Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu uprawnienia pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące uprawnienia pracownika.
Aktualizacja: 18.12.2008
Ubezpieczony, który utracił prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z powodu poprawy stanu zdrowia, może ponownie uzyskać do niej prawo, jeśli w ciągu 18 miesięcy znów stał się niezdolny do pracy. »
Aktualizacja: 22.12.2008
Wypowiedzenie zmieniające jest czynnością prawną zmierzającą do przekształcenia istniejącego już stosunku prawnego polegającą na jednoczesnym oświadczeniu woli o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków pracy lub płacy i zaproponowaniu nowych. »
Dodatek nocny dla niepełnoetatowca
Aktualizacja: 31.12.2008
Wysokość dodatku za pracę w porze nocnej dla pracownika niepełnoetatowego jest uzależniona od wymiaru czasu pracy obowiązującego w danym miesiącu, ustalonego dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. »
Dni wolne na poszukiwanie pracy
Aktualizacja: 09.12.2008
Liczba dni wolnych zależy od długości okresu wypowiedzenia. Mogą być one udzielane łącznie lub oddzielnie. »
Aktualizacja: 17.12.2008
W sytuacji gdy pracodawca powziął wątpliwości co do wiarygodności zaświadczeń lekarskich przedstawionych przez pracownika, ma możliwość zwrócić się do ZUS z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w zakresie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich do celów wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy. »
Stanowisko GIP w sprawie "zaległego urlopu na żądanie"
Aktualizacja: 17.12.2008
W myśl prawa pracy obowiązkiem pracodawcy jest udzielanie pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego prawo (art. 152 k.p.). Odstępstwa od tej zasady dopuszczalne są tylko wyjątkowo i są ściśle określone w przepisach. »
Wcześniejsze emerytury dla mężczyzn
Aktualizacja: 18.12.2008
Mężczyźni urodzeni przed 1949 r., którzy ukończyli lub w tym roku ukończą 60 lat oraz posiadają 35-letni staż pracy, będą mogli skorzystać z prawa do przejścia na emeryturę. »
Wynagrodzenie urlopowe przy zmianie stawki zaszeregowania
Aktualizacja: 16.12.2008
Każda zmiana stawki zaszeregowania, niezależnie, czy jest to jej zwiększenie czy zmniejszenie, wpływa na wynagrodzenie urlopowe pracownika. »
Wynagrodzenie urlopowe przy zmianie stawki zaszeregowania
Aktualizacja: 30.12.2008
Każda zmiana stawki zaszeregowania, niezależnie, czy jest to jej zwiększenie czy zmniejszenie, wpływa na wynagrodzenie urlopowe pracownika. »
Dodatek za nadgodziny dla pracownika wynagradzanego prowizyjnie
Aktualizacja: 31.12.2008
Pracownik, któremu wypłacamy wynagrodzenie akordowe, przepracował w lipcu 12 godzin nadliczbowych. Jak ustalić dla niego dodatek za pracę w nadgodzinach, jeśli od 7 do 18 lipca był na zwolnieniu lekarskim i otrzymał za ten okres wynagrodzenie chorobowe? Czy będzie to 60% stawki wynagrodzenia za lipiec, czy może za wcześniejsze miesiące? »
Okres wyczekiwania zleceniobiorcy
Aktualizacja: 16.12.2008
Pracownica w macierzystym zakładzie przebywa na urlopie wychowawczym od 1 stycznia 2008 r. U nas jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia od 28 kwietnia 2008 r. Zachorowała 5 maja 2008 r. Czy przysługuje jej zasiłek chorobowy z umowy zlecenia? Do ubezpieczenia chorobowego została zgłoszona od samego początku pracy u nas. Czy do 180 dni ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorczyni należy wliczyć okres ubezpieczenia na podstawie umowy o pracę przed urlopem wychowawczym? - pyta Czytelniczka z Myślenic. »
Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy
Aktualizacja: 09.12.2008
Pracodawca musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, jeżeli sąd przywróci do pracy zwolnionego niesłusznie pracownika. »
Aktualizacja: 16.12.2008
Pracownik rozpoczynający pracę zawodową ma prawo, oprócz wynagrodzenia za pracę, również do innych świadczeń związanych z pracą, a zagwarantowanych przepisami prawa pracy. »
Aktualizacja: 13.01.2009
Ze zmian zachodzących na rynku pracy wynika konieczność poszukiwania nowych, bardziej elastycznych form zatrudnienia. Jedną z takich form jest praca tymczasowa. Polega ona na wykonywaniu pracy na rzecz osoby trzeciej wskazanej przez pracodawcę, którym jest agencja pracy tymczasowej. »
Określenie miejsca wykonywania pracy
Aktualizacja: 09.12.2008
Zawarliśmy w umowie o pracę zapis, zgodnie z którym pracownicy mają wykonywać pracę w miejscach na terenie Polski, w których pracodawca uzyska zlecenia na wykonywanie robót od kontrahentów (jesteśmy firmą budowlaną). Czy taki zapis jest dopuszczalny? - pyta Czytelniczka z Nowego Targu. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?