| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Tytuły ubezpieczeń > Ustalenie podstawy wymiaru składek na urlopie wychowawczym krok po kroku

Ustalenie podstawy wymiaru składek na urlopie wychowawczym krok po kroku

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym stanowi kwota 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Przedstawiamy jak krok po kroku ustalić podstawę wymiaru składek z tytułu urlopu wychowawczego.

Obliczanie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

Przy ustalaniu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy uwzględniać wynagrodzenie wypłacone u płatnika składek, który urlopu wychowawczego udzielił, za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia tego urlopu, jeżeli stanowiło ono podstawę wymiaru składki chorobowej. Ponadto nie odlicza się tu części składkowej 13,71%. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie oblicza się, dzieląc wynagrodzenie osiągnięte przez ubezpieczonego przez liczbę miesięcy, w których je uzyskał.

Jeżeli w tym okresie pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia wskutek usprawiedliwionej nieobecności, wówczas:

● wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy,
● przyjmuje się, po odpowiednim uzupełnieniu, wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.

Na równi z dniami przepracowanymi traktuje się dni urlopu wypoczynkowego i inne dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Państwa pracownica w okresie 12 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie urlopu wychowawczego, tj. w okresie listopad 2015 r. – październik 2016 r., uzyskała jedynie wynagrodzenie za październik 2016 r. W tym miesiącu przebywała bowiem na urlopie wypoczynkowym, który traktuje się jak czas przepracowany. Urlop trwał przez większą część tego miesiąca, tj. 16 dni, przy 21 dniach roboczych przypadających do przepracowania w październiku. Zatem wynagrodzenie to podlega uzupełnieniu. Za październik 2016 r. pracownica uzyskała wynagrodzenie stałe za przepracowaną część miesiąca (wynagrodzenie za urlop ze składników stałych), gdyż za pozostałą część przysługiwał jej jeszcze zasiłek macierzyński. Oprócz tego otrzymała wynagrodzenie urlopowe ze zmiennego miesięcznego składnika, którym jest premia procentowa od wynagrodzenia za faktyczny czas pracy. W związku z tym oba rodzaje wynagrodzenia, tj. stałe i zmienne, należy potraktować jak zmienne. Zatem uzupełnienie wynagrodzenia polega na:

● zsumowaniu wynagrodzenia zasadniczego (za urlop) i zmiennego wynagrodzenia urlopowego,
● podzieleniu otrzymanej kwoty przez liczbę dni urlopu wypoczynkowego (dni faktycznej pracy nie było) oraz
● pomnożeniu powstałej kwoty przez liczbę dni, którą pracownica powinna przepracować w maju.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

ekonomistka, autorka licznych publikacji z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia

Ustalenie podstawy wymiaru składek na urlopie wychowawczym krok po kroku
Ustalenie podstawy wymiaru składek na urlopie wychowawczym krok po kroku

Rachunkowość Budżetowa899.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK