| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > e-ZLA > Dokumentowanie niezdolności do pracy po 1 grudnia 2018 r.

Dokumentowanie niezdolności do pracy po 1 grudnia 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. pracodawcy nadal będą otrzymywać od ubezpieczonych zwolnienia lekarskie w formie papierowej. Jak zatem udokumentować czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub konieczność osobistej opieki nad chorym dzieckiem po 1 grudnia 2018 r.?

Należy zauważyć, że płatnicy składek rozliczający składki za nie więcej niż 5 osób mogą przekazywać dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru albo w formie wydruku z oprogramowania uznanego przez ZUS (art. 47a ust. 2 ustawy systemowej w zw. z art. 58 ust. 3 ustawy zasiłkowej). Zatem nie muszą korzystać z elektronicznej formy przekazywania tych dokumentów do ZUS. Z brzmienia przepisów ustawy zasiłkowej zobowiązujących do utworzenia profilu informacyjnego płatnika składek wynika, że obowiązek ten nie dotyczy płatników rozliczających składki za nie więcej niż 5 ubezpieczonych. Jeżeli jednak takie podmioty utworzyły profil informacyjny płatnika składek, są zobowiązane do jego utrzymywania. Obowiązek utrzymywania profilu informacyjnego spoczywa też na tych płatnikach składek, w przypadku których liczba ubezpieczonych za których należało sporządzić dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe spadła, jednak nie więcej niż do 5 ubezpieczonych.

Płatnik składek, który nie ma profilu informacyjnego na PUE ZUS, informuje ubezpieczonego, w formie pisemnej, w pierwszym dniu podlegania przez tę osobę ubezpieczeniu chorobowemu, o obowiązku dostarczania mu przez ubezpieczonego zaświadczenia lekarskiego w formie wydruku lekarskiego (e-ZLA lub zaświadczenia wystawionego na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego).

W sytuacji gdy płatnik składek nieposiadający dotychczas profilu informacyjnego utworzy go, w terminie 7 dni od tego dnia powinien poinformować ubezpieczonego, w formie pisemnej, o ustaniu obowiązku dostarczania mu przez ubezpieczonego wydruku zaświadczenia lekarskiego.

W związku z wprowadzeniem od 1 grudnia 2018 r. jako wyłącznej elektronicznej formy wystawiania zaświadczeń lekarskich brak profilu informacyjnego płatnika składek nie jest warunkiem wypłaty ubezpieczonemu świadczeń chorobowych. Ponadto za niezałożenie profilu informacyjnego płatnik składek nie może być w żaden sposób ukarany. Zatem będzie on otrzymywał zaświadczenia lekarskie w postaci papierowej bezpośrednio od ubezpieczonego. Dotyczy to również przypadku, gdy płatnik składek nie jest płatnikiem zasiłków.

Otrzymywanie przez płatników zwolnień lekarskich w formie elektronicznej na profilu informacyjnym nie powoduje obowiązku drukowania takich zwolnień. Ich przechowywanie odbywa się na profilu. Ponadto płatnik szybciej uzyskuje możliwość skontrolowania ubezpieczonego. Może też drogą elektroniczną wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawienia takiego zwolnienia.

PODSTAWA PRAWNA:

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziale kadrowo-płacowym

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Dokumentowanie niezdolności do pracy po 1 grudnia 2018 r.
Dokumentowanie niezdolności do pracy po 1 grudnia 2018 r.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »