| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Dokumenty > Jakie są zasady zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych oraz wyrejestrowywania z ubezpieczeń?

Jakie są zasady zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych oraz wyrejestrowywania z ubezpieczeń?

Informację o powstaniu obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia przekazuje się do ZUS poprzez złożenie odpowiednich dokumentów. Za każdą osobę w stosunku do której powstał lub ustał tytuł do ubezpieczeń powinno być przekazane przez płatnika składek zgłoszenie lub wyrejestrowanie z ubezpieczeń. 

Terminy zgłoszeń

UBEZPIECZENI

TERMIN ZGŁOSZENIA

Podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu oraz zdrowotnemu

7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, tj. od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności.

Przystępujący dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego

razem ze zgłoszeniem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, od dnia wskazanego we wniosku, jeżeli zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych nastąpi terminowo (7 dni)

Przystępujący dobrowolnie do  ubezpieczeń emerytalnego i rentowego

w wybranym terminie, nie później jednak niż w dniu, od którego osoba chce podlegać

Przystępujący dobrowolnie do  ubezpieczenia zdrowotnego

w wybranym terminie, nie później jednak niż w dniu, od którego osoba chce podlegać

Kontynuujący ubezpieczenia emerytalne i rentowe

w ciągu 30 dni od ustania obowiązkowych ubezpieczeń

Twórcy i artyści

w ciągu 7 dni od dnia otrzymania decyzji Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, ustalającej datę rozpoczęcia wykonywania działalności

Pracownicy będący członkami służby zagranicznej

zgłaszani są przez płatnika składek do ubezpieczeń społecznych nie później niż w terminie rozliczania i opłacania składek za miesiąc, w którym powstał obowiązek ubezpieczeń społecznych

Zobacz serwis: Ubezpieczenia zdrowotne

Jeżeli przestajemy podlegać danym ubezpieczeniom, albo zmieni się ich charakter, bądź  wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlegamy wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. „Zgłoszenia wyrejestrowania dokonuje się na formularzu” ZUS ZWUA, który płatnik składek przekazuje terminie 7 dni od daty zaistnienia tego faktu(wyjątek - dotyczy pracowników będących członkami służby zagranicznej - płatnik składek zobowiązany jest złożyć zgłoszenie wyrejestrowania w terminie 30 dni od dnia ustania stosunku pracy).

W wyrejestrowaniu tym podaje się dane płatnika, dane osoby ubezpieczonej (zgodne ze zgłoszeniem) oraz tytuł  do ubezpieczeń i datę, od której dana osoba przestaje podlegać ubezpieczeniom społecznym lub/i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Bezrobotny jest zgłoszony do ubezpieczeń z tytułu pobierania zasiłku dla bezrobotnych, który przysługuje mu do 31 grudnia 2008r. Powiatowy Urząd Pracy ma obowiązek przekazać na druku ZUS ZWUA wyrejestrowanie  z ubezpieczeń tej osoby od 1 stycznia 2009r. i ma na to czas do 7 stycznia 2009r.

Zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i wyrejestrowania z ubezpieczeń można dokonać papierowo, na odpowiednim formularzu, bądź w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Szczegółowe omówienie zasad wypełniania formularzy dostępne jest w poradniku ZUS Zasady wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych http://zus.pl/pliki/poradniki/porad3.pdf

Należy zaznaczyć, że jeżeli pomimo istnienia obowiązku ubezpieczenia danej osoby, zgłoszenie nie zostanie przekazane do ZUS, to po ujawnieniu tego faktu płatnikowi składek mogą grozić sankcje za uchylanie się od przekazania stosownych dokumentów, a ZUS może dokonać zgłoszenia z urzędu.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoby rozliczające składki za siebie dokonują zgłoszenia do ubezpieczeń same.
Osoby rozliczające składki za siebie dokonują zgłoszenia do ubezpieczeń same.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »