REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop ojcowski, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop ojcowski. Jak sporządzić wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego (WZÓR)

Urlop ojcowski udzielany jest w celu opieki nad dzieckiem. Urlop ojcowski jest udzielany w wymiarze do 2 tygodni, na wniosek pracownika-ojca.

Urlop ojcowski w 2024 r. Kto jest uprawniony. Jaki jest wymiar urlopu. W jakim okresie urlop przysługuje

Urlop ojcowski to uprawnienie przysługujące pracownikowi będącemu ojcem dziecka. Zasady, na jakich urlop ojcowski jest przyznawany w 2024 r. określają przepisy Kodeksu pracy znowelizowane w roku poprzednim. 

Urlop ojcowski w 2024 r. Jakie formalności są niezbędne

Urlop ojcowski należy się pracownikowi – ojcu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Wymiar tego urlopu wynosi maksymalnie dwa tygodnie. Żeby skorzystać z urlopu ojcowskiego pracownik – ojciec musi wystąpić do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem. Jakie formalności będą konieczne w 2024 r. w celu uzyskania urlopu ojcowskiego? Wyjaśniamy.

Uprawnienia związane z rodzicielstwem. Kiedy można zwolnić pracownika na urlopie ojcowskim?

Pracownik korzystający z urlopu ojcowskiego ma zapewnioną ochronę trwałości stosunku pracy. Oznacza to, że nie można z nim rozwiązać umowy o pracę. Czy rzeczywiście pracodawca nie ma żadnej możliwości zwolnienie pracownika podczas urlopu ojcowskiego?

Urlop ojcowski 2024

Urlop ojcowski w 2024 roku wynosi 2 tygodnie. Do kiedy można go wykorzystać? Ile jest płatny, czy 100%? Jak napisać wniosek o urlop ojcowski?

Jakie dokumenty potwierdzają prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Jakie dowody (dokumenty) są podstawą przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego? Jakie dokumenty trzeba przedstawić, by uzyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego? Jakie dokumenty uzasadniają przerwanie wypłacania zasiłku matce na rzecz wypłaty ojcu dziecka? Jak udokumentować prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, a jak prawo do podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego? 

Urlop ojcowski. Ojcowie mogą z niego skorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy. Niektórzy mogą wziąć urlop ojcowski nawet wtedy, gdy dziecko ma 2 lata. Jak to możliwe?

Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi – ojcu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Przepisy określają maksymalny wiek dziecka, do ukończenia którego ojcu przysługuje urlop ojcowski. Co do zasady jest to 12 miesięcy, w niektórych przypadkach ojciec może pójść na urlop ojcowski do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy. To skutek zmiany przepisów Kodeksu pracy, jaka nastąpiła w 2023 r. Do kiedy można skorzystać z urlopu ojcowskiego? Wyjaśniamy.

Urlop ojcowski i rodzicielski na działalności gospodarczej. Jakie korzyści i obowiązki?

Po narodzinach dziecka tacie przysługuje prawo do trzech rodzajów urlopu – tacierzyńskiego, ojcowskiego i rodzicielskiego. Ten pierwszy jest zależny od urlopu macierzyńskiego, a pozostałe dwa są niezależne od siebie i urlopu branego przez matkę. Z takiej formy wolnego mogą korzystać m.in. osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

OIPE także w Polsce. Prezydent podpisał ustawę

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE) pojawia się w Polsce. W Dzienniku Ustaw ogłoszono ustawę, która umożliwia oferowanie OIPE polskim emerytom. Celem ustawy jest zapewnienie obywatelom UE nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Co to jest OIPE?

Urlop ojcowski. Jak napisać wniosek

Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi – ojcu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Urlop ojcowski udzielany jest na wniosek uprawnionego pracownika. Co musi zawierać wniosek o urlop ojcowski?

Dzień ojca - stereotyp żywiciela rodziny

Dzień ojca - 23 czerwca 2023 r. Czy stereotyp ojca jako żywiciela rodziny jest prawdziwy? Badania pokazują, że 85% pracujących rodziców popiera 9-tygodniowe urlopy rodzicielskie dla ojców. Podział obowiązków między pracującymi opiekunami w pierwszych latach życia dziecka wciąż stanowi jednak wyzwanie. Choć wielu mężczyzn chętnie korzysta z urlopów ojcowskich, dłuższy urlop rodzicielski wciąż wydaje się być stereotypowo „zarezerwowany” dla matek. Wprowadzenie nowych przepisów, ułatwiających ojcom podjęcie decyzji o urlopie, to sprawdzian nie tylko dla par, ale także dla pracodawców.

Prawa ojca pracownika

W dniu 23 czerwca 2023 r. obchodzony jest dzień ojca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się najważniejszym uprawnieniom, ojców będących pracownikami.

Urlop ojcowski. Co się zmienia w 2023 r.

Urlop ojcowski to jedno z uprawnień pracowniczych, których dotyczy najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy. Co zmieniło się w regulacjach dotyczących urlopu ojcowskiego?

Poprawki Senatu do noweli Kodeksu pracy dot. work-life balance odrzucone przez sejmową komisję

Poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy zostały w większości negatywnie zarekomendowane przez sejmową Komisję polityki społecznej i rodziny. Ustawa nowelizująca wdraża dwie unijne dyrektywy – dotyczącą work-life balance i tzw. rodzicielską. Ustawa wraz z przyjętymi poprawkami trafi pod głosowanie Sejmu.

Urlop z powodu siły wyższej - zmiana w KP od 2023 r.

Czy w 2023 roku zostanie dodany do Kodeksu Pracy kolejny urlop - a raczej zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym z powodu działania siły wyższej, w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika? Po nowym roku ruszą prace legislacyjne.

Dyrektywa o transparentności płac - porozumienie?

Dzisiaj Komisja Europejska ogłosiła, że osiągnięto porozumienie na poziomie unijnym w sprawie oczekiwanej dyrektywy o transparentności płac (pay transparency directive). Co ureguluje dyrektywa?

W UE zarejestrowane osoby ubiegające się o azyl będą mogły wcześniej rozpocząć pracę

PE i Rada (państwa członkowskie) porozumiały się w sprawie nowych regulacji, dzięki którym zarejestrowane osoby ubiegające się o azyl będą mogły wcześniej rozpocząć pracę, a ich perspektywy integracji poprawią się.

Minister Maląg weźmie udział w posiedzeniu Rady EPSCO w Brukseli

Minister rodziny Marlena Maląg weźmie w czwartek udział w Posiedzeniu Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO) w Brukseli. Tematem obrad będzie m.in. projekt dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych.

Urlop ojcowski – zmiany od 1 lutego 2023 r.

Jakie zmiany od 1 lutego 2023 r. w zakresie urlopu ojcowskiego i przysposobienia dziecka? Czy ojciec musi być ubezpieczony, aby korzystać z urlopów i zasiłków na dziecko? Czy jeżeli ojciec opłacił składkę w niższej wysokości niż jest to wymagane, to czy pozbawia go to prawa urlopu ojcowskiego?

Urlop ojcowski i macierzyński a zgon dziecka

Czy przysługuje urlop ojcowski pomimo zgonu dziecka? Czy urlop macierzyński przysługuje kobietom, które poroniły? Czy poronienie a urodzenie martwego dziecka to pojęcia tożsame? L4 czy zasiłek z ZUS przy poronieniu albo przy urodzeniu martwego dziecka?

Urlop ojcowski 2023

Czym jest urlop ojcowski? Jaki jest wymiar urlopu ojcowskiego w 2023 r.? Czy w 2023 r. będą zmiany w prawie do urlopu ojcowskiego i jakie? Czy urlop ojcowski jest płatny?

Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w krajach UE

Różnice w zarobkach między kobietą a mężczyzną. Polska zajmuje 5. miejsce spośród 27 krajów UE pod względem najmniejszej różnicy w zarobkach kobiet i mężczyzn - podał Eurostat.

Maląg: sytuacja na polskim rynku pracy pozostaje stabilna

Sytuacja na polskim rynku pracy pozostaje stabilna; nasze wysiłki, by ochronić polskie miejsca pracy przyniosły oczekiwany rezultat - wskazała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując najnowsze dane Eurostatu na temat bezrobocia.

Urlop tacierzyński i ojcowski, gdy matka dziecka nie pracuje

Urlop tacierzyński i ojcowski to uprawnienia rodzicielskie przysługujące pracującemu ojcu. Nie są to jednak tożsame terminy. Podpowiadamy, jakie są różnice pomiędzy tymi uprawnieniami oraz czy przysługują one ojcu dziecka, gdy matka nie pracuje.

Płaca minimalna w UE. Parlament Europejski przyjął dyrektywę

Minimalne wynagrodzenia we wszystkich państwach UE mają zapewnić godny poziom życia i pracy. Państwa członkowskie mają propagować ustalanie wynagrodzeń w drodze negocjacji zbiorowych - zdecydował Parlament Europejski w Strasburgu.

Work-life balance w Polsce - co nas czeka?

Work-life balance w polskich przepisach prawa pracy. Jakie zmiany w Kodeksie Pracy dla pracujących rodziców wynikają z wprowadzenia unijnej dyrektywy?

Płaca minimalna w UE - od kiedy?

Minimalne wynagrodzenia w UE coraz bliżej. Komisja Europejska przyjęła porozumienie osiągnięte przez Parlament Europejski i państwa członkowskie UE w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE.

Urlop ojcowski ma zostać przedłużony

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad przedłużeniem czasu trwania tzw. urlopu ojcowskiego. Na jakim etapie jest projekt ustawy?

Urlop ojcowski w świetle dyrektywy work-life balance

Pracownik, który jest ojcem, ma prawo do urlopu ojcowskiego w związku z narodzeniem się dziecka. Czy zaadoptowanie przepisów unijnych spowoduje skrócenie okresu, w którym będą mieli możliwość skorzystania z takiego urlopu?

Urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia

Pracownik chce wykorzystać urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia umowy. Czy pracodawca powinien mu go udzielić?

Urlop ojcowski od dnia porodu

Czy urlop ojcowski można wziąć od razu po porodzie? Czy można złożyć wniosek o urlop ojcowski od dnia porodu? Odpowiada PIP.

Europejska płaca minimalna

Europejska płaca minimalna - czy wejdzie w życie? Na jakim etapie są prace w UE? Jak ma się do tego polskie wynagrodzenie minimalne?

Krótszy czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego

Krótszy czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego od sierpnia 2022 roku? Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje skrócenie okresu na skorzystanie z urlopu dla ojca nowo narodzonego dziecka. Do kiedy ojcowie będą mogli wziąć urlop?

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy na czas określony 2022

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy na czas określony może stać się obowiązkowe już w sierpniu 2022 roku. Przewiduje to projekt zmian w Kodeksie pracy, który dostosowuje przepisy prawa pracy do dyrektyw unijnych.

Niska aktywność zawodowa Polek - przyczyny [RAPORT]

Niska aktywność zawodowa Polek w stosunku do kobiet w UE - jakie są 4 główne przyczyny takiej sytuacji? Czy miejsce zamieszkania, wykształcenie i liczba posiadanych dzieci mają znaczenie?

Urlop ojcowski 2022 - ile dni, ile płatny

Urlop ojcowski w 2022 roku przysługuje w niezmienionym wymiarze. Ile dni można wykorzystać? Jakie dokumenty należy złożyć? Ile jest płatny i kto płaci za urlop ojcowski?

Prawo do bycia offline i praca zdalna w Kodeksie pracy

Prawo do bycia offline i praca zdalna w Kodeksie pracy to tematy Interpelacji nr 28478 skierowanej do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg. Czy w Polsce trwają prace nad wprowadzeniem prawa do bycia offline dla pracowników? Co z regulacją pracy zdalnej w Kodeksie pracy?

Praca za pośrednictwem platform cyfrowych - UE

Praca za pośrednictwem platform cyfrowych ma być uregulowana na poziomie UE. Powstał projekt dyrektywy regulujący zasady zatrudniania pracowników w ten sposób. Przedsiębiorcy negatywnie oceniają ten pomysł.

Urlop rodzicielski - zmiany 2022/2023

Urlop rodzicielski czekają zmiany w 2022 lub 2023 roku. Czy urlop rodzicielski będzie dłuższy o 2 miesiące? Do 2 sierpnia 2022 r. Polska musi implementować unijną dyrektywę.

Zmiany w czasie pracy kierowców 2022 - negocjacje

Zmiany w czasie pracy kierowców w 2022 r. będą dostosowane do unijnego pakietu mobilności. Trwają negocjacje z Ministerstwem Infrastruktury. Jak przebiegają?

Jak można podzielić urlop ojcowski?

Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

Niebieska Karta UE - będą zmiany

Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

Szczepienia pracowników przeciw COVID na świecie - przymus?

Szczepienia pracowników przeciw COVID na świecie - czy jest przymus? Gdzie są wymagane? Jak jest w UE?

Jakie prawa ma ojciec?

Ojciec - jakie prawa ma mężczyzna wychowujący dzieci? Czy tata może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Tata wybiera urlop ojcowski

Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop ojcowski

Ekwiwalent za urlop ojcowski - czy prawo pracy dopuszcza ekwiwalent pieniężny zamiast urlopu ojcowskiego?

4 urlopy dla ojca po urodzeniu dziecka

Urlopy dla ojca - po urodzeniu dziecka ojciec może skorzystać z 4 rodzajów urlopów - ojcowskiego, okolicznościowego, tacierzyńskiego i rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski - będą nowe przepisy?

Urlop rodzicielski w Polsce mogą czekać zmiany. Przepisy UE nie zezwalają na uzależnienie prawa do urlopu rodzicielskiego od warunku zatrudnienia w chwili narodzin lub przysposobienia dziecka - Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 25 lutego 2021 r. w sprawie C 129/20.

REKLAMA