REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wniosek o emeryturę, Stan zagrożenia epidemicznego

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę by na tym skorzystać? Konkretne wskazówki ZUS-u

Przyszły emeryt składając wniosek o emeryturę powinien wiedzieć, że na wysokość tego świadczenia mają wpływ różne okoliczności. ZUS informuje, że na pewno bardzo ważny jest termin (miesiąc), w którym składamy do ZUS-u wniosek o emeryturę. Co trzeba wiedzieć składając wniosek? 

Od 1 lipca 2023 r. wracają badania i szkolenia pracowników

Od 1 lipca 2023 r. wracają badania i szkolenia pracowników w zakresie BHP. Jakie są w tym zakresie obowiązki pracodawców i ile mają czasu na ich wdrożenie?

Koniec epidemii - zmiany dla pracodawców i pracowników! To trzeba wiedzieć

Oficjalny koniec pandemii, czyli odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego, nastąpi 1 lipca. Choć informację tą uznać można za radosną, bo jest to symboliczne zakończenie trudnych trzyletnich zmagań z koronawirusem, które wywróciły do góry nogami życie znacznej części świata, oznacza wiele zmian dla pracodawców i pracowników. Komentuje dr Paweł Łuczak z Wydziału Zarządzania UŁ.

Badania okresowe. Co zmieni odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego

Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów! 

Wracają badania okresowe medycyny pracy

Wracają badania okresowe medycyny pracy

Praca a krwiodawstwo

Pracownikowi, który wybiera się oddać krew, przysługuje czas wolny od pracy. Jego ilość (1 dzień czy 2 dni) zależy od sytuacji epidemicznej w kraju. Sprawdź co o honorowym oddawaniu krwi przez pracownika mówią przepisy.

ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

Wyrównanie czerwcowych emerytur z lat poprzednich - RPO

Wyrównanie czerwcowych emerytur także z lat poprzednich - takie rozwiązanie proponuje RPO. Nieracjonalne jest naprawienie szkody jedynie niektórym emerytom.

Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021?

Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021 r.? Kiedy złożyć wniosek? Czy emeryci stracą, wnioskując o emeryturę jeszcze w czerwcu?

Wniosek o emeryturę z datą wsteczną w czasie pandemii

Wniosek o emeryturę z datą wsteczną możliwy jest tylko w czasie pandemii i do 30 dni po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii związanych z COVID-19. Do czego służy druk ZUS ERO?

Niedziele handlowe wrócą na czas pandemii?

Powstał projekt ustawy o zniesieniu zakazu handlu w niedzielę. Zakaz miałby nie obowiązywać w czasie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz 90 dni po odwołaniu stanu. Projekt zakłada 2 niedziele w ciągu 4 tygodni wolne od pracy dla pracowników handlu. Czy niedziele handlowe wrócą na czas pandemii?

Czy praca zdalna zostanie uregulowana w Kodeksie pracy?

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystąpiła z prośbą o uregulowanie pracy zdalnej w przepisach Kodeksu pracy. Tymczasem przedłużona została możliwość korzystania z rozwiązań powstałych na potrzeby okresu epidemii. Przepisy dotyczące pracy zdalnej z ustawy covidowej (specustawy) miały obowiązywać do 4 września 2020 r. Jednak 5 września wchodzi w życie nowelizacja, która przedłuża ich działanie na okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz okres 3 miesięcy po ich odwołaniu.

Wniosek o nieobniżanie emerytury mundurowej rozpatrywany 3 lata? - RPO

Ustawa z 16 grudnia 2016 r. obniżyła emerytury z powodu służby w PRL. Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymuje wiele skarg na bardzo długie rozpatrywanie wniosków o nieobniżanie emerytur mundurowych ze względu na wzorową służbę w III RP. Ile to trwa?

Niższe odprawy w Tarczy 4.0

Niższe odprawy w razie rozwiązania umowy o pracę przewiduje art. 15gd specustawy dodany ustawą o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19. Przepis ten obowiązuje od 24 czerwca 2020 r. Ile wynoszą aktualnie odprawy?

Dzień wolny od pracy z powodu epidemii

Dodatkowy dzień wolny od pracy może ustanowić Prezes Rady Ministrów mocą rozporządzenia. Takie upoważnienie zawiera ustawa o dniach wolnych od pracy. Warunkiem jest występowanie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.

Zmiany w ZFŚS w Tarczy 4.0

Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza zmiany w ZFŚS. Umożliwia zawieszenie przez pracodawców w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 następujących obowiązków: tworzenia lub funkcjonowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, dokonywania odpisu podstawowego, wypłaty świadczeń urlopowych. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby można było to zrobić?

Urlop wypoczynkowy w 2020 r. - ile dni, kiedy, gdzie

Urlop wypoczynkowy w 2020 r. przysługuje jak dotychczas w wymiarze 20 lub 26 dni. Tarcza 4.0 wchodzi w życie, więc o terminie wykorzystania urlopu zaległego podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii może jednostronnie zdecydować pracodawca. Dotychczas Kodeks pracy nakazywał wykorzystanie zaległego urlopu do 30 września roku następnego. Kiedy i gdzie wyjechać na wakacje w 2020 r.?

Przejście na emeryturę w czerwcu 2020 r. nie obniży jej wysokości

Weszły w życie przepisy stanowiące o tym, że przejście na emeryturę w czerwcu 2020 r. nie obniży jej wysokości. Jeśli będzie to korzystniejsze dla emeryta, waloryzacji składek dokonuje się w taki sam sposób, jak przy ustalaniu wysokości emerytury w maju 2020 r.

Emerytury czerwcowe w 2020 r. obliczane jak majowe

Emerytury czerwcowe w 2020 r., czyli takie, o które wniosek został złożony w miesiącu czerwcu tego roku, będą obliczane jak emerytury majowe. Zmiany wprowadziła Tarcza Antykryzysowa 3.0.

Wniosek o zgodę na przeznaczenie środków ZFA lub ZFRON (Wn-C-ZF)

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wraz z PFRON przygotowało Wniosek o zgodę na przeznaczenie środków ZFA lub ZFRON (Wn-C-ZF) na cele związane z ratowaniem miejsc pracy osób niepełnosprawnych, zapewnieniem ciągłości zatrudnienia i rehabilitacji raz ciągłości działalności dysponenta oraz na wynagrodzenia i pomoc bytową dla osób niepełnosprawnych.

Emerytury czerwcowe w 2020 r. z korzystniejszą waloryzacją składek

Emerytury czerwcowe w 2020 r. będą waloryzowane korzystniej niż dotychczas. Osoby składające wniosek o emeryturę w czerwcu miały obliczaną niższą wysokość emerytury niż gdyby złożyły wniosek w maju lub lipcu. W tym roku Tarcza Antykryzysowa 3.0. rozwiązuje ten problem.

Wniosek o emeryturę ze specjalnym oświadczeniem

Wniosek o emeryturę, rentę i inne świadczenia z ZUS można składać w terminie późniejszym - do 30 dni od upływu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Aby emerytura była wypłacona z wyrównaniem od dnia, od którego ubezpieczony spełniał warunki do emerytury, należy złożyć w tym celu specjalne oświadczenie.

Przedłużenie zezwoleń na pobyt i pracę cudzoziemców w Polsce (koronawirus)

Cudzoziemcy, których epidemia koronawirusa zastała w Polsce, mają przedłużoną ważność dokumentów zezwalających na pobyt i pracę. Kiedy obcokrajowcy powinni wystąpić z wnioskiem o legalizację pobytu?

Dłuższy termin na wniosek o emeryturę i rentę z KRUS

KRUS wydłuża termin na złożenie wniosku o przyznanie, ponowne ustalenie wysokości lub podjęcie wypłaty emerytury i renty rolniczej, renty rodzinnej oraz dodatków i świadczeń wypłacanych razem z emeryturami i rentami np. świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dodatku kombatanckiego, dodatku pielęgnacyjnego.

Wniosek o emeryturę, rentę, inne świadczenie z ZUS do 30 dni po ustaniu epidemii

ZUS wydłuża termin na złożenie wniosku o emeryturę, rentę i inne świadczenie wypłacane przez Zakład do 30 dni po ustaniu epidemii. Są jednak pewne wyjątki. Sprawdź, których świadczeń nie dotyczy ten termin.

Emerytury czerwcowe 2020 - zmiana zasad waloryzacji w tarczy 3.0

Projekt tarczy antykryzyowej 3.0 przewiduje zmianę zasad waloryzacji emerytur czerwcowych w 2020 r. Jeśli jest to korzystniejsze dla przechodzącego na emeryturę, zastosowany ma być sposób obliczania wysokości emerytur jak w maju tego roku. Dziś, 29 kwietnia 2020 r., ustawą ma zająć się Sejm.

Szkolenia BHP - zmiany z powodu epidemii koronawirusa

Sprawdź, jakie zmiany w szkoleniach BHP zostały wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Szkolenia wstępne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy można przeprowadzić elektronicznie. Szkolenia okresowe zachowają ważność do 60 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacja składek - koronawirus

PFRON podaje najważniejsze zmiany dotyczące dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne. Nowe przepisy wynikają z tarczy antykryzysowej stanowiącej pomoc publiczną dla przedsiębiorców w okresie epidemii koronawirusa.

Nienależnie pobrane dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych - ulgi w spłacie

Przy spłacie zobowiązań wynikających z nienależnie pobranego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacji składek na ubezpieczenia społeczne przysługują ulgi. Na czym polegają?

Trudna sytuacja ekonomiczna z powodu koronawirusa a dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych

Z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej wywołanej epidemią koronawirusa można skorzystać z pomocy publicznej w postaci dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych za okresy od marca do grudnia 2020 r. Jak wnioskować o dofinansowanie?

Tarcza antykryzysowa - 4 formy wsparcia przedsiębiorców

Tarta antykryzysowa ma na celu wsparcie przedsiębiorców w czasie epidemii koronawirusa. Formy pomocy można podzielić na 4, o które można ubiegać się w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy. Gdzie można ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników, pożyczkę, świadczenie postojowe?

Co z orzeczeniem lekarskim, którego termin upływa w czasie epidemii?

Orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika ZUS albo komisję lekarską jest niezbędne do otrzymywania takich świadczeń, jak: renta dla niezdolnych do pracy, 500+ dla niesamodzielnych czy świadczeń rehabilitacyjnych. Co w przypadku, gdy jego ważność kończy się w czasie epidemii?

REKLAMA