Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wewnątrzzakładowe prawo pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wewnątrzzakładowe prawo pracy.
Kto może korzystać z funduszu świadczeń socjalnych
Aktualizacja: 16.02.2011
Pracodawca, ustalając krąg uprawnionych do świadczeń z funduszu socjalnego, często odwołuje się do definicji zawartych w innych ustawach, np. Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz ustawie o pomocy społecznej. »
Sposób ustalenia wysokości „trzynastej" pensji
Aktualizacja: 14.02.2011
Dodatkowe wynagrodzenie roczne tzw. trzynastka nie ma charakteru powszechnego. Jest to świadczenie ze stosunku pracy, które przysługuje wyłącznie tym grupom pracowników, którym zostało przyznane na mocy przepisów prawa lub aktów wewnątrzzakładowych. »
Odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia
Aktualizacja: 26.09.2014
Pracodawca ma obowiązek wypłaty odsetek od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia, jeżeli pracownik wystąpi z takim żądaniem lub kwestia ta jest uregulowana np. w umowie o pracę. »
Dodatkowe składniki wynagrodzenia – zasady przyznawania i wypłaty
Aktualizacja: 01.03.2011
Pracodawcy mają możliwość swobodnego kształtowania systemów wynagradzania przyznając pracownikom obok obligatoryjnych elementów płacy również dobrowolne składniki wynagrodzenia. W większości mają one działanie motywacyjne. Warunkiem poprawnego funkcjonowania fakultatywnych składników płacowych w firmie jest precyzyjne określenie celu, w jakim zostały wprowadzone, a w niektórych przypadkach również przesłanek, jakie pracownik powinien spełnić, aby je otrzymać. »
Przerwa „obiadowa" dla pracowników
Aktualizacja: 07.01.2011
Potrzeba załatwienia ważnej sprawy osobistej nie zawsze musi być powodem zwolnienia się w tym celu pracownika z pracy. Pracodawca dysponuje przerwą „obiadową”, która może ułatwić codzienne życie i pracę podwładnym oraz ich przełożonym. »
Aktualizacja: 03.01.2011
Korekta odpisów na fundusz socjalny ma na celu dostosowanie kwot przekazanych na fundusz do rzeczywistego stanu zatrudnienia, a zatem do liczby pracowników faktycznie uprawnionych do świadczeń z zfśs. »
Komu przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej
Aktualizacja: 31.12.2010
Prawo do nagrody jubileuszowej może wynikać z przepisów prawa pracy albo z przepisów wewnątrzzakładowych. Pracodawca, chcąc przyznać pracownikom taką gratyfikację, musi umieścić odpowiednie zapisy np. w regulaminie wynagradzania. »
Jakie są skutki zaniechania konsultacji związkowej przy zwolnieniach grupowych
Aktualizacja: 23.12.2010
Naruszenie obowiązku konsultacji związkowej zwolnień grupowych powoduje wadliwość wypowiedzeń umów o pracę z tego tytułu. W efekcie pracodawca może być zobowiązany co najmniej do zapłaty odszkodowań za niezgodne z prawem rozwiązanie umów o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 25 czerwca 2010 r., II PK 32/10). »
Roczny limit godzin nadliczbowych
Aktualizacja: 22.12.2010
Tylko w prawie polskim godzinami nadliczbowymi nie są godziny pracy wykonywanej przez pracownika niepełnoetatowego ponad obowiązujący go wymiar czasu pracy, ale nieprzekraczające norm wskazanych w Kodeksie pracy. »
O czym pracodawca musi informować pracowników
Aktualizacja: 15.12.2010
Na pracodawcy ciąży wiele różnego typu obowiązków informacyjnych wobec pracowników. Ich cechą wspólną jest to, że uchybienia popełnione przez pracodawcę przy ich wykonaniu mogą spowodować negatywne konsekwencje nie tylko dla pracownika, ale i dla pracodawcy z odpowiedzialnością odszkodowawczą włącznie. »
Aktualizacja: 09.12.2010
Plany urlopów są sporządzane w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy przez cały rok. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego). »
Jakie są różnice między premią a nagrodą
Aktualizacja: 24.09.2010
Pracodawcy, aby dowartościować oraz zachęcić swych pracowników do wydajniejszego wypełniania przypisanych im obowiązków, często przewidują w prowadzonej przez siebie polityce płacowej dodatkowe świadczenia pieniężne w postaci premii lub nagrody. W praktyce niejednokrotnie pojawiają się problemy z rozróżnieniem pojęciowym między premią a nagrodą, a co za tym idzie wątpliwości co do uznaniowej bądź roszczeniowej natury tych świadczeń. »
Kiedy przestaje obowiązywać regulamin pracy
Aktualizacja: 26.11.2009
Wprowadziliśmy regulamin pracy w okresie, gdy zatrudnialiśmy 35 pracowników. Jego treść została uzgodniona z międzyzakładową organizacją związkową. Obecnie zatrudniamy tylko 15 pracowników na pełny etat i 4 na pół etatu. Czy w dalszym ciągu obowiązuje nas regulamin pracy? »
Zawarcie zakładowego układu zbiorowego pracy
Aktualizacja: 26.11.2009
Zakładowy układ zbiorowy pracy, potocznie zwany układem zakładowym, uregulowany jest w dziale 11 Kodeksu pracy. »
Czasowa zmiana warunków wynagradzania
Aktualizacja: 14.10.2009
Zmiana warunków wynagrodzenia może zostać dokonana w drodze porozumienia pracodawcy z pracownikami. Warunkiem zawarcia takiego porozumienia jest zła sytuacja finansowa pracodawcy. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?