REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczeń w ZUS - nowe zasady od 19 maja 2017 r.

Joanna Stolarska
Zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczeń w ZUS - nowe zasady od 19 maja 2017 r./ fot. Fotolia
Zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczeń w ZUS - nowe zasady od 19 maja 2017 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 19 maja 2017 r. obowiązują nowe zasady zgłaszania działalności gospodarczej do ZUS. Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub zamierzające ją rozpocząć mogą składać dokumenty ubezpieczeniowe ZUS razem z wnioskiem CEIDG-1. Mogą również zgłosić do ubezpieczenia członków rodziny.

Nowe zasady dotyczą osób, które z tytułu działalności opłacają składki wyłącznie za siebie (nie zatrudniają innych osób), oraz członków ich rodzin. Osoby te już na etapie wpisu do CEIDG mogą zgłosić się do ubezpieczeń ZUS. Możliwe jest również  zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego uprawnionych członków rodziny.

Autopromocja

Osoba fizyczna rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej ma obowiązek zgłosić jej rozpoczęcie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W tym celu składa wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej na formularzu CEIDG-1, który stanowi jednocześnie zgłoszenie firmy do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Procedura ta dotyczy zarówno przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą jednoosobowo, na własny rachunek, jak i działających jako wspólnicy spółek cywilnych.

Wniosek CEIDG-1, razem z kopią wpisu do ewidencji, jest następnie przekazywany m.in. do ZUS. ZUS sporządza wówczas z urzędu dokument zgłoszenia płatnika - ZUS ZFA. Jego sporządzenie skutkuje założeniem w ZUS konta płatnika składek, na którym będą następnie zapisywane wszelkie dane dotyczące zatrudnionych osób, z zakresu ubezpieczeń społecznych, m.in.:

  • dane identyfikacyjne oraz ewidencyjne płatnika i ubezpieczonych, a takżeich aktualizacje,
  • zgłoszenia do ubezpieczeń wraz ze schematami podlegania tym ubezpieczeniom,
  • zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego uprawnionych członków rodzin osób ubezpieczonych,
  • podstawy wymiaru składek oraz kwoty składek - opłaconych, zaległych, nadpłaconych,
  • wypłacane przez płatnika i rozliczone w ciężar składek zasiłki i świadczenia z ubezpieczeń społecznych.

Polecamy książkę: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie wniosku o wpis do ewidencji na koncie płatnika można również (jeżeli pozwalana na to zakres danych) sporządzić i zapisać informację o numerach rachunków bankowych płatnika składek (ZUS ZBA), a także formularz dotyczący adresów prowadzenia przez niego działalności gospodarczej (ZUS ZAA).

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą występuje przed ZUS niejako w dwóch rolach - jako płatnik składek (zobowiązany do rozliczeń z ZUS za osoby ubezpieczone) i jako ubezpieczony (za którego należy rozliczać i opłacać należne składki). W stanie prawnym obowiązującym do 18 maja 2017 r. dokument założycielski w ZUS dotyczył tylko tej pierwszej roli - płatnika składek. Przedsiębiorca rozpoczynający działalność musiał jednak samodzielnie zgłosić się w ZUS do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, składając odpowiednie formularze (ZUS ZUA lub ZUS ZZA), ponieważ ZUS nie dokonywał za niego tych czynności. Przedsiębiorca miał obowiązek zgłosić siebie do ubezpieczeń w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności.

Od 19 maja 2017 r. zostało wprowadzone ułatwienie dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność i niezatrudniających innych osób. Przedsiębiorcę będącego płatnikiem składek wyłącznie na własne ubezpieczenia ZUS może zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki temu osoba prowadząca działalność nie będzie musiała dokonywać tej czynności samodzielnie, bezpośrednio w ZUS. Przedsiębiorca może też zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków swojej rodziny. Na podstawie danych przekazanych z CEIDG ZUS sporządzi:

  • zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczeń społecznych - na formularzu ZUS ZUA, lub
  • zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczenia zdrowotnego - na formularzu ZUS ZZA,
  • zgłoszenie członków rodziny przedsiębiorcy do ubezpieczenia zdrowotnego - na formularzu ZUS ZCNA, o ile członkowie rodziny spełniają warunki określone w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Omawiane zmiany zostały wprowadzone na podstawie art. 11 oraz art. 37 ustawy z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1893). Mimo że wskazane przepisy obowiązują od 19 maja 2016 r., jednak na podstawie art. 75 ww. ustawy zgłoszeń w nowym trybie można dokonywać po upływie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie zmian. A zatem w praktyce zgłoszeń w nowym trybie można dokonywać dopiero od 19 maja 2017 r.

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność pozarolniczą i opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia od 19 maja 2017 r. może dokonać w ZUS zgłoszenia siebie, jako osoby ubezpieczonej, już na etapie wpisu do CEIDG.

Załóżmy, że Rafał T. od 1 czerwca 2017 r. rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej. W celu jej zarejestrowania złożył we właściwym urzędzie gminy wniosek o wpis do CEIDG. Rafał T. zamierza rozliczać składki za siebie na tzw. preferencyjnych warunkach (od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę). Nie chce zatrudniać w tym roku żadnej osoby. Ma żonę, która jest zatrudniona na podstawie umowy o dzieło, oraz dwoje dzieci w wieku szkolnym, uczęszczających do szkoły podstawowej oraz do gimnazjum. Rafał T. złożył wniosek CEIDG-1, który jest zarazem zgłoszeniem przedsiębiorcy do ZUS, GUS oraz do urzędu skarbowego. Jeśli wniosek został wypełniony prawidłowo i zostały wskazane wszystkie niezbędne dane, ZUS z urzędu sporządzi dla Rafała T.:

  • dokument ZUS ZFA stanowiący zgłoszenie w ZUS Rafała T. jako płatnika składek i zakładający w systemie informatycznym ZUS indywidualne konto płatnika,

  • dokument ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczenia 05 70 xx (osoba prowadząca działalność gospodarczą, rozliczająca składki na zasadach preferencyjnych), stanowiący zgłoszenie Rafała T. do jego własnych ubezpieczeń,

  • dokumenty ZUS ZCNA za małoletnie dzieci przedsiębiorcy oraz jego żonę (jako wykonawca dzieła nie podlega ona ubezpieczeniu zdrowotnemu), zapewniające rodzinie przedsiębiorcy prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w ramach NFZ.

Na tym etapie płatnik nie będzie miał innych obowiązków zgłoszeniowych względem ZUS. Pierwszym dokumentem, który będzie musiał samodzielnie wypełnić, będzie deklaracja ZUS DRA, w której rozliczy za siebie składki. Pierwsza deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA za czerwiec 2017 r. musi zostać wysłana do ZUS w terminie do 10 lipca 2017 r.

Rodzaje dokumentów tworzonych przez ZUS na podstawie wniosku o wpis do CEIDG

ZUS ZFA - zgłoszenie/zmiana danych płatnika składek - osoby fizycznej

ZUS ZUA - zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (dla osób, które podlegają tym ubezpieczeniom)

ZUS ZZA - zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczenia zdrowotnego (dla osób, które podlegają tylko temu ubezpieczeniu)

ZUS ZCNA - zgłoszenie uprawnionych członków rodziny przedsiębiorcy do ubezpieczenia zdrowotnego

ZUS ZAA - adresy prowadzenia działalności gospodarczej przez płatnika składek - na podstawie danych części CEIDG-MW wniosku o wpis ("Dodatkowe miejsca wykonywania działalności gospodarczej")

ZUS ZBA - informacja o numerach rachunków bankowych płatnika składek (na podstawie części CEIDG-RB wniosku o wpis ("Informacja o rachunkach bankowych")

Podstawa prawna:

  • art. 36b, art. 47 ust. 1 i ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 963; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60
  • art. 74 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1793; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60
  • art. 11, art. 37, art. 75 ustawy z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2015 r. poz. 1893
  • § 1 ust. 1 pkt 1, pkt 2, pkt 3, pkt 10-11, pkt 15 oraz załączniki nr 1, 2, 3, 10-11, 15 i 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 222

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

REKLAMA

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA