| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Dokumenty > Rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności lub zaprzestanie jej wykonywania?

Rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności lub zaprzestanie jej wykonywania?

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność mają obowiązek zgłoszenia się w ZUS jako płatnicy składek oraz jako osoby ubezpieczone. W przypadku, kiedy zakończą działalność, tytuł do ubezpieczeń wygaśnie bądź zmieni się sposób podlegania ubezpieczeniom - fakty te również muszą zostać zgłoszone w ZUS. Zgłoszeń tych dokonuje się na sformalizowanych drukach, w określonych przepisami terminach.

Twórcy i artyści dokonują zgłoszenia płatnika składek (ZUS ZFA) - w ciągu 7 dni od dnia otrzymania decyzji Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, ustalającej datę rozpoczęcia wykonywania działalności twórczej lub artystycznej.

Hanna N. rozpoczęła 14 listopada 2008r. prowadzenie działalności jako wspólnik jednoosobowej spółki  z ograniczona odpowiedzialnością. Nie podlega ubezpieczeniom z żadnego innego tytułu. W związku z powyższym w/wymieniona osoba powinna w ciągu 7 dni, a więc do 21 listopada 2008r. zgłosić się jako płatnik składek poprzez złożenie druku ZUS ZFA, dołączyć do niego kopię decyzji urzędu skarbowego o nadaniu numeru NIP, zaświadczenie urzędu statystycznego o nadaniu aktualnego numeru REGON oraz zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA.

W dniu 10 października 2008 r. rozpoczęła działalność firma „X” Sp. z o.o. Pierwszą osobę, co do której istniał obowiązek ubezpieczenia spółka zatrudniła 2 listopada 2008 r. i był to zleceniobiorca podlegający jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu. W związku z tym, podmiot ten powinien dokonać zgłoszenia płatnika składek od 2 listopada 2008r., na druku ZUS ZPA, ma na to czas do 9 listopada 2008 r. W tym samym terminie Spółka „X” powinna zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego swojego zleceniobiorcę, na druku ZUS ZZA.

Zobacz serwis: Opłacanie składek

Zgłoszenie do ubezpieczeń

Dokonując zgłoszenia płatnika składek, osoby prowadzące działalność składają również zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i/lub do ubezpieczenia zdrowotnego (jeżeli im podlegają). Zgłoszenia takiego dokonuje się poprzez złożenie druków:

  • ZUS ZUA - zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej - w przypadku zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego lub tylko do ubezpieczeń społecznych,
  • ZUS ZZA - zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych - w przypadku zgłoszenia tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.

Terminy zgłoszeń

UBEZPIECZENI

TERMIN ZGŁOSZENIA

Podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu oraz zdrowotnemu

7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, tj. od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności.

Przystępujący dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego

razem ze zgłoszeniem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, od dnia wskazanego we wniosku, jeżeli zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych nastąpi terminowo (7 dni)

Przystępujący dobrowolnie do  ubezpieczeń emerytalnego i rentowego

w wybranym terminie, nie później jednak niż w dniu, od którego osoba chce podlegać

Przystępujący dobrowolnie do  ubezpieczenia zdrowotnego

w wybranym terminie, nie później jednak niż w dniu, od którego osoba chce podlegać

Kontynuujący ubezpieczenia emerytalne i rentowe

w ciągu 30 dni od ustania obowiązkowych ubezpieczeń

Twórcy i artyści

w ciągu 7 dni od dnia otrzymania decyzji Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, ustalającej datę rozpoczęcia wykonywania działalności

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Szczegółowe informacje na temat wypełniania dokumentów są zawarte w poradniku „Zasady wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych” zamieszczonym na stronach ZUS.
Szczegółowe informacje na temat wypełniania dokumentów są zawarte w poradniku „Zasady wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych” zamieszczonym na stronach ZUS.

Rachunkowość Budżetowa899.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK