| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Dokumenty > Jak poprawić błąd na druku ZUS ZWUA

Jak poprawić błąd na druku ZUS ZWUA

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Dokonuje się tego na druku ZUS ZWUA. Jakie są podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZWUA i jak poprawić błąd na tym druku?

W przypadku korekty danych z bloku IV, gdy dotyczy ona daty wyrejestrowania z ubezpieczeń czy kodu przyczyny wyrejestrowania, należy złożyć dokument ZUS ZWUA w trybie korekty, tj. zaznaczając „X” w polu 02 bloku I „Dane organizacyjne” (rys. 1) i podając we wszystkich blokach, w tym w bloku IV (rys. 2), poprawne dane.

Inaczej przebiega korekta w przypadku konieczności zmiany rodzajów ubezpieczeń, którym podlega ubezpieczony (zmiana tzw. schematu ubezpieczenia). Jego płatnik składek najpierw dokonuje wyrejestrowania, a potem ponownie zgłasza osobę do ubezpieczeń społecznych, z prawidłowymi danymi na druku ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

Przykład

Płatnik składek zgłosił zleceniobiorcę do ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz zdrowotnego, od 1 lutego 2016 r., na druku ZUS ZUA. W tym czasie dla zleceniobiorcy umowa cywilna była bowiem jedynym tytułem do ubezpieczeń. Jednak w kwietniu zleceniobiorca poinformował swojego płatnika, że od 1 marca 2016 r. podjął zatrudnienie na umowę o pracę, z wynagrodzeniem wyższym niż minimalne. W związku z tym umowa zlecenia stała się tytułem do ubezpieczeń dobrowolnych, a obowiązkowy status zachowało tylko ubezpieczenie zdrowotne. Płatnik powinien więc wyrejestrować wykonawcę ze wszystkich dotychczasowych ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z datą 1 marca 2016 r. i ponownie go zgłosić z datą 1 marca 2016 r., ale tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, na druku ZUS ZZA (zleceniobiorca nie wnioskował o objęcie ubezpieczeniami dobrowolnymi).

W przypadku błędnej daty zarejestrowania konieczne jest najpierw wyrejestrowanie (z tą samą, błędną datą, za pomocą formularza ZUS ZWUA), a następnie ponowne zarejestrowanie, tym razem z prawidłową datą na druku ZUS ZUA, lub ZUS ZZA (w zależności od rodzaju obowiązkowych ubezpieczeń).

Przykład

Zleceniodawca, zgłaszając wykonawcę zlecenia do ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego na druku ZUS ZUA, wpisał błędną datę powstania obowiązku ubezpieczeń. Zamiast 1 maja 2016 r. pojawiła się data 1 maja 2015 r. Błąd należy skorygować poprzez złożenie wyrejestrowania na ZUS ZWUA z datą zgłoszenia, tj. 1 maja 2015 r., a następnie dokonać zgłoszenia na ZUS ZUA z prawidłową datą, czyli 1 maja 2016 r.

Warto zatem pamiętać, że formularz ZUS ZWUA wypełnia się nie tylko w celu wyrejestrowania osoby ubezpieczonej, ale również w celu:

● zgłoszenia korekty danych o wyrejestrowaniu ubezpieczonego,
● zgłoszenia korekty danych o dacie powstania obowiązku ubezpieczeń (zarejestrowania ubezpieczonego).

Rys. 1

infoRgrafika

Rys. 2

infoRgrafika

Podstawa prawna:

- art. 36 ust. 1, ust. 2, ust. 11, ust. 13, ust. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 121; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 615),

- § 1 ust. 1 pkt 1 i pkt 5, załączniki nr 1, 5 i 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 222).

Autor: Izabela Nowacka - ekonomistka, autorka licznych publikacji z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »