REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wniosek o świadczenie postojowe, Zleceniobiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

BHP: Czy zleceniobiorca musi przeprowadzić profilaktyczne badania lekarskie

Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy nie tylko pracownikom, ale także osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy. Na tej podstawie możliwe jest kierowanie zleceniobiorców na badania lekarskie.

Umowa zlecenia 2024. Ochrona wynagrodzenia zleceniobiorcy przed egzekucją komorniczą. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby wynagrodzenie z umowy zlecenia podlegało ochronie?

Wynagrodzenie zleceniobiorcy podlega ochronie przed egzekucją komorniczą podobnie jak wynagrodzenie pracownika. Przepisy Kodeksu pracy regulujące granice potrąceń i kwoty wolne stosuje się także do wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia. Jakie warunki należy spełnić, żeby komornik zostawił środki niezbędne do egzystencji?

Umowa zlecenia. Jak rozliczyć podróż służbową zleceniobiorcy?

Możliwe jest zawarcie umowy zlecenia, której wykonanie będzie wiązało się z koniecznością odbycia podróży przez zleceniobiorcę. Czy w takim przypadku zleceniodawca powinien zwrócić zleceniobiorcy wydatki związane z wyjazdem?

Ubezpieczenie zdrowotne zleceniobiorców w 2024 r. Ile wynosi składka zdrowotna. Kto nie musi płacić składek

Ubezpieczenie zdrowotne obejmuje także osoby, które pracują na podstawie umowy zlecenia. Jednak nie wszyscy zleceniobiorcy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Przepisy określają wyjątki w tym zakresie. Od jakich umów zlecenia nie trzeba odprowadzać składek zdrowotnych? Ile w 2024 r. wyniesie składka na ubezpieczenie zdrowotne zleceniobiorców?

Czy aby przystąpić do PPK trzeba mieć bezwzględnie umowę o pracę

Nie! W PPK mogą być również osoby zatrudnione np. na umowę zlecenie. Za osoby zatrudnione uważa się osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Umowa zlecenia 2023 - co może się zmienić?

Wprowadzenie pełnego oskładkowania umów zleceń było dyskutowane od wielu lat. W I kwartale 2023 roku planowane jest wprowadzenie rewolucyjnych zmian dotyczących umów cywilnoprawnych. Co może się zmienić i czy ktoś skorzysta na tych zmianach? Sprawdź.

Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia jest pracownikiem?

W ostatnim czasie zapadł ważny wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 26 października 2022 r., w sprawie o sygn. III AUa 860/18, w którym sąd dokonał zdefiniowania pracowniczego tytułu obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i odpowiedział na pytanie czy osoby wykonujące umowę zlecenia też są pracownikami.

Minimalne wynagrodzenie za pracę 2023 - dla pracowników i zleceniobiorców

Wynagrodzenie minimalne 2023 - ile będzie wynosiło od 1 stycznia 2023 roku, a ile od 1 lipca 2023 r.? Co powinien wiedzieć pracownik i zleceniobiorca? Jak się przygotować?

Wypowiedzenie umowy zlecenia 2023

Umowa zlecenia wygasa na ogół przez wykonanie zleconej czynności – zdarzają się jednak sytuacje kiedy trzeba wypowiedzieć umowę. Jak to zrobić? Czy każdą umowę zlecenia można wypowiedzieć? Czy za wypowiedzenie grożą jakieś konsekwencje prawne?

Umowa zlecenia 2023

Umowa zlecenie - czy w 2023 roku będą zmiany? Czym umowa zlecenia różni się od stosunku pracy? Czy umowy zlecenia będą oskładkowane w 2023 roku?

Pracownik z Ukrainy - oświadczenie o rezydencji podatkowej

Oświadczenie o rezydencji podatkowej Ukraińca. Pracownik lub zleceniobiorca będący obywatelem Ukrainy od razu po przyjeździe do Polski może złożyć oświadczenie o polskiej rezydencji podatkowej. Ułatwi to rozliczenie podatkowe polskiemu płatnikowi podatku dochodowego.

Świadczenie postojowe - do kiedy czas na złożenie?

Przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19, mają czas na złożenie wniosku o świadczenie postojowe do 16 sierpnia. Zgodnie z przepisami wnioski te mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy, od kiedy został zniesiony stan epidemii.

Błąd w dacie wyrejestrowania zleceniobiorcy - jak poprawić?

Błąd w dacie wyrejestrowania zleceniobiorcy - jak go prawidłowo poprawić? Jak dokonać korekty ZUS ZWUA? Co z rozliczeniem składek po rozwiązaniu umowy zlecenia?

Umowa zlecenie - zasiłek chorobowy w pierwszym miesiącu

Umowa zlecenia a zasiłek chorobowy w pierwszym miesiącu ubezpieczenia chorobowego - co na to prawo? Jaka jest podstawa wymiaru zasiłku?

Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

Postojowe - Tarcza 8.0

Postojowe z ZUS przewiduje Tarcza 8.0, która weszła w życie 28 lutego 2021 r. Kto może otrzymać postojowe lub ponowne postojowe za marzec 2021 r.? Ile razy przysługuje postojowe z Tarczy 8.0? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy można złożyć wniosek o postojowe? Jak złożyć wniosek?

Umowa o dzieło z własnym pracownikiem a wpłaty do PPK

Umowa o dzieło z własnym pracownikiem rodzi pytanie, czy od wynagrodzenia z dzieła odprowadza się wpłaty do PPK. Inną kwestią jest dzieło z własnym zleceniobiorcą. co w tym przypadku należy zrobić? Kim jest osoba zatrudniona zgodnie z ustawą o PPK?

Jak złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe?

Wniosek o dodatkowe postojowe (druk RSP-DD) można złożyć tylko elektronicznie na PUE ZUS. ZUS udostępnia instrukcję, jak zrobić to krok po kroku. Jak wypełnić i podpisać wniosek RSP-DD?

Co to jest świadczenie postojowe?

Świadczenie postojowe z ZUS można otrzymać z powodu przestoju spowodowanego koronawirusem. To pomoc dla osób prowadzących działalność gospodarczą (samozatrudnienie) i osób wykonujących umowy cywilnoprawne. Ile razy można je otrzymać? Do kiedy można składać wniosek? Czy jest postojowe dla pracownika?

Można już składać wnioski o postojowe i zwolnienie ze składek!

Można już składać wnioski o świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS za miesiące lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. To wsparcie przewidziane w Tarczy Antykryzysowej 5.0. (tzw. tarczy dla turystyki).

Przetwarzanie danych przez zleceniobiorcę - upoważnienie czy umowa powierzenia?

Na jakiej podstawie zleceniobiorca powinien mieć dostęp do danych osobowych? Czy w przypadku osób realizujących zadania w oparciu o umowy cywilnoprawne lepszym rozwiązaniem jest upoważnienie czy umowa powierzenia?

Czy umowa zlecenia uprawnia do uczestnictwa w PPK?

Czy zleceniobiorca może stać się uczestnikiem PPK? Po upływie jakiego okresu zatrudnienia zleceniobiorca może zacząć oszczędzać? Jakie są warunki przystąpienia do PPK?

Umowa zlecenie - zawarcie, składki, urlop, rozwiązanie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o umowie zlecenia, znajduje się w poniższym artykule. Jak zawiera się taką umowę cywilnoprawną? Jakie składki odprowadza się od zlecenia? Czy zleceniobiorcy przysługuje urlop wypoczynkowy? Jak rozwiązuje się umowę zlecenia?

Wnioski o ponowną wypłatę postojowego RSP-CK i RSP-DK - zmiany

Na PUE ZUS pojawiły się nowe wersje wniosków o ponowną wypłatę świadczenia postojowego RSP-CK i RSP-DK. Sprawdź, co się zmieniło.

Nowy wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców (RSP-CZ)

Nowy wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców, którym zleceniodawca odmówił złożenia takiego dokumentu, jest już dostępny na PUE ZUS. Wniosek składa się na druku RSP-CZ wyłącznie elektronicznie.

Wnioski do ZUS z Tarczy tylko przez PUE ZUS!

Wnioski składane do ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej mogą być składane już tylko na PUE ZUS. Tarcza 4.0, która weszła w życie 24 czerwca, nie dopuszcza innej formy wnioskowania o: zwolnienie ze składek, świadczenie postojowe, odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę, odroczenie terminu płatności czy rozłożenie na raty należności z tytułu składek.

Jak poprawić błąd we wniosku o postojowe?

Zrobiłem błąd we wniosku o świadczenie postojowe z ZUS. Czy to oznacza, że nie otrzymam postojowego? Jak poprawić błąd we wniosku złożonym do ZUS?

Pomoc z ZUS: świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek

Pomoc z ZUS przewidziana w tarczy antykryzysowej to przede wszystkim świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Komu przysługuje i jak z niej skorzystać? Artykuł zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Nowe wnioski z tarczy antykryzysowej 3.0 na PUE ZUS (RSP-D i RDZ)

Na PUE ZUS znajdują się nowe wnioski o wsparcie z tarczy antykryzysowej 3.0 - wniosek RSP-D o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność i wniosek RDZ o zwolnienie z obowiązku opłacania składek.

Czy będąc na umowie cywilnoprawnej, kolejny wniosek o postojowe można złożyć samemu?

Za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej wniosek o świadczenie postojowe składał do ZUS pracodawca. Czy przy ubieganiu się o kolejne postojowe można to zrobić samemu?

Wypowiedzenie umowy zlecenie

Umowę zlecenie i jej wypowiedzenie reguluje Kodeks cywilny. Zarówno zleceniodawca jak i zleceniobiorca mogą wypowiedzieć umowę w każdym czasie. Jakie mogą być przyczyny wypowiedzenia zlecenia? Co jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu?

Świadczenie postojowe dla zleceniobiorców

Świadczenie postojowe wypłaca ZUS. Przysługuje m.in. zleceniobiorcom, którzy udowodnią zawarcie umowy przed 1 lutego 2020 r. Jakie warunki należy spełnić, aby zleceniobiorca mógł otrzymać postojowe? Ile wynosi świadczenie?

Postojowe a umowa zlecenie - 5 pytań do eksperta

Postojowe należy się, gdy z powodu epidemii koronawirusa zostaje rozwiązana umowa zlecenie. Do którego pracodawcy zleceniodawca składa wniosek o świadczenie postojowe, gdy pracował na podstawie dwóch umów zlecenia? Czy przestój u pracodawcy uzasadnia prawo do postojowego, jeśli umowa nie została wypowiedziana? Na te i inne pytania czytelników odpowiada ekspert.

Czy świadczenie postojowe należy się w przypadku rozwiązania umowy zlecenia?

Czy świadczenie postojowe z ZUS dla zleceniobiorców przysługuje również w przypadku rozwiązania umowy zlecenia z powodu epidemii koronawirusa (COVID-19)? Na pytanie odpowiada regionalny rzecznik ZUS.

Wypłata świadczenia postojowego z ZUS

Świadczenie postojowe z ZUS przysługuje osobom wykonującym pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej lub osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Przyznaje się je na wniosek, gdy w firmie wprowadzono przestój ekonomiczny. Ile razy można otrzymać postojowe? Kiedy następuje wypłata?

Wniosek o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność gospodarczą - jak wypełnić?

ZUS udziela wskazówek, jak wypełnić wniosek o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność gospodarczą. Wysokość postojowego wynosi 2080 zł lub 1300 zł. Kto może je otrzymać w związku z utratą przychodów z powodu koronawirusa?

REKLAMA