| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie studenta > Ubezpieczenie zdrowotne studentów

Ubezpieczenie zdrowotne studentów

Studenci mają prawo do opieki zdrowotnej tak jak inni ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia. Podlegają oni obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, gdy nie ma innego tytułu, z którego mogłyby być opłacane za nich składki zdrowotne. Nie każda osoba studiująca będzie więc podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu z samego tytułu bycia studentem.

Kto finansuje i opłaca składki zdrowotne za studentów?

Obowiązek zgłoszenia studenta do ubezpieczenia zdrowotnego przez szkołę wyższą powstaje wtedy, gdy nie może on być zgłoszony do tego ubezpieczenia jako członek rodziny oraz nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Wtedy płatnikiem składek jest szkoła wyższa lub jednostka organizacyjna prowadząca studia doktoranckie, która zgłasza studiującego do ubezpieczenia zdrowotnego. Składki zdrowotne za studentów i uczestników studiów doktoranckich, odbywających studia w tej szkole lub w tej jednostce finansowane są ze środków otrzymanych z budżetu państwa.

Za studentów i uczestników studiów doktoranckich studiujących w Polsce uczelnie opłacają składkę zdrowotną od kwoty odpowiadającej wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie studenta

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2008r. nr 164, poz. 1027, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 13 października 2008r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Studenci i uczestnicy studiów doktoranckich, studiujący w Polsce, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
Studenci i uczestnicy studiów doktoranckich, studiujący w Polsce, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »