REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura, świadectwo pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

Termin wydania świadectwa pracy. Podstawowy obowiązek pracodawcy związany z rozwiązaniem lub wygaśnięciem umowy o pracę

Świadectwo pracy jest dokumentem wydawanym pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Pracodawca powinien wydać ten dokument w określonym przepisami terminie. Konsekwencje jego niedochowania mogą być poważne!

Czy pracownik może upoważnić dowolną osobę do odbioru świadectwa pracy

Czy pracownik może upoważnić do odbioru świadectwa pracy każdą dowolną osobę, czy musi to być ktoś z rodziny? Jaki zakres danych osoby upoważnionej powinno się ująć w takim upoważnieniu? Czy musi być w nim wpisany np. PESEL, numer dowodu osobistego upoważnionej osoby czy jeszcze jakieś inne dane?

Świadectwo pracy. Co powinno zawierać po zmianach

Gdy dochodzi do wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę, pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy. Co powinien zawierać ten dokument? Na co zwrócić uwagę? Co zmieniło się w przepisach dotyczących świadectwa pracy w 2023 r.? 

Świadectwo pracy po zmianach. Jakie informacje musi zawierać

Świadectwo pracy uległo zmianom. Jest to skutek ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy. W nowej wersji świadectwa pracy pracodawca ma obowiązek podania trzech nowych informacji. Co się zmieniło w świadectwie pracy? Sprawdź!

Świadectwo pracy: Kiedy pracownik powinien dostać ten dokument

Świadectwo pracy to dokument o ściśle określonej treści, który pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wystawić i wydać pracownikowi z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Sprawdź, jakie kroki podjąć w przypadku niewywiązania się pracodawcy z tego obowiązku. 

Nawet 30 tyś. kary za niewydanie w terminie świadectwa zgodnie z nowym wzorem

Pracodawcy powinni pamiętać, że od dnia 23 maja 2023 r. w świadectwie pracy obowiązują trzy ważne zmiany i w związku z tym powinni stosować nowy, bardziej rozbudowany wzór. Pracodawcy w ramach odpowiedzialności wykroczeniowej mogą ponieść nawet 30 tyś. kary za niewydanie w terminie świadectwa pracy.

Trzy ważne zmiany w świadectwie pracy od 23 maja 2023 r.

Od dnia 23 maja 2023 r. w świadectwie pracy obowiązują trzy ważne zmiany. Pracodawcy zobowiązani są stosować nowy, bardziej rozbudowany wzór świadectwa pracy. Zmiany wynikają z nowelizacji Kodeksu Pracy, która weszła w życie w dniu 26 kwietnia 2023 r. Poniżej opis zmian.

Nowy wzór świadectwa pracy w 2023 roku

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. W projekcie zawarto również nowy (pomocniczy) wzór świadectwa pracy. Nowe przepisy i nowy wzór wejdą w życie po upływie 7 dni od publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Nastąpi to prawdopodobnie w drugiej połowie kwietnia 2023 r. W świadectwie pracy trzeba będzie zamieszczać także informacje o wykorzystanych przez pracownika dniach: okazjonalnej pracy zdalnej, zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, urlopu opiekuńczego.

Ile można dorobić do emerytury lub renty? Limit od marca 2023

Emeryci i renciści mogą osiągać dochody z pracy jednak obowiązują limity wynagrodzenia, których przekroczenie ogranicza lub zawiesza świadczenie ZUS-u. Ile można dorobić do emerytury lub renty?

Świadectwo pracy z błędem - co zrobić?

Świadectwo pracy. Następstwem rozwiązania umowy o pracę jest wręczenie pracownikowi świadectwa pracy, które powinno być prawidłowo wypełnione. Należy to do obowiązków pracodawcy. Jednak mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy pracownik po otrzymaniu dokumentu zauważy na nim błędy. Co powinien wtedy zrobić? Jak powinien zareagować? Wyjaśniamy!

Ustalenie prawa do emerytury – praca w gospodarstwie rolnym

W dniu 8 czerwca 2022 r. zapadła ważna uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego - Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (sygn. akt III UZP 1/22), która określa zasady zaliczania okresów składkowych do emerytury osób wykonujących pracę w gospodarstwie rolnym rolnika, nawet jeżeli nie są one domownikami tego rolnika.

Emerytura z tytułu opieki nad dzieckiem – komentarz ZUS

Komu przysługuje emerytura z tytułu opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki? Jakie dokumenty trzeba złożyć? Sprawdź komentarz ZUS.

Emerytury stażowe

Zachęcamy emerytów i osoby, które są uprawnione do pobierania emerytury, do tego, aby dalej pracowały, jeżeli chcą, jeżeli mogą pracować - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Emerytury stażowe jest to postulat związków zawodowych. Wprowadzenie emerytur stażowych oznaczałoby niższy wiek emerytalny i niższe emerytury.

Rozliczenie przychodu pracującego emeryta i rencisty

Rozliczenie przychodu pracującego emeryta i rencisty z ZUS powinno nastąpić do końca lutego. Należy w tym celu przedstawić zaświadczenie od pracodawcy lub własne oświadczenie, jeśli prowadzi się działalność gospodarczą. Kto musi rozliczać przychód z ZUS?

Zwolnienia grupowe bez odprawy - skargi nadzwyczajne do SN

Zwolnienia grupowe bez odprawy - 9 skarg nadzwyczajnych do Sądu Najwyższego złożył Prokurator Generalny. Pracownicy żądali od pracodawcy sprostowania świadectw pracy i przyznania odprawy.

Świadectwo pracy - 5 najczęstszych błędów

Świadectwo pracy to dokument, który pracownik otrzymuje po rozwiązaniu umowy o pracę. Oto 5 najczęstszych błędów w świadectwie pracy.

Ile można dorobić do renty i emerytury?

Ile można dorobić do renty i emerytury w 2022 roku? Jakie są limity dorabiania dla rencistów i emerytów? Ile można dorobić do renty rodzinnej i socjalnej?

Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

Okres kwarantanny i izolacji w świadectwie pracy

Okres kwarantanny i izolacji w świadectwie pracy - jak wykazać? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w czasie kwarantanny lub izolacji?

Kiedy świadectwo pracy wydaje się pracownikowi?

Świadectwo pracy wydaje się pracownikowi po rozwiązaniu umowy. Co zawiera świadectwo pracy? Jak je sprostować, gdy zawiera błędy?

Kiedy można przejść na wcześniejszą emeryturę?

Aktualnie obowiązujący system emerytalny wskazuje na kilka możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, stażu pracy, osiągniętego wieku, system emerytalny przewiduje różne możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Kiedy i kto może to zrobić?

Praca chałupnicza - czym jest, umowa, ubezpieczenie

Praca chałupnicza, zwana potocznie chałupnictwem, w przepisach prawa określana jest jako praca nakładcza. Łączy w sobie elementy zatrudnienia w formie umowy o pracę oraz umowy o dzieło.. Czym dokładnie jest praca chałupnicza? Jakie elementy zawiera umowa o pracę nakładczą? Czy chałupnictwo wiąże się z ubezpieczeniem społecznym?

Ponowne przeliczenie emerytury także dla innych roczników niż 1953?

Powstał projekt mający na celu ponowne przeliczenie wysokości emerytur także dla innych roczników niż 1953. Przepis ustawy o emeryturach i rentach z FUS traktujący o obniżeniu świadczenia emerytalnego o pobraną wcześniejszą emeryturę dotknął również inne roczniki, np. mężczyzn odchodzących na wcześniejsze emerytury branżowe (górnicy, nauczyciele, osoby pracujące w szkodliwych warunkach).

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 września do 30 listopada 2020 r.?

Od 1 września zmieniają się kwoty, do których mogą dorobić emeryci i renciści. Ile od 1 września do 30 listopada 2020 r. wynoszą limity dorabiania? Kiedy wysokość emerytury lub renty zostanie pomniejszona, a kiedy ZUS zawiesi świadczenie? Podajemy nowe, niższe limity dorabiania.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w świadectwie pracy

Elementy świadectwa pracy są dość sformalizowane. Czy zatem fakt korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem placówek oświatowych na czas epidemii COVID-19 należy odnotować w świadectwie pracy?

Ustawa o emeryturach rocznika 1953

Podpisana przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadza możliwość obliczenia wysokości emerytury powszechnej bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.

Emerytura rocznika 1953 - senat przyjął nowelizację bez poprawek

Problem emerytur rocznika 1953 został rozwiązany. Senat przyjął nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS bez poprawek. Emeryci otrzymają zwrot różnicy między pobieraną niższą emeryturą, a tą którą powinni mieć wypłacaną (wyższą). Nowe przepisy przewidują również ponowne przeliczenie renty rodzinnej.

Korekta świadectwa pracy 2020

Korekty świadectwa pracy dokonuje się po stwierdzeniu błędu w dokumencie. Sprostowanie świadectwa pracy następuje po zgłoszeniu wniosku przez pracownika. Ile w 2020 r. pracownik ma na to czasu?

Przełom w sprawie emerytur rocznika 1953

Problem emerytur osób z rocznika 1953 w końcu zostanie rozwiązany. Emeryci otrzymają zwrot różnicy pomiędzy pobieraną emeryturą, a emeryturą jaką powinni otrzymywać. Renty rodzinne ulegną ponownemu przeliczeniu, a postępowania w sprawie ponownego ustalenia wysokości emerytury zostaną zawieszone lub umorzone.

Dokumenty kadrowe we wszystkich etapach zatrudnienia - zestawienie

Artykuł zawiera zestawienie najważniejszych dokumentów oraz informacji kadrowych we wszystkich etapach zatrudnienia, zaczynając od rekrutacji po rozwiązanie stosunku pracy.

Ustawa "Kobiety rocznik 1953" wciąż czeka na uchwalenie

Minął już ponad rok od wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie emerytur kobiet urodzonych w 1953 r. Ustawy wykonującej wyrok nadal nie uchwalono.

Jak zamieścić informację o służbie wojskowej w świadectwie pracy?

Nasi pracownicy często są powoływani na ćwiczenia wojskowe. Niedługo jednemu z pracowników kończy się umowa o pracę, która nie będzie kontynuowana. Czy w świadectwie pracy musimy podać informację o odbyciu przez pracownika ćwiczeń wojskowych? Jeśli tak, to w którym miejscu i jak sformułować taką informację? - pyta Czytelniczka z Torunia.

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r.?

Emeryt i rencista, który nie osiągnął wieku emerytalnego, musi pilnować ile zarabia. W przypadku przekroczenia podawanych co 3 miesiące kwot może dojść do obniżenia lub zawieszenia świadczenia. Ile emeryt i rencista może dorobić od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r.?

OPZZ upomina się o ustawę ,,Kobiety rocznik 1953”

Mija rok od wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie emerytek urodzonych w 1953 r., a ustawy wykonującej wyrok nadal brak.

Dłuższa praca oznacza wyższą emeryturę

Rośnie liczba pracujących emerytów. W związku z wstrzymaniem się z przejściem na emeryturę świadczenie może wzrosnąć nawet do 15 procent.

Dodatkowy zarobek na emeryturze w 2019 r. - powiadom o tym ZUS do 29 lutego 2020 r.!

Emeryt i rencista powinni zawiadomić ZUS o łącznej kwocie dochodu osiągniętego w ubiegłym roku kalendarzowym – w terminie do 29 lutego 2020 r.

Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli 2020

Nauczyciele, którzy legitymują się odpowiednim stażem pracy i wiekiem mogą przejść na świadczenie kompensacyjne. Ile wynosi świadczenie kompensacyjne w 2020 roku?

Świadectwo pracy 2020 - wzór, jak wypełnić

Jakie są zasady wydawania świadectwa pracy w 2020 roku? Jak krok po kroku wypełnić świadectwo pracy? Pobierz aktualny wzór pomocniczy świadectwa pracy.

Jak dostosować regulamin pracy do zmian przepisów

Wprowadzone w 2018 i 2019 roku zmiany w przepisach prawa pracy dotyczące m.in. mobbingu i dyskryminacji, monitoringu pracowników czy ochrony danych osobowych powodują konieczność weryfikacji aktualności regulaminu pracy. Niektóre zawarte w regulaminie pracy zapisy mogą być bowiem niezgodne z nowymi przepisami. Natomiast postanowienia regulaminu pracy mniej korzystne niż przepisy prawa pracy nie obowiązują. W ich miejsce stosujemy ogólnie obowiązujące regulacje.

Co dalej z emeryturami dla kobiet z rocznika 1953

Przyjęto poprawkę do projektu przewidującą możliwość bezterminowego składania wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia. Senacki projekt jest kontynuacją projektu opracowanego przez Senat pod koniec poprzedniej kadencji, którym jednak nie zajął się Sejm. Chodzi o to, aby, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, emerytury kobiet z rocznika 1953 zostały przeliczone według korzystniejszych zasad.

Co się zmieniło w treści świadectwa pracy od 7 września 2019 r.

Modyfikacje we wzorze świadectwa pracy wynikają ze zmian Kodeksu pracy, które weszły w życie 7 września 2019 r. Nowe terminy na sprostowanie świadectwa pracy w pouczeniu, brak konieczności informowania o właściwości sądu pracy - to niektóre ze zmian, które weszły w życie 7 września 2019 r.

Którą datę należy przyjąć do ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej

Przy ustaleniu stażu pracy należy wziąć pod uwagę okres zatrudnienia wynikający ze świadectwa pracy, nawet jeżeli świadectwo zostało wystawione z błędną datą.

Wniosek o emeryturę złożony w czerwcu to niższe świadczenie - apel RPO

Osoba składająca wniosek o emeryturę w czerwcu dostanie niższe świadczenie (od 50 do 300 zł) niż ci, którzy wniosek złożyli w pozostałych miesiącach. Rzecznik Praw Obywatelskich podjął kolejną interwencję w tej sprawie.

Zmiany dla pracowników i pracodawców od 7 września 2019 r.

Od soboty 7 września br. weszły w życie zmiany w Kodeksie pracy. Uległy im zapisy dotyczące dyskryminacji i równego traktowania, mobbingu, świadectwa pracy oraz przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy, a także szczególnych uprawnień pracowników. Ekspertka z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland wyjaśnia, jak nowelizacja kodeksu wpłynie na pracowników i pracodawców.

Świadectwo pracy od 7 września 2019 r. - aktualny wzór, jak wypełnić

Od 7 września 2019 r. przepisy dotyczące świadectwa pracy zostały zmienione. Obowiązuje nowy, pomocniczy wzór świadectwa pracy. Pobierz aktualny wzór świadectwa pracy zgodny z przepisami, które weszły w życie 7 września 2019 r.

Najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy od 7 września 2019 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmiany (przed i po) w przepisach Kodeksu pracy, które wchodzą w życie 7 września 2019 r. Zmiany dotyczą świadectwa pracy, dyskryminacji, mobbingu, szczególnych uprawnień dla członków rodziny, przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy.

Co się zmieni w prawie pracy 2019/2020

Pierwsze zmiany w przepisach Kodeksu pracy wejdą w życie już 7 września 2019 r. Zmiany dotyczą tematyki dyskryminacji, równego traktowania i świadectwa pracy. Kolejna to wyłączenie od 1 stycznia 2020 r. dodatku stażowego z minimalnego wynagrodzenia.

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 września do 30 listopada 2019 r.

Od 1 września 2019 roku obowiązywać będą niższe limity dorabiania do emerytury niż w poprzednim kwartale. Ile zatem może dorobić emeryt i rencista w okresie od 1 września do 30 listopada 2019 r.?

REKLAMA