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika, pracodawca będzie mógł odmówić obniżenia wymiaru czasu pracy. Pracodawca musi pisemnie uzasadnić odmowę (art. 1821d§2KP).

Całkowitą nowością będzie natomiast proporcjonalne wydłużenie urlopu do pozostałej części wymiaru czasu pracy (maksymalnie do 64 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 68 w przypadkach urodzenia przy jednym porodzie więcej niż jednego dziecka) – art. 1821e § 1 KP.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Zgodnie z art. 1821c KP wniosek o udzielnie urlopu rodzicielskiego trzeba będzie złożyć najpóźniej w terminie 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu (do tej pory 14 dni). Złożenie wniosku po wskazanym terminie będzie oznaczało, że pracodawca nie ma obowiązku jego uwzględnienia. W przypadku zatem złożenia wniosku w terminie 10 dni  przed planowanym urlopem będzie oznaczało, że pracodawca może, ale nie musi uwzględnić wniosku.

Jeżeli pracodawca wyrazi zgodę, rodzice będą mogli w każdym czasie zrezygnować z korzystania z urlopu i wrócić do pracy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 1268); Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z poz. zm).

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA