| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Dokumenty > Jak prawidłowo wypełnić lub skorygować informację ZUS ZSWA

Jak prawidłowo wypełnić lub skorygować informację ZUS ZSWA

Do 31 marca 2015 r. niektórzy płatnicy składek mają obowiązek przekazania do ZUS informacji ZUS ZSWA za 2014 r. Jest to zgłoszenie danych o pracownikach wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których istniał obowiązek opłacania składki na FEP w poprzednim roku.

W przypadku pomyłek płatnik ma obowiązek złożyć nowy formularz z prawidłowymi danymi w trybie korekty (dotyczy ubezpieczonych). Zgłoszenie korygujące płatnik musi złożyć w terminie 7 dni od dnia stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS lub właściwy organ PIP.

Marek J. od kilku lat pracuje w firmie zajmującej się m.in. pracami rozbiórkowymi związanymi z usuwaniem azbestu. Płatnik składek w lutym 2015 r. złożył za niego ZUS ZSWA. Jednak w marcu zauważył błąd w danych dotyczących okresu pracy w szczególnych warunkach. Zamiast wskazać dwa okresy, tj. od 1 stycznia do 27 października 2014 r. i od 2 listopada do 31 grudnia 2014 r., wpisał jeden okres takiej pracy od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. W tym okresie pracodawca ujął również urlop bezpłatny Marka J. Poza tym od 1 września 2014 r. pracownik zmienił etat z pełnego na 1/2, a płatnik podał, że ubezpieczony w 2014 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach w pełnym wymiarze czasu pracy. W takim przypadku zgłoszenie ZUS ZSWA należy skorygować.

Termin na złożenie ZUS ZSWA

Płatnik składek sporządził ZUS ZSWA za Zbigniewa L. za 2014 r., podczas gdy w tym roku osoba ta współpracowała z firmą płatnika w ramach samozatrudnienia. Zatem zgłoszenie należy wycofać, gdyż w formularzu nie uwzględnia się osób prowadzących działalność. Wycofanie ubezpieczonego powinno wyglądać następująco:

Spółka przewozowa zatrudnia m.in. maszynistów i kierowników pociągów. Za 2014 r. złożyła zgłoszenie ZUS ZSWA, w którym wykazała 4 pracowników. Okazało się, że w zgłoszeniu wykazała Jana Nawrockiego, który nie pracuje w szczególnym charakterze, zamiast Jarosława Nawrockiego, który jest maszynistą. W związku z tym należy złożyć korektę formularza. W bloku III został wycofany błędnie zgłoszony pracownik, natomiast w bloku IV został zgłoszony pracownik, który faktycznie pracował w szczególnym charakterze.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Autor:

ekonomistka, od wielu lat zajmuje się tematyką wynagrodzeń i rozliczaniem płac, autorka licznych publikacji z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Jak prawidłowo wypełnić lub skorygować informację ZUS ZSWA. / Fot. Fotolia
Jak prawidłowo wypełnić lub skorygować informację ZUS ZSWA. / Fot. Fotolia

Zwolnienia grupowe. Procedura i szczególne obowiązki pracodawcy59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »