REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie przedemerytalne 2016

Marta Golan
Świadczenie przedemerytalne 2016/ Fot. Fotolia
Świadczenie przedemerytalne 2016/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która straciła pracę z winy zakładu pracy, ma odpowiedni staż pracy, ale nie osiągnęła wieku emerytalnego może starać się o świadczenie przedemerytalne. W takiej sytuacji musi złożyć wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami. Ile wyniesie świadczenie w 2016 r.?

Kto może ubiegać się o świadczenie przedemerytalne?

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która straciła pracę z winy zakładu pracy, np. firma zbankrutowała, ogłosiła upadłość. Oznacza to, że jeżeli sami zrezygnujemy z pracy albo zostaniemy z niej zwolnieni dyscyplinarnie – nie otrzymamy świadczenia. Przyczyna musi nastąpić z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

Autopromocja

Ponadto do przyznania świadczenia liczy się staż i wiek, tj. osoba starająca się o świadczenia powinna ukończyć do dnia rozwiązania stosunku pracy 56 lat – kobieta lub 61 lat – mężczyzna oraz mieć odpowiedni staż pracy – 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn;

lub

Ukończyć 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), a okresy składkowe i nieskładkowe wynoszą 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunki przyznania świadczenia

Osoba ubiegająca się o świadczenie musi spełniać kilka warunków:

  1. przez okres co najmniej 6 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych,
  2. nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
  3. w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
  4. złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
  5. złoży wniosek w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia, w tym w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych albo innej pracy zarobkowej, jeżeli w okresie pobierania zasiłku wykonywała inną pracę zarobkową lub zatrudnienie w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, albo była zatrudniona w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, a wykonywanie jednej z tych prac ustało po upływie 6-miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Termin ten - w szczególnie uzasadnionych przypadkach - podlega przywróceniu na wniosek osoby zainteresowanej. O jego przywróceniu rozstrzyga organ rentowy.

Wniosek o przyznanie świadczenia

W przypadku ubiegania się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego należy złożyć do oddziału ZUS wniosek o przyznanie takiego świadczenia.

Ponadto z wnioskiem takim można wystąpić dopiero po upływie 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Osoba składająca wniosek do ZUS powinna być nadal zarejestrowana jako osoba bezrobotna.

Również w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie można odmówić bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych. Oznacza to, że w przypadku odmowy przyjęcia pracy spowoduje to utratę możliwości uzyskania świadczenia przedemerytalnego.

Wniosek należy złożyć w terminie nieprzekraczającym 30 dni od daty wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6 miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

W sytuacji, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie podjęła pracę zarobkową proponowaną przez urząd pracy, była zatrudniona w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, a wykonywanie jednej z tych prac ustało po upływie 6 miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych, to termin na złożenie wniosku wynosi 30 dni od ustania zatrudnienia.

Wymagane dokumenty

Dokumenty, bez których nie jest możliwe przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Brak tych dokumentów spowoduje wydanie przez ZUS decyzji odmawiającej przyznanie takiego świadczenia:

- świadectwo pracy, które zawiera podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy,

- dokument pozwalający na ustalenie przyczyn uzasadniających rozwiązanie stosunku pracy – jeżeli świadectwo pracy nie będzie potwierdzało tych okoliczności,

- postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości – w przypadku osób, które prowadziły pozarolniczą działalność,

- zaświadczenia wystawione przez urząd pracy poświadczające co najmniej 6 ­miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz fakt aktualnego zarejestrowania osoby jako bezrobotnej a także potwierdzenie, iż w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych wnioskodawca - bez uzasadnionej przyczyny - nie odmówił przyjęcia propozycji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia,

- zaświadczenie powiatowego urzędu pracy o dacie zarejestrowania osoby, która utraciła prawo do renty,

- świadectwo pracy potwierdzające fakt zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,

- decyzja wydana przez powiatowy urząd pracy o utracie prawa do zasiłku dla bezrobotnych w przypadku osób, które utraciły to prawo z powodu upływu okresu, na jaki zasiłek został przyznany,

- dowody potwierdzające przebyte okresy składkowe i nieskładkowe oraz ewentualnie okresy pracy w gospodarstwie rolnym, a więc m.in. zaświadczenia, świadectwa pracy, legitymacje ubezpieczeniowe itp. W przypadku braku takich dowodów (np. z powodu zniszczenia) można powołać się na zeznania świadków,

- dowody potwierdzające okresy przebyte w państwie, z którym Polskę łączy umowa międzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych albo w państwie członkowskim UE czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Polecamy: INFORLEX.PL Kadry i Płace

Brak któregokolwiek z powyższych dokumentów, a także nieprzedłożenie go w terminie wyznaczonym przez ZUS, skutkuje odmową przyznania prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Ponadto oprócz wymaganych dokumentów można złożyć dodatkowo (brak ich nie wpływa na prawo do świadczenia) dokumenty wymagane do ustalenia wysokości emerytury, a więc zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, kserokopie kart wynagrodzeń, inne dokumenty.

Świadczenie przedemerytalne przysługuje od następnego dnia po dniu złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami.

Można się odwołać

O przyznaniu albo odmowie świadczenia przedemerytalnego rozstrzyga ZUS w drodze decyzji. W przypadku wydania niekorzystnej decyzji, zainteresowanemu przysługuje odwołanie do sądu okręgowego wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych.

Ile wyniesie świadczenie w 2016 r.

Od 1 marca 2016 r. świadczenie przedemerytalne wynosi 1029,86 zł

W 2015 roku świadczenie przedemerytalne wynosiło 1011,42 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA