| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Ustalenie płatnika zasiłków na dzień 30 listopada

Ustalenie płatnika zasiłków na dzień 30 listopada

30 listopada 2016 r. jest terminem kluczowym w celu ustalenia płatnika zasiłków na nadchodzący 2017 r. Właśnie na ten dzień należy ustalić liczbę ubezpieczonych. Największą trudność z jaką spotykają się pracodawcy jest ustalenie liczby ubezpieczonych.

Płatnikiem zasiłków w zakładzie pracy w 2015 roku był Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jeden z pracowników nieprzerwanie chorował od 15.11.2015 r. do 31.01.2016. Na dzień 30 listopada 2015 r. pracodawca zatrudniał 23 pracowników, w związku z czym od 01.01.2016 r. był uprawniony do wypłaty zasiłków. W związku z nieprzerwaną niezdolnością do pracy na przełomie roku 2015/2016, Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontynuował wypłatę zasiłku chorobowego aż do 31.01.2016 r. W przypadku wystąpienia kolejnej niezdolności do pracy, po choćby jednodniowej przerwie, do wypłaty zasiłku byłby już uprawniony pracodawca.

Brak zatrudnienia w dniu 30 listopada

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy na dzień 30 listopada danego roku kalendarzowego nie zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego żadnego ubezpieczonego, to stan zatrudnienia ustala się na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako płatnik zasiłków

Jeżeli do wypłaty zasiłku obowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, płatnik składek, czyli osoba zatrudniająca przedkłada do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie zawierające zestawienie składników wynagrodzenia lub przychodu, stanowiących podstawę wymiaru zasiłku.

Zobacz: Wskaźniki i stawki

To zaświadczenie to druk Z-3 w przypadku pracowników lub Z-3a w przypadku pozostałych ubezpieczonych lub Z-3b dla osób wykonujących działalność pozarolniczą oraz współpracujących z osobami prowadzącymi działalność. Pracodawca musi przekazać Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych również dokument uzasadniający prawo do wypłaty danego świadczenia, czyli np. druk ZUS ZLA, czyli tzw. zwolnienie lekarskie.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2016.372 j.t. z dnia 2016.03.21)

- Rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków.

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 10.11.2016

Ekspert:

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zdjęcia

Ustalenie płatnika zasiłków na dzień 30 listopada
Ustalenie płatnika zasiłków na dzień 30 listopada

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK