Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zasiłek macierzyński. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zasiłek macierzyński.
Nowe dokumenty do zasiłku macierzyńskiego
Aktualizacja: 20.06.2012
Prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka jest ustalane m.in. na podstawie kopii skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka potwierdzonej przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem. »
Nowe zasady dokumentowania prawa do świadczeń chorobowych
Aktualizacja: 22.06.2012
Zmiany zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wydanie nowego rozporządzenia regulującego dokumentowanie prawa do świadczeń chorobowych było spowodowane koniecznością uwzględnienia zmian wprowadzonych do Kodeksu pracy, w ramach których rozszerzono możliwości ubiegania się o zasiłek macierzyński. Obecne przepisy przewidują prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego. »
ZUS ma obowiązek zapłaty odsetek od świadczeń niewypłaconych w terminie
Aktualizacja: 19.06.2012
Organy rentowe mogą kwestionować w postępowaniu sądowym prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, ale ponoszą odpowiedzialność za opóźnienie w wypłacie świadczeń, gdy okaże się, że możliwe było wydanie decyzji zgodnej z prawem. Dlatego ZUS, co do zasady, powinien zawsze zapłacić odsetki od zasiłków niewypłaconych w terminie (wyrok Sądu Najwyższego z 15 września 2011 r. (sygn. akt II UK 22/11). »
Zasiłek macierzyński 2012 / 2013 - dla przedsiębiorców i ich rodzin
Aktualizacja: 03.07.2012
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą zostać na swój wniosek objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jeżeli są objęte ubezpieczeniem chorobowym mają prawo do zasiłku macierzyńskiego (także do zasiłków chorobowego i opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego). »
Świadczenia pieniężne z ZUS dla przedsiębiorców w razie choroby i macierzyństwa
Aktualizacja: 03.07.2012
Zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenie rehabilitacyjne. Takie świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego przysługują w razie choroby lub macierzyństwa osobom prowadzącym działalność pozarolniczą (to nie tylko przedsiębiorcy) oraz osobom z nimi współpracującym (rodzina). »
Świadczenia ZUS w razie choroby i macierzyństwa 2012 – nowe zasady dokumentowania praw
Aktualizacja: 14.06.2012
Od 9 maja 2012 r. wprowadzono nowe wzory druków stanowiących podstawę przyznania i wypłaty świadczeń w razie choroby i macierzyństwa oraz zmieniono niektóre zasady dokumentowania prawa do tych świadczeń. ZUS wyjaśnia na czym polegają zmiany. »
Jak dokumentować prawo do świadczeń chorobowych po zmianie przepisów
Aktualizacja: 12.06.2012
Od 9 maja 2012 r. obowiązują nowe zasady dokumentowania prawa do zasiłków macierzyńskich. Wprowadzony został również nowy wzór zaświadczenia płatnika składek prowadzącego pozarolniczą działalność, który ubiega się o wypłatę zasiłków. »
Czy praca na urlopie macierzyńskim powoduje utratę zasiłku
Aktualizacja: 21.05.2012
Nasz zakład pracy jest płatnikiem zasiłków. Dostaliśmy informację, że pracownica, którą zatrudniamy na umowę o pracę, przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim, wykonuje pracę dla innej firmy na umowę zlecenia. Są to lekkie prace biurowe wykonywane głównie w domu. Czy może ona podjąć pracę pobierając zasiłek macierzyński? Czy w dalszym ciągu przysługuje jej ten zasiłek? Czy powinniśmy jej cofnąć udzielenie tego urlopu? »
Prawo do zasiłku za czas sprawowania opieki nad dzieckiem (art. 189)
Aktualizacja: 29.02.2012
Pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku za czas nieobecności w pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. »
Składki od zlecenia z osobą przebywającą na urlopie macierzyńskim, a następnie wychowawczym
Aktualizacja: 05.01.2012
Chcemy podpisać z osobą przebywającą na urlopie macierzyńskim (niebędącą naszym pracownikiem) umowę zlecenia. Chcielibyśmy kontynuować tę umowę w trakcie urlopu wychowawczego zleceniobiorcy. Wynagrodzenie za wykonanie umowy będzie określone kwotowo. Jak w takim przypadku należy rozliczać składki ZUS? »
Czy ogłoszenie upadłości firmy pozbawia pracownicę w ciąży prawa do świadczeń
Aktualizacja: 29.12.2011
Nasz zakład z powodu utracenia płynności finansowej złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Postępowanie upadłościowe zostało zakończone. Zatrudniamy 2 pracownice, które są obecnie w ciąży (jedna w drugim miesiącu ciąży, a druga w piątym miesiącu). Poinformowaliśmy je, że nie ma możliwości zaoferowania im innego stanowiska pracy. Czy pracownice z powodu rozwiązania umowy o pracę zostaną bez świadczeń przed i po urodzeniu dzieci? »
Zasiłek macierzyński wypłaca się z ubezpieczenia chorobowego
Aktualizacja: 09.12.2011
Zasiłek macierzyński jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym w razie macierzyństwa. Jest to świadczenie wypłacane z ubezpieczenia chorobowego. Składka na ubezpieczenie chorobowe pracowników wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru i jest to jedyna składka opłacana w całości przez pracownika. »
Kiedy urlop macierzyński może wykorzystać inna osoba niż matka dziecka
Aktualizacja: 30.11.2011
Prawo do urlopu macierzyńskiego w pierwszej kolejności przysługuje matce dziecka. Mogą zdarzyć się sytuację, w których matka dziecka nie chce lub nie może sprawować opieki nad swoim dzieckiem. Kto w takim razie nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego. »
Wypłata zasiłku macierzyńskiego w razie przedłużenia terminowej umowy o pracę do dnia porodu
Aktualizacja: 07.11.2011
Jesteśmy pracodawcą uprawnionym do wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Z jedną z pracownic zawarliśmy umowę o pracę na czas określony od 1 lipca 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. Przed rozwiązaniem umowy pracownica udokumentowała, że jest w czwartym miesiącu ciąży, w związku z czym jej umowa została przedłużona do dnia porodu. Pracownica urodziła dziecko 10 października br. Jej wynagrodzenie było określone w stałej miesięcznej wysokości 4200 zł. Czy nasz zakład będzie musiał wypłacić jej zasiłek macierzyński i od jakiej podstawy go obliczyć? We wcześniejszym okresie pracownica nie korzystała ze zwolnień lekarskich. »
Pracownica na zasiłku chorobowym i macierzyńskim - rozliczanie składki na ubezpieczenie na życie
Aktualizacja: 20.10.2011
Pracownicy naszej firmy są objęci ubezpieczeniem grupowym. Składki na to ubezpieczenie finansuje firma jako pracodawca. Jedna z naszych pracownic od 12 września br. przebywała na zasiłku chorobowym. 20 września urodziła dziecko i przeszła na urlop i zasiłek macierzyński. Podczas choroby i pobierania zasiłków jest za nią opłacana składka grupowego ubezpieczenia na życie wynosząca 65 zł miesięcznie. Jak prawidłowo rozliczyć tę składkę w dokumentacji ZUS za okres choroby i urlopu macierzyńskiego? Jak postąpić, gdy po urlopie macierzyńskim pracownica złoży wniosek o urlop wychowawczy i również w tym okresie będzie objęta ubezpieczeniem grupowym, a pracodawca będzie kontynuował opłacanie za nią składki? »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »