Sąd: Pracodawca przyznaje 2 dni urlopu ponad 26 dni. Pracodawca chce odebrać te dwa dni

REKLAMA
REKLAMA
Kodeks pracy nie zawiera przepisów, które przewidują możliwość zwrotu przez pracownika dni urlopu wykorzystanych ponad przysługujący mu wymiar.
W artykule prezentacja tez z wyroku Sądu Rejonowego w Olsztynie z 12 października 2020 r. Link do wyroku
REKLAMA
Metryka wyroku:
(IV P 52/20)
SSR Grażyna Giżewska-Rozmus
Pracownik dostał za dużo urlopu od pracodawcy. Płatnego.
Ustawowa wartość urlop wypoczynkowego wynosiła 26 dni. W sprawie omawianej w artykule miał miejsce taki schemat:
Urlopu za rok A pracodawca udzielił pracownicy w ilości 23 dni. Tym samym, pozostały 3 dni do wykorzystania w roku B. W roku tym pracownica wykorzystała 31 dni, w tym 3 dni z roku A. Dodatkowo wykorzystała 2 dni urlopu.
A - 1017 r.
B - 2018 r.
W 2017 r. pracodawcaa udzielił, zgodnie ze swoją wolą, powódce o 2 dni więcej urlopu niż przewiduje to kodeks pracy. Taka decyzja pracodawcy mogła mieć miejsce gdyż pracodawca może swoją wolą ukształtować sytuację pracownika korzystniej niż przewidują to przepisy prawa. Natomiast w 2018 r. powódka wykorzystała tylko 24 dni urlopu i ewentualnie mogła go wykorzystać w roku następnym do końca września. Jednakże stosunek pracy ustał z dniem 30 czerwca 2019 r. Do końca tego okresu w 2019 r. powódka była na urlopie 4 dni. W związku z tym wykorzystała 2 dni urlopu za 2018r. i 2 dni za 2019 r. Jednocześnie za 2019 r. miała prawo do łącznie 13 dni urlopu.
Sąd: Kodeks pracy bez zwrotu przez pracownika dni urlopu. Pracodawca za to może dać więcej niż 26 dni płatnego urlopu w roku
Pozwanemu nie przysługuje roszczenie o zwrot przez pracownika „ naddanego”, udzielonego w większym wymiarze urlopu. Pozwany też nie wykazał, aby strony poczyniły w tym zakresie jakieś ustalenia co do przyznania w danym roku urlopu z roku przyszłego. Nie mniej jednak byłoby to niezgodne z brzmieniem przepisu art. 161 kp, który przewiduje, że pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
Prawo nie przewiduje możliwości zwrotu przez pracownika dni urlopu wykorzystanych ponad przysługujący mu wymiar. Jeżeli pracownik wykorzystał cały przysługujący mu urlop wówczas może skorzystać z urlopu bezpłatnego. Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownika jest prawem bezwzględnym, przysługującym pracownikowi. Brak jest przepisów umożliwiających pracownikowi zrzeczenie się tego prawa.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA